Wniosek o przerwy na karmienie piersią – wzór dokumentu

Zapewnienie odpowiednich warunków do karmienia piersią w miejscu pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Aby ułatwić pracownicom korzystanie z przysługującego im prawa do przerw na karmienie piersią, przygotowaliśmy wzór wniosku w formatach .pdf i .docx. Zapoznaj się z jego szczegółowym omówieniem i instrukcją dotyczącą procedury składania dokumentu.

  • Ikona pliku DOCPobierz plik

  • Ikona pliku PDFPobierz plik

Przykładowy wzór wniosku o przerwę na karmienie piersią do pobrania

Wniosek o przerwę na karmienie piersią to pismo, które matka karmiąca składa swojemu pracodawcy, aby skorzystać z przysługującego jej prawa do przerw w pracy na karmienie dziecka. We wniosku o skrócenie czasu pracy na karmienie piersią należy zawrzeć podstawowe informacje o pracownicy, czyli:

  • imię i nazwisko, 
  • zajmowane stanowisko,
  • numer PESEL. 

Istotne jest również podanie daty urodzenia dziecka oraz wymiaru czasu pracy matki.

We wzorze wniosku o karmienie piersią podstawą prawną jest art. 187 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim prawo do przerw na karmienie przysługuje kobiecie, której dzienny czas pracy wynosi minimum 4 godziny. W przypadku gdy pracownica pracuje od 4 do 6 godzin dziennie, ma prawo do jednej przerwy na karmienie.

Natomiast jeśli jest zatrudniona w pełnym wymiarze godzin (8 godzin dziennie), przysługują jej dwie 30-minutowe przerwy w ciągu dnia pracy, które na jej wniosek mogą zostać połączone w jedną godzinną przerwę.

Elementy wzoru wniosku o przerwy na karmienie piersią

We wniosku o przerwy na karmienie piersią należy wskazać miejsce i datę sporządzenia pisma oraz dane adresata, czyli pracodawcy. Następnie trzeba wyraźnie zaznaczyć tytuł dokumentu, aby nie było wątpliwości, czego dotyczy. W treści wniosku pracownica powinna zawrzeć prośbę o udzielenie przerw na karmienie wraz z odpowiednim uzasadnieniem. Na końcu nie może zabraknąć podpisu osoby składającej wniosek.

Warto pamiętać, że przerwy na karmienie wlicza się do czasu pracy, co oznacza, że pracownica otrzymuje za nie wynagrodzenie. Prawo do przerw na karmienie piersią przysługuje niezależnie od polityki firmy w zakresie wspierania rodzicielstwa. Natomiast w przypadku niewykonywania przez pracodawcę obowiązków wynikających z przyznanych uprawnień pracownica ma prawo złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Procedura składania wniosku o przerwę na karmienie piersią

Aby rozpocząć procedurę ubiegania się o przerwę na karmienie piersią, należy najpierw sporządzić stosowny wniosek. Po wypełnieniu dokumentu należy złożyć go w dziale kadr lub bezpośrednio u pracodawcy. Warto zachować kopię wniosku dla siebie, na której można poprosić o potwierdzenie dostarczenia pisma. Pracodawca powinien rozpatrzyć wniosek niezwłocznie, jednak w praktyce może to potrwać kilka dni.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pracodawca powinien poinformować pracownicę o przyznaniu prawa do przerw na karmienie piersią. Warto ustalić z przełożonym lub działem kadr, w jaki sposób przerwy będą realizowane i dokumentowane. Aby mieć pewność, że w dokumencie znajdują się wszystkie wymagane informacje, warto posłużyć się wzorem wniosku o przerwy na karmienie piersią, który za darmo pobierzesz poniżej.

A kiedy złożyć wniosek o przerwy na karmienie piersią? Można to zrobić w dowolnym momencie po powrocie do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Nie ma określonego terminu, w którym należy złożyć taki dokument, a prawo do przerw na karmienie piersią przysługuje bez względu na wiek dziecka.
 

Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.