Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą

8 min

przedsiębiorca siedzi przy biurku i się uśmiecha

W Polsce co miesiąc powstaje ok. 30 tysięcy nowych firm, a więc średnio tysiąc dziennie! Czy Ty również chcesz się znaleźć w gronie przedsiębiorców? Świetnie – podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Znasz Edwarda Murphy’ego? Tak, to ten od humorystycznych powiedzeń w nieco pesymistycznym tonie. Zgodnie z nimi „jeśli coś może pójść źle, to pójdzie źle”. To dlatego kromka chleba zawsze spada na podłogę masłem do dołu, a sprzęt psuje się w kolejnym dniu po zakończeniu gwarancji. Prawa Murphy’ego mówią: „nic nie jest tak proste, jak się wydaje”, „wszystko zabiera znacznie więcej czasu, niż by się wydawało”. 

Jaki to ma związek z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej? My, na przekór Murphy’emu, powtórzymy za niejakim Silvermanem: „jeżeli prawo Murphy'ego może nie zadziałać, to nie zadziała”. Przekonamy Cię, że obecnie założenie własnej firmy jest naprawdę bardzo proste. Nie musisz już wędrować od Urzędu Gminy, przez Urząd Skarbowy, po ZUS i GUS oraz spędzać długich godzin w kolejkach. Dzisiaj wszystko załatwisz w jednym okienku – przeglądarki internetowej.

Od czego zacząć, żeby zarejestrować JDG? Najlepiej przeczytaj poniższe wskazówki, a jeśli masz więcej czasu - obejrzyj nagranie z webinaru, w którym znajdziesz omówienie najważniejszych kwestii związanych z otwarciem i prowadzeniem własnej firmy. O innych formach prawnych prowadzenia działalności gospodarczej przeczytasz w tym artykule.

Ustal nazwę firmy 

Wybór właściwej nazwy to nie lada wyzwanie. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wymóg jest prawny jest jeden – nazwa powinna zawierać Twoje imię i nazwisko, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uzupełnić ją o dodatkowy człon, który dodatkowo wyróżni Twoją firmę. 

Najlepiej jeśli nazwa jest unikalna, łatwo „wpada w ucho”, a jednocześnie wpisuje się w Twoją przyszłą markę. Warto unikać nawiązań do nazw firm funkcjonujących już na rynku – możesz to zweryfikować w bazie CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) i KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Z nazwą firmy najczęściej łączy się również domena internetowa, jej dostępność sprawdź jeszcze przed założeniem własnej działalności, żeby uniknąć później przykrych niespodzianek.

Określ adres siedziby

We wniosku o wpis do CEIDG musisz wskazać adres do doręczeń. To właśnie na ten adres będzie kierowana korespondencja związana z Twoją firmą. 

W innym miejscu formularza możesz także wskazać główne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, o ile takie posiadasz. Jeszcze zanim zaczniesz wypełniać wniosek zastanów się, gdzie znajdzie się siedziba Twojej firmy. Czy widzisz konieczność wynajmowania przestrzeni biurowej? Być może na początek zarejestrujesz firmę w swoim miejscu zamieszkania lub skorzystasz z oferty wirtualnego biura? A może zamierzasz prowadzić działalność mobilną, a wiec nie będziesz w ogóle posiadać takiego adresu? W takiej sytuacji jedynym adresem, który podasz w trakcie rejestracji, będzie ten do doręczeń. 

Pamiętaj, że musisz mieć tytuł prawny (a więc np. prawo własności lub umowę wynajmu) do wszystkich nieruchomości, które wskażesz we wniosku. 

Sprecyzuj datę rozpoczęcia działalności

W tym przypadku sprawa jest prosta – trzeba podać rzeczywistą datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Ciekawą podpowiedź dot. daty założenia firmy znajdziesz w artykule o preferencyjnych składkach ZUS dla nowych firm.

Wybierz formę prawną działalności

Do wyboru masz kilka opcji:

 • jednoosobową działalność gospodarczą
 • spółkę cywilną
 • jedną ze spółek kapitałowych (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną – w tym nowość od 2022 r. – prostą spółkę akcyjną) 
 • którąś ze spółek osobowych (spółkę jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną). 

Zakładamy jednak, że chcesz działać solo – wybierz zatem jednoosobową działalność gospodarczą. Musisz wiedzieć, że w tej formie prawnej za zobowiązania swojej firmy odpowiadasz całym swoim majątkiem

Jeśli w ostatnich 60 miesiącach nie była przez Ciebie prowadzona żadna działalność gospodarcza, możesz też spróbować swoich sił w działalności nierejestrowanej. W tej opcji nie musisz odprowadzać żadnych składek – i to całkiem legalnie! Jest tylko jeden „haczyk”: Twoje przychody w żadnym miesiącu nie mogą przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 3600 zł, czyli limit to 2700 zł. Do czerwca 2023 r. było to 50% minimalnego wynagrodzenia, które w pierwszym półroczu wynosiło 3490 zł, a więc 1745 zł. Owszem, jest to skromna kwota, ale przynajmniej zyskasz nieco czasu na doprecyzowanie koncepcji swojego biznesu. 

W 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie:

 • od 1 stycznia 4 242 zł brutto;
 • od 1 lipca 4 300 zł brutto.

A to oznacza, że misięczny limit dla działalności nierejestrowanej w 2024 r. będzie równy od 1 stycznia do czerwca - 3 181,50 zł, następnie od 1 lipca 3 225 zł.

Wybierz kody PKD

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to pięcioznakowy symbol oznaczający rodzaj wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności. Podział kodów PKD obejmuje 21 sekcji. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do systematyzacji podmiotów gospodarczych na potrzeby REGON (Rejestru Jednostek Gospodarki Narodowej).

Już przy rejestracji możesz podać więcej kodów (jeden określający główną działalność i dowolną liczbę pozostałych) i mieć spokojną głowę, że prowadzona przez Ciebie działalność będzie zgodna ze zgłoszeniem. Ale uwaga! Niektóre rodzaje działalności muszą być rejestrowane lub wiążą się z dodatkowymi obowiązami sprawozdawczymi, więc weź to pod uwagę dokonując wyboru PKD.

Wybierz formę opodatkowania i księgowości 

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Możesz wybrać jedną z trzech aktualnie dostępnych form opodatkowania: 

 • na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), która jest automatycznie przydzielana przy zakładaniu firmy (możesz wtedy wybrać inną). W tej formie opodatkowania kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł, natomiast stawka podatkowa to 12% - przy dochodzie nieprzekraczającym 120 000 zł oraz 32% powyżej tej kwoty;
 • stawkę liniową, a więc stały podatek 19%, niezależnie od dochodów;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ustalony procent podatku, którego podstawą jest uzyskiwany przychód, a nie dochód jak w przypadku PIT. 

Ważne: Jeżeli będziesz świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy to nie możesz wybrać podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jedyna dostępna forma opodatkowania to skala podatkowa.

Szczegółowe informacje o dostępnych formach opodatkowania znajdziesz tutaj, z kolei w tym artykule dowiesz się o dostępnych modelach prowadzenia księgowości. Wciąż nie czujesz się ekspertem w dziedzinie podatków? W takiej sytuacji warto porozmawiać z doradcą np. w biurze rachunkowym. 

Oferta
Księgowość dla Twojej firmy – w pełni online Wystawiaj i rozliczaj faktury, korzystaj z pomocy ekspertów w Biurze rachunkowym lub – jeśli wolisz – rozliczaj się samodzielnie Wypróbuj ING Księgowość

Zarejestruj działalność gospodarczą 

Rejestracja firmy jest całkowicie darmowa, nie ma też wymogu kapitału na start. Skoro wcześniejsze kroki masz już za sobą, teraz pójdzie szybko. Możesz: 

 1. Wypełnić wniosek CEIDG-1 o wpis do CEIDG, wydrukować go i wysłać listem poleconym do urzędu miasta lub gminy (albo iść tam osobiście). Możesz też wypełnić wniosek na stronie CEIDG, wysłać go elektronicznie i w ciągu 7 dni podpisać go w urzędzie;
 2. Podpisać wniosek za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego. Jeśli masz taki profil, wypełnij wniosek na stronie CEIDG, podpisz go sposobem elektronicznym i… witamy w gronie przedsiębiorców;
 3. Założyć firmę za pośrednictwem banku - uruchomić profil zaufany ePUAP, złożyć wniosek o rejestrację firmy w CEiDG, US i ZUS, a następnie otworzyć firmowe konto bankowe. 

Zgłoszenie firmy w CEIDG jest równoznaczne z rejestracją podmiotu jako płatnika składek do ZUS. Od tego momentu masz 7 dni na zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Ważne: zanim przystąpisz do rejestracji swojej spółki koniecznie sprawdź, czy możesz skorzystać z preferencyjnych składek ZUS dla nowych firm.

Załóż konto firmowe

Przepisy prawne określają co prawda, że posiadanie firmowego konta bankowego nie jest konieczne, jednak praktyka rynkowa jest inna. Regulaminy banków (np. regulacja Know Your Customer - czyli Poznaj swojego klienta) powodują, że korzystanie z kont prywatnych jest regulaminowo ograniczane wyłącznie do obsługi finansów osobistych. Tym samym, nawet jeżeli teoretycznie nie musisz posiadać konta firmowego, to jego założenie pozwoli uniknąć wątpliwości co do skutecznego oddzielenia finansów domowych od firmowych. To właśnie z rachunku swojej firmy jednym kliknięciem wykonasz zdefiniowane przelewy do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. 

Konto firmowe wpływa też na Twoją reputację – jeśli będziesz ubiegać się o kredyt na rozkręcenie działalności, bank przychylniej spojrzy na Twoją historię bankową. Ponadto opłaty związane z korzystaniem z firmowego konta bankowego można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. 

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy