Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

5 min

kalkulator z drukarką na żółtym tle


Zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad formą prowadzenia księgowości? Chętnie Ci w tym pomożemy. Tak naprawdę masz dwie możliwości – ryczałt ewidencjonowany oraz Księgę Przychodów i Rozchodów. Jakie są różnice? I czy możesz rozliczać się samodzielnie, czy będzie Ci potrzebna pomoc biura rachunkowego? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź!

Jednoosobowa działalność gospodarcza a księgowość – najważniejsze informacje

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, musisz liczyć się z formalnościami takimi jak chociażby prowadzenie księgowości. Na pierwszy rzut oka zadanie to wydaje się trudne, dlatego wielu przedsiębiorców sięga po rozwiązania oferowane przez biura rachunkowe, ponosząc dodatkowe wydatki. Koszt prowadzenia księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej, w zależności od liczby dostarczanych dokumentów, może wahać się od 200 do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Jeżeli chcesz obniżyć koszty, weź sprawy w swoje ręce i zacznij rozliczać się samodzielnie. Możesz też wykorzystać do tego różnego rodzaju programy, jak np. Samodzielna Księgowość. Dzięki nim szybko i wygodnie zajmiesz się swoimi fakturami i procesem księgowości.

Jaką formę rozliczeń wybrać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jeśli planujesz założenie własnej firmy, już na początku musisz wybrać formę opodatkowania. Wybór dokonywany jest pomiędzy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych a Księgą Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Ryczałt ewidencjonowany zakłada opłacanie podatku dochodowego na podstawie przychodu, bez pomniejszania go o koszty. Może okazać się korzystniejszy niż przy KPiR – jeśli możliwych do odliczenia kosztów jest niewiele, to ryczałt jest jedną z najlepszych form rozliczania się z fiskusem.

Księga Przychodów i Rozchodów to pełne przedstawianie zarówno wysokości sprzedaży, jak i kosztów uzyskania przychodów. Tym samym podatek jest przeliczany na podstawie dochodu (przychodu pomniejszanego o koszty). To dobre rozwiązanie np. dla zawodowych kierowców lub osób dojeżdżających do klientów, ponieważ paliwo czy leasing można wrzucić w koszty.

Zarówno ryczałt, jak i KPiR, to tak zwana księgowość uproszczona, nosząca również miano małej księgowości.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na księgowość pełną, czy uproszczoną, samodzielne prowadzenie finansów jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami jak: ewidencja VAT, wyposażenia i środków trwałych czy przebiegu samochodu, który jest wykorzystywany do pracy (chyba że zdecydujesz się na odliczenie podatku za paliwo w wysokości 50% – wtedy nie musisz uzupełniać informacji o przebiegu auta).

Jaki jest koszt usług księgowych dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czy koszty usług księgowych zachęcają, czy raczej zniechęcają do korzystania z nich? Wiele zależy od formy rozliczenia, a także złożoności Twojego biznesu. O wiele prościej, a więc i taniej, zostanie wyceniony informatyk, który współpracuje na zasadach B2B, niż firma, która importuje składowe produktów spoza Schengen (które później są montowane w naszym kraju).

Musisz mieć też na uwadze, że stawki biur zajmujących się księgowością nie są regulowane rozporządzeniami czy ustawami. To ich właściciele dyktują ceny. Te zależą m.in. od renomy firmy, a nawet od miasta, gdzie ta działa. Różnice mogą być dość znaczące, dlatego też warto poszukać działalności, która świadczy najwyższej jakości usługi księgowe w dobrej cenie.

Czy warto korzystać z biura księgowego?

W dobie internetu i łatwego dostępu do informacji, samodzielne prowadzenie księgowości dla jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Ty również możesz skorzystać z dostępnych aplikacji czy programów księgowych, aby samodzielnie przeliczyć miesięczne opłaty. 

Czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie opłacalne? To zależy. W przypadku gdy będziesz rozliczać tylko standardowe dokumenty, bez skomplikowanych procedur – korzystniejsze może być samodzielne rozliczanie podatków. Problem może się pojawić, gdy zacznie Ci brakować czasu na śledzenie aktualnych przepisów lub pojawią się kolejne obowiązki, mocno angażujące czasowo – jak np. wypełnianie Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK).

Wady i zalety prowadzenia księgowości z pomocą biura

Zapewne zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze i wygodniejsze. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji, podsumujemy każde z nich, przedstawiając szanse i zagrożenia.

Oddanie obsługi księgowej w ręce profesjonalnego biura sprawi, że pozbędziesz się wielu obowiązków. W cenie masz dostęp do księgowych, kadrowych, a nawet doradców podatkowych, którzy są na bieżąco z przepisami i znają prawo podatkowe. Biura rachunkowe mogą też wziąć na siebie odpowiedzialność za wyjaśnianie ewentualnych nieprawidłowości przed urzędem skarbowym.

Czy to rozwiązanie jest warte swojej ceny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli masz smykałkę do biznesu, na pewno świetnie poradzisz sobie samodzielnie, bez pomocy wyspecjalizowanej firmy. Musisz jednak zastanowić się nad zupełnie inną kwestią: czy masz czas i nerwy, by — w dobie kolejnych, dynamicznie zmieniających się przepisów — poświęcać coraz więcej czasu na rozliczanie podatków. Jeśli nie, to wsparcie zewnętrznej firmy księgowej może być całkiem dobrą opcją!

Oferta
Księgowość dla Twojej firmy – w pełni online Wystawiaj i rozliczaj faktury, korzystaj z pomocy ekspertów w Biurze rachunkowym lub – jeśli wolisz – rozliczaj się samodzielnie Wypróbuj ING Księgowość
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy