Jak zarobić na blogu – praktyczne wskazówki

5 min

dłonie na klawiaturze

Prowadzenie własnego bloga to nie tylko świetne hobby i szansa na zaprezentowanie swojej twórczości milionom internautów. Może być również dobrym pomysłem na całkiem dochodowy biznes i marketingowym wsparciem działalności. Zastanawiasz się, jak osiągnąć te cele? Poniżej przeczytasz, jak można zarobić na blogu i poznasz sprawdzone sposoby na rozpoczęcie swojej przygody z profesjonalnym blogowaniem.

Zarabianie na blogu, czyli przekuj pasję w biznes

Blogi są dziś stałym elementem wirtualnej przestrzeni. Tworzą je osoby prywatne, które chcą dzielić się z innymi swoją pasją, ale na ich prowadzenie decydują się również firmy, które w ten sposób zdobywają nowych klientów i zwiększają zasięg. Zresztą: pierwszy blog, założony w 1993 roku przez Roba Palmera, był właśnie blogiem biznesowym. Stosunkowo szybko, bo już rok później, zaczęły pojawiać się pierwsze blogi prowadzone przez anonimowych internautów. W ciągu pierwszych lat blogerzy nie wiedzieli jednak, że teksty, które publikują w sieci, są blogami. Termin „weblog”, będący połączeniem słów web (sieć) i log (dziennik), został stworzony przez Jorna Bargera dopiero w 1997 roku. Rok później powstała pierwsza platforma pozwalająca na łatwe tworzenie blogów i docieranie do czytelników – The Open Diary.

Oczywiście z biegiem lat liczba dostępnych rozwiązań i narzędzi znacznie wzrosła. Dziś blogerem może zostać każdy, każdy może także skonfigurować dobrze prezentujący się i funkcjonalny serwis. Nawet jeśli nie chce przeznaczać na ten cel dodatkowych środków i nie dysponuje zbyt dużą wiedzą techniczną.

Wiele osób, które zaczęły swoją przygodę z prowadzeniem bloga bez konkretnego biznesowego celu, zaczęło dostrzegać, że poruszana tematyka interesuje innych, a czytelnicy tworzą wokół serwisu społeczność. Pytanie, czy można zarabiać na pisaniu bloga, jest w tym kontekście zupełnie naturalne. Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak. Aby to robić, trzeba jednak dobrać strategię, która sprawdzi się w konkretnym przypadku, ponieważ sposobów zarabiania na blogowaniu jest kilka.

Sposoby umożliwiające zarabianie na prowadzeniu bloga

Jeśli Twój serwis jest już gotowy, możesz przystąpić do działania. Jak zarabiać, pisząc blog? Opcji jest naprawdę sporo. Co ważne: możesz łączyć je ze sobą, aby osiągać wyższe zyski.

 • Programy reklamowe – możesz umieszczać na swoim blogu reklamy poprzez sieci reklamowe, takie jak Google AdSense. W większości przypadków zarobisz, jeśli użytkownik kliknie w reklamę. Nowoczesne formaty reklamowe przyjmują zarówno formę graficzną, jak i tekstową i mogą być świetnie dostosowane do tematyki, którą poruszasz na swoim portalu.
 • Reklama bezpośrednia – oczywiście umieszczanie reklam na Twoim blogu możesz negocjować bezpośrednio z reklamodawcami. Pozwoli Ci to uzyskać większe stawki i oczywiście wpływ na to, jaki format przybierze reklama produktu. Z drugiej strony pozyskiwanie reklamodawców będzie bardziej skomplikowane.
 • Programy partnerskie (afiliacyjne) – jeśli chcesz zarabiać na promowaniu produktów, ale nie martwić się o pozyskiwanie partnerów, świetnym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z programami afiliacyjnymi. Będziesz uzyskiwać prowizję od sprzedaży, którą wygenerują linki afiliacyjne umieszczone w tworzonych przez Ciebie treściach.
 • Sprzedaż własnych produktów – możesz sprzedawać własne produkty: zarówno cyfrowe, takie jak e-booki czy kursy online, jak i tradycyjne. Przykładowo: jeśli zastanawiasz się, jak zarobić na blogu kulinarnym, dobrym rozwiązaniem może być przygotowanie książki z przepisami w formacie .pdf. Ale łatwo wyobrazić sobie również fartuch czy przybory kuchenne sygnowane logo rozpoznawalnych w sieci influencerów albo tę samą książkę kucharską, tym razem jednak w ładnej oprawie.
 • Treści sponsorowane – reklamodawcy płacą za umieszczanie artykułów sponsorowanych na Twoim blogu. W ten sposób mogą zarówno promować swoje produkty lub usługi, jak i pozyskiwać cenne linki, które pomogą im pozycjonować ich serwis internetowy.
 • Prowadzenie webinarów i szkoleń – coraz więcej blogerów decyduje się na równoczesną działalność w kilku obszarach. Możesz oferować swoim użytkownikom – poza standardowym, pisanym blogiem – uczestnictwo w płatnych webinarach, kursach czy warsztatach.
 • Tworzenie treści dla innych – im większe są doświadczenie i renoma autora w konkretnej tematyce, tym więcej ma on możliwości. Możesz zarabiać, pisząc artykuły jako autor gościnny na innych blogach lub platformach czy uczestnicząc w podcastach i vlogach.
 • Crowdfunding i wsparcie patronów – platformy takie jak Patronite umożliwią czytelnikom finansowe wsparcie Twojego bloga i działalności w sieci.

Jak przygotować blog, by na siebie zarabiał?

Zastanawiasz się, jak zostać blogerem i zarabiać? Zacznij od konfiguracji Twojego serwisu. Cel jest jasny: musisz przygotować stronę, która będzie przyjazna zarówno z perspektywy czytelnika, jak i potencjalnego reklamodawcy oraz algorytmu wyszukiwarki, który pozwoli Ci pozyskiwać wartościowy ruch. Jak go osiągnąć?

 1. Wybierz odpowiedni system zarządzania treścią (CMS) – jeśli zastanawiasz się, jak zarobić na blogu, Wordpress może być najlepszą opcją. To najpopularniejszy system zarządzania treścią w internecie, który sprawdza się nie tylko w przypadku blogerów, ale również administratorów stron internetowych, sklepów i dużych serwisów. Za sprawą olbrzymiej liczby wtyczek, szablonów i aktywnej społeczności zyskujesz szerokie możliwości konfiguracji, a proces tworzenia strony i dostosowywania do własnych oczekiwań nie powinien być trudny nawet dla początkującego blogera.
 2. Spersonalizuj blog – wybór blogów, które konkurują o uwagę czytelników, jest olbrzymi. Musisz wyróżnić się na tle innych serwisów i pozwolić się zapamiętać swoim odbiorcom. Popracuj nad oprawą graficzną, wybierz fonty i układ, które będą angażowały czytelników i zachęcą ich do częstszego odwiedzania Twojej witryny.
 3. Twórz merytoryczne i wartościowe treści  – jak sprawić, aby osoby zainteresowane poruszaną przez Ciebie tematyką odwiedzały akurat Twoje artykuły? Oczywiście musisz zadbać o treści. Im bardziej wartościowe będą z perspektywy grupy docelowej, tym większe zasięgi wypracujesz, a to podstawa, która pozwoli Ci zarabiać.
 4. Zadbaj o SEO  – internet rządzi się swoimi prawami. Nawet najlepsza treść może nie zostać dostrzeżona przez czytelników, jeśli po prostu nie będą mieli szansy na nią trafić. Jeśli zależy Ci na tym, aby link prowadzący do Twojego artykułu pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania Google, musisz zadbać również o formatowanie treści. W odpowiednim przygotowaniu każdego wpisu do publikacji pomogą Ci wtyczki, takie jak Yoast.
 5. Wybierz model działania i dostosuj do niego blog – odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zarabia się na blogu, nie zawsze będzie taka sama. Jeżeli myślisz o zarabianiu na reklamach, warto dołączyć do odpowiedniego programu, np. Google AdSense i skonfigurować usługę.

Wycena usług blogowych

Skoro wiesz już, jak zarobić na swoim blogu, pora przejść do zagadnienia, które bywa problemem nawet dla blogerów z dużym doświadczeniem, czyli wyceny usług. Pamiętaj przy tym, że nie istnieją konkretne widełki czy limity zarobków. Niezależnie od formuły współpracy, na którą się zdecydujesz, ostateczny zysk zależy przede wszystkim od ustaleń pomiędzy Tobą a reklamodawcami. Podstawowym wskaźnikiem, który wpływa na stawki, są oczywiście zasięgi. Im więcej osób odwiedza Twój serwis, tym większe zyski możesz wypracować. Istotnym czynnikiem, który warto monitorować (pomoże Ci w tym bezpłatne oprogramowanie, takie jak Google Analytics), jest również zaangażowanie odbiorców. Podczas negocjacji długi czas spędzony na stronie i odwiedzanie większej liczby podstron w ramach jednej sesji mogą być cennymi argumentami, które pozwolą Ci uzyskać wyższe stawki.

Oczywiście w parze z blogowaniem zwykle idzie również działalność w mediach społecznościowych. Zasięgi, które uda Ci się w nich osiągnąć, wpływają na poziom Twoich zarobków. Mogą być również przedmiotem umów reklamowych. Warto zwrócić na to uwagę.

Jak zarabiać na blogach w najprostszy sposób? Pomocne okażą się sieci reklamowe i afiliacyjne. W ich przypadku nie musisz martwić się ani o zdobywanie partnerów, ani o ustalanie stawek – zyski zostaną rozliczone automatycznie na podstawie przyjętych wcześniej warunków. Będą oczywiście niższe od tych, które można wynegocjować samodzielnie w przypadku reklamy bezpośredniej, jednak często to przepustka do monetyzacji serwisu.

Czy każdy blog może być źródłem zarobku?

Jak widzisz, blogi są naprawdę dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy w sieci. Są przy tym dosyć uniwersalnym narzędziem pozwalającym na osiąganie zysków. W końcu w każdej branży znajdą się reklamodawcy skłonni do umieszczania reklam czy lokowania swoich materiałów. Wszędzie znajdziesz też osoby zainteresowane konkretnym tematem, które chętnie wezmą udział np. w płatnym webinarze czy zakupią ekspercki e-book. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiednie przygotowanie treści, które będą jednocześnie wartościowe z perspektywy czytelników i przydatne z marketingowego punktu widzenia. 

Przyjrzyjmy się przykładowi: jak zarobić na blogu podróżniczym? Jeśli przygotujesz wpis na temat pięciu najlepszych plecaków na górskie wycieczki, możesz zareklamować markę produkującą sprzęt górski. Chętne do współpracy będą również biura podróży, które np. zdecydują się na umieszczenie specjalnej oferty w Twoim artykule dotyczącym największych atrakcji turystycznych Albanii. Sieci reklamowe będą natomiast wyświetlać reklamy dostosowane do poruszanego przez Ciebie zagadnienia. Po uzbieraniu większej liczby stałych odbiorców możesz zaproponować im zakup płatnego e-booka zawierającego zestaw rad dotyczących organizacji wyprawy.

Kiedy blogowanie może przynieść pierwsze zyski?

Jak każda działalność, w której zyski zależą od zasięgów, również blogowanie może wymagać czasu, zanim uda Ci się wypracować pierwsze dochody. O tym, kiedy to się stanie, decyduje wiele czynników, w tym przede wszystkim: regularność, promocja (dobrym rozwiązaniem okaże się wykorzystanie możliwości, jakie oferuje digital marketing) i Twoje zaangażowanie w innych kanałach, w tym przede wszystkim w mediach społecznościowych.

Jak zarobić pieniądze na blogu jak najszybciej? Zwykle pierwszym krokiem są sieci partnerskie i programy reklamowe. Przede wszystkim pozwalają rozwiązać problem z niskim zainteresowaniem reklamodawców. Choć oferowane stawki nie będą najwyższe, mogą być świetną motywacją do dalszego działania i zapewnić fundusze na dalszy rozwój. Z czasem staną się natomiast dodatkowym źródłem dochodu.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy