Cześć! Pewnie już wiesz, że przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Jest to ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Podstawa wymiaru tych składek nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Oprócz ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca podlega też obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, którego wysokość uzależniona jest od wybranej formy opodatkowania. Dobra wiadomość jest taka, że w pewnych przypadkach można skorzystać z kilku z dostępnych ulg. Jakich? Zaraz się przekonasz!
Na czym polega ulga na start?
Ulga na start to, jak sama nazwa wskazuje, ulga opracowana z myślą o nowych przedsiębiorcach. Zwalnia ona z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres maksymalnie sześciu miesięcy kalendarzowych od podjęcia działalności gospodarczej.
Jak należy wyliczyć ten okres? Jeśli rozpoczniesz działalność w pierwszym dniu danego miesiąca, na przykład w styczniu, miesiąc ten będzie się wliczał do sześciu ulgowych miesięcy. W tej sytuacji pełne składki zapłacisz od lipca. Jeśli jednak rozpoczniesz działalność w trakcie miesiąca – np. drugiego dnia stycznia, to sześciomiesięczny okres ulgi będziesz liczyć od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Oznacza to, że w naszym przykładzie pełne składki ZUS zaczniesz opłacać od sierpnia.
Z ulgi na start możesz skorzystać, jeśli podejmujesz działalność gospodarczą po raz pierwszy albo po raz kolejny, o ile od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności upłynęło co najmniej sześćdziesiąt miesięcy kalendarzowych. Dodatkowo nie możesz wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowałaś lub pracowałeś na etacie wykonując czynności wchodzące w zakres obecnej działalności.
Pamiętaj, że ulga na start nie zwalnia Cię z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Na zgłoszenie się do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego masz 7 dni kalendarzowych, liczonych od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności. Jeśli nie dochowasz tego terminu, stracisz możliwość skorzystania z ulgi.
Komu przysługuje mały ZUS?
Zgłoszenie się do preferencyjnych składek ZUS pozwoli Ci opłacać mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne przez okres nawet dwudziestu czterech miesięcy. Składki są liczone od niższej niż standardowo podstawy. Kwota, którą jako przedsiębiorca zadeklarujesz, musi wynosić co najmniej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Jak należy liczyć okres dwudziestu czterech miesięcy?
W przypadku rozpoczęcia działalności w pierwszym dniu miesiąca lub od następnego dnia po upływie sześciu miesięcy korzystania z Ulgi na start – miesiąc ten wliczasz do dwudziestu czterech miesięcy, w których możesz korzystać z obniżonych składek. Jeśli natomiast rozpoczniesz korzystanie z Małego ZUS-u w trakcie miesiąca – to nie wliczasz go do dwudziestu czterech miesięcy, w których możesz korzystać z ulgi. Okres ten liczy się od kolejnego miesiąca kalendarzowego.
Z preferencyjnych składek skorzystać może przedsiębiorca, który:
- w okresie ostatnich sześćdziesięciu miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie prowadził innej działalności gospodarczej, oraz
- nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracował na etacie i wykonywał czynności wchodzące w zakres obecnej działalności.
Z Małego ZUS-u nie skorzysta przedsiębiorca, który aktualnie lub w okresie ostatnich sześćdziesięciu miesięcy:
- prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą,
- wykonywał działalność twórczą lub artystyczną,
- prowadził działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu,
- był wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
- prowadził szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie Prawa oświatowego.
Jakie są skutki korzystania z „małego ZUS”? Jeśli zdecydujesz się opłacać niższe składki ZUS, musisz mieć świadomość, że mają one wpływ na wysokość świadczeń, które przysługują Ci z ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego, emerytalnego i rentowego. Mniejsze składki to proporcjonalnie niższe ubezpieczenia społeczne.
Komu przysługuje mały ZUS Plus?
Mały ZUS Plus to już ostatnia opcja na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Jest ona uzależniona od Twojego przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.
Maksymalny okres korzystania z małego ZUS-u Plus może wynieść trzydzieści sześć miesięcy w ciągu kolejnych sześćdziesięciu miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności. Jako miesiąc kalendarzowy należy przyjąć każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, nawet jeśli jest to tylko 1 dzień.
Z Małego ZUS-u Plus może skorzystać przedsiębiorca, którego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 000 zł. W przypadku prowadzenia działalności przez część roku, próg przychodów jest proporcjonalnie niższy. Drugi warunek dotyczy czasu prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca powinien ją prowadzić w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż sześćdziesiąt dni kalendarzowych.
Z Małego ZUS-u Plus nie skorzysta przede wszystkim ten przedsiębiorca, który nie spełnia obu wymogów jednocześnie lub:
spełnia warunki płacenia preferencyjnych składek ZUS,
- w poprzednim roku rozliczał się w formie karty podatkowej i korzystał ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT,
- w poprzednim roku podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnik spółki jawnej),
- wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robił dla niego jako pracownik w roku bieżącym lub poprzednim.
W pierwszym kroku należy ustalić przeciętny miesięczny dochód z działalności. W przypadku osoby, która w poprzednim roku rozliczała się według skali albo podatkiem liniowym, wysokość dochodów uzyskanych z działalności ustala się zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla osoby, która stosuje przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i nie korzysta ze zwolnienia z VAT lub stosuje przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, dochód ustala się mnożąc wysokość przychodu przez współczynnik 0,5. Tak otrzymany wynik należy zaokrąglić do pełnych groszy.
Pamiętaj, że jeśli do kosztów uzyskania przychodów zaliczasz składki na własne ubezpieczenia społeczne lub osób z Tobą współpracujących, to kwoty tych składek musisz doliczyć do rocznego dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jak obliczyć mały ZUS Plus?
W kroku drugim otrzymany wynik należy porównać do kwoty trzydziestu procent minimalnego wynagrodzenia i sześćdziesięciu procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Podstawa składki musi mieścić się między tymi dwoma wartościami. Jeżeli otrzymana wartość jest mniejsza niż trzydzieści procent minimalnego wynagrodzenia, obowiązuje Cię najniższa podstawa wymiaru składek w wysokości trzydziestu procent minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli otrzymana wartość jest wyższa niż sześćdziesiąt procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, nie możesz skorzystać z Małego ZUS-u Plus.
Jak widzisz, korzystając z ulg, które przygotował ustawodawca, możesz sporo zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, że opłacanie niższych składek wiąże się z otrzymaniem mniejszych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Ponadto wysokość obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego jest uzależniona od wybranej formy opodatkowania! Więcej informacji o tym, która forma jest dla Ciebie najkorzystniejsza, jak skorzystać z wakacji ZUS czy w jaki sposób rozliczyć roczną składkę zdrowotną znajdziesz w serwisie firmove.pl