Kalkulator VAT brutto - netto

Z kalkulatorem VAT, czyli netto-brutto – obliczysz interesującą Cię wartość. Jeśli chcesz szybko poznać kwotę do wpisania na fakturze lub wolisz sprawdzić poprawność dokumentu wystawionego dla Ciebie, skorzystaj z naszego kalkulatora. Podczas wyliczeń do wyboru masz różne stawki VAT 0%, 4%, 5%, 7%, 8%, 23%. Zaznacz odpowiednią i w 3 krokach zamień kwotę brutto na netto lub netto na brutto.

Kalkulator VAT netto-brutto
Kwota
Stawka VAT
Ikona kalkulatora

Już tylko jeden krok...
dzieli Cię od danych. Właśnie w tym miejscu pokażemy Ci wszystkie wyliczenia. Wystarczy, że wypełnisz formularz powyżej. Sprawdź!
 
Wynik

Zamieszczony powyżej kalkulator ma jedynie charakter orientacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji podanych w tym kalkulatorze.

Z pomocą naszego kalkulatora dowiesz się - brutto, ile to netto i odwrotnie - netto, ile to brutto – przy uwzględnieniu odpowiedniej stawki VAT.

Jak korzystać z kalkulatora VAT netto-brutto?

Rozpocznij od zaznaczenia odpowiedniej opcji:

  • netto na brutto – kalkulator zamieni kwotę netto (bez doliczonego podatku) na brutto (poznasz wartość towaru lub usługi z należnym podatkiem);
  • brutto na netto – kalkulator zamieni kwotę brutto (z doliczonym podatkiem) na netto (bez doliczonego podatku).

W odpowiednim polu wprowadź kwotę (netto lub brutto w zależności od tego, której wartości Ci brakuje). Następnie, przed kliknięciem „oblicz”, określ stawkę VAT – wskazując ją na rozwijanej liście. Do wyboru masz 6 stawek 0%, 4%, 5%, 7%, 8%, 23%. Jaką wybrać?

Jakie są stawki VAT?

VAT – podatek od towarów i usług – ang. Value Added Tax to tzw. podatek pośredni, który jest płacony w momencie nabycia towaru lub usługi. Stawki VAT reguluje Ustawa o podatku VAT i jej załączniki. Podatek VAT ma charakter powszechny, zmienny, ale też neutralny (dotyczy każdego). Stawki VAT mogą się zmieniać. Obecnie mamy przykłady ich podwyższenia.

Kilka lat temu stawki 7% i 22% zostały podwyższone do 8% i 23% – z możliwością przywrócenia ich przez ustawodawcę do pierwotnych wartości. 

Co ważne, w Polsce główną stawką jest stawka 23%. Przedsiębiorca nie może samodzielnie zdecydować, którą z nich wybrać. Ustawodawca przypisał konkretne towary i usługi do poszczególnych z nich w Ustawie, a dokładniej w jej załącznikach. Jeśli dany produkt lub usługa się w nich nie pojawiają z dużym prawdopodobieństwem możesz przyjąć, że obejmie je właśnie stawka 23%. Jednak co z pozostałymi? Poniżej krótkie podsumowanie stawek VAT:

23% główna stawka
8% towary i usługi znajdziesz w załączniku nr 3, wśród nich są m.in. gazety, książki, wyroby do budowy, remontu, modernizacji, jak również przebudowy obiektów budowlanych objętych społecznym programem mieszkaniowym;
7% dotyczy rolników ryczałtowych w ściśle określonych przypadkach;
5% towary zawarte są w załączniku nr 10. Można wśród nich wymienić urządzenia pamięci trwałej, nośniki danych, a także większość produktów spożywczych;
4% mogą zastosować przedsiębiorcy świadczący usługi taksówek osobowych z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą;
0% tę stawkę stosuje się dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów, a dodatkowo w szczególnych przypadkach dla towarów wymienionych w załączniku nr 8.

Warto pamiętać, że od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. obowiązywały obniżone stawki VAT na towary spożywcze. Co ważne, powinny być utrzymane co najmniej do 31 marca 2024 r. Produkty objęte zerową stawką VAT-u:

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich,
  • mleko i produkty mleczarskie,
  • jaja, miód naturalny, orzechy, warzywa i owoce oraz ich przetwory,
  • tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, 
  • zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze, jak również określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

W jaki sposób przedsiębiorca ustala stawkę VAT?

Jeśli zastanawiasz się, jaką stawką powinny być opodatkowane towary i usługi w Twojej firmie, możesz sprawdzić załączniki w Ustawie. Jak zaleca Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), najlepiej zrobić to w taki sposób:

1. W pierwszym kroku ustal czynność podlegającą opodatkowaniu, czy dotyczy:

  • dostawy towaru;
  • świadczenia usług;
  • eksportu towaru;
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT);
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT).

2. Ustal miejsce świadczenia usług:

  • Polska;
  • inny kraj (w tym przypadku musisz sprawdzić stawkę obowiązującą w danym kraju).

3. Jeśli miejscem świadczenia usług jest Polska, z ustawy o VAT dowiedz się, czy dana transakcja podlega zwolnieniu.

4. W przypadku, gdy nie podlegają, określ, czy dany towar lub usługa klasyfikowane są wg nomenklatury scalonej (CN – nie dotyczy usług), Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU), Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB – nie dotyczy usług) lub opisowo.

W następnym kroku przejrzyj zasady stosowania stawek – zacznij od 0%, następnie 5%, 8%, 23%.

Zawsze też możesz zwrócić się o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS).

Co to jest WIS? To decyzja o stawce VAT, której nie będą mogły podważyć organy podatkowe np. podczas kontroli skarbowej. Aby ją uzyskać, wystarczy złożyć i opłacić wniosek w Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Ze względu na to, że odpowiedzi na wnioski są ogólnodostępne – możesz też je przeglądać. W tym celu wejdź na stronę wyszukiwarki https://eureka.mf.gov.pl/ i w podstawowych kryteriach wybierz „wiążąca informacja stawkowa”. Jeśli chcesz, podaj też inne warunki wyszukiwania, np. wprowadź organ, który wydał informację. Poniżej pojawią się wyniki wyszukiwania. Pamiętaj, decyzja jest wiążąca dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko dla tego, który złożył wniosek o WIS. 

PTU na paragonie – co to?

PTU to skrótowiec od Podatek od Towarów i Usług – takie oznaczenie znajdziesz głównie na dole paragonów. Wskazuje, jaka stawka VAT-u została naliczona. Co więcej, na paragonach mogą pojawić się również litery (od A do G) w przypadku towarów lub usług objętych różnymi stawkami VAT. Co oznaczają? 

  • A – stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%;
  • B – stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%;
  • C – stawka obniżona podatku w wysokości 5%;
  • D – stawka obniżona podatku w wysokości 0%;
  • E – zwolnienie od podatku;
  • F i G – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% w przypadku sprzedaży opodatkowanej usług turystyki, dla których podstawą opodatkowania są kwoty marży, i sprzedaży dzieł sztuki.