Umowa zamiany – wzór dokumentu
W umowie zamiany biorą udział dwie strony. Każda z nich zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innego przedmiotu. Poniżej przeczytasz omówienie dokumentu i pobierzesz wzór umowy zamiany.
- Pobierz plik
- Pobierz plik
Kiedy stosuje się umowę zamiany?
Umowa zamiany zakłada wymienienie się dobrami między stronami na omówionych wcześniej zasadach. Może dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Warto jednak pamiętać, że w pierwszym przypadku konieczne jest podpisanie aktu notarialnego.
W przypadku ruchomości nie ma obowiązku sporządzania dokumentu w obecności notariusza. Jest tak np. w sytuacji, gdy przedmiotem są pojazdy, a dokument jest zawierany między osobą fizyczną lub firmą a komisem bądź salonem samochodowym. Zaleca się, aby umowa zamiany samochodu miała zawsze formę pisemną, nie ustną.
Ważną kwestią jest także wartość pojazdów. Jeśli jest ona taka sama, wówczas obie strony podpisują umowę zamiany samochodu bez dopłaty. Zdarza się jednak, że cena jednego z aut jest wyższa. W takiej sytuacji podpisuje się umowę zamiany samochodu z dopłatą, a strona, która otrzymuje droższy pojazd, zobowiązuje się do uregulowania różnicy w formie pieniężnej.
Pamiętaj o tym, że do umowy zamiany pojazdu mają zastosowanie te same przepisy, które dotyczą sprzedaży. Konieczne jest więc opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest on jednak niższy niż w typowej transakcji dotyczącej zakupu auta czy motocykla. W przypadku umowy zamiany samochodu PCC wynosi 1% i jest naliczany wyłącznie od wartości droższego auta. Ponadto ważne jest też, że w przypadku umowy zamiany samochodu podatek opłacają po równo obie strony.
Kluczowe elementy umowy
Umowę zamiany samochodu czy innej ruchomości można podzielić na dwie części. Pierwsza obejmuje dane obu stron, czyli:
- dane osobowe właścicieli, np. pojazdów,
- adresy zamieszkania,
- numery PESEL oraz numery dowodów osobistych.
Druga część umowy zamiany pojazdu powinna obejmować informacje na temat przedmiotu, czyli zwykle samochodu. Są to:
- marki, modele i typy pojazdów
- roczniki samochodów
- numery rejestracyjne,
- numery VIN,
- wartości obu samochodów.
Pamiętaj, że umowa zamiany samochodu musi być sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron – i opatrzona podpisami obu stron.
Przykładowy wzór umowy zamiany
Umowa zamiany samochodu nie ma jednej, ściśle określonej postaci i nie znajdziesz jej na portalach rządowych lub urzędowych. Możesz sporządzić ją samodzielnie, pamiętając, aby zawrzeć wszelkie niezbędne informacje. Łatwiejszym sposobem jest jednak pobranie gotowego wzoru umowy zamiany motocykla, samochodu czy innego przedmiotu. Możesz to zrobić, klikając odpowiednią ikonę na tej stronie. Do wyboru masz dokumenty w formacie .pdf oraz .docx.
Zamieszczane wzory dokumentów mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Firmove.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tych wzorach.