Ryczałt dla grafików komputerowych – przewodnik dla freelancerów

6 min

grupa graficzek i grafików rozmawia ze sobą w biurowej przestrzeni

Jeśli zajmujesz się tworzeniem grafiki komputerowej i prowadzisz własną działalność gospodarczą, masz możliwość wyboru formy opodatkowania. Poza skalą podatkową i podatkiem liniowym dostępny jest również ryczałt. Grafik komputerowy, który chce z niego skorzystać, musi jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Czy graficy komputerowi mogą rozliczać się ryczałtem?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, która cieszy się popularnością wśród przedstawicieli różnych branż. Coraz częściej – ze względu na proste rozliczenia i dla niektórych atrakcyjne stawki – interesuje przedstawicieli świata nowych technologii i zawodów kreatywnych, w tym ekspertów zajmujących się oprogramowaniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczać w ten sposób również przychody, jakie osiąga grafik. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można wybrać jako metodę opodatkowania działalności pod pewnymi warunkami wspólnymi dla wszystkich przedsiębiorców. Przede wszystkim musisz osiągać przychody z prowadzenia którejś z poniższych działalności:

Kolejny istotny warunek dotyczy wysokości przychodów wypracowanych w poprzednim roku podatkowym. Nie mogą być wyższe od równowartości 2 mln euro. Co ważne: zsumowaniu nie ulegają przychody osiągnięte w ramach indywidualnej działalności i spółki. Ryczałt możesz wybrać także, jeśli dopiero zaczynasz prowadzenie firmy.

Jest jeszcze jedno ograniczenie istotne zwłaszcza z perspektywy pracowników, którzy zamierzają przejść z etatu na samozatrudnienie (dotyczy to również Twoich wspólników, jeżeli działacie w formie spółki). Nie możesz wybrać ryczałtu, jeżeli zamierzasz wykonywać na rzecz aktualnego lub byłego pracodawcy (dotyczy to poprzedniego roku podatkowego) takie same zadania, jak w przypadku umowy o pracę. Nie odnosi się to więc do umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy będzie w takim scenariuszu możliwa od kolejnego roku podatkowego, a na ryczałt po dwóch latach.

Stawka ryczałtu dla grafika komputerowego

Z perspektywy podatnika ryczałt oznacza spore ułatwienia. Przypomnijmy, że w tym przypadku należny podatek zależy od kwoty przychodu, a nie dochodu, wobec czego rozliczenie jest zdecydowanie prostsze. Z drugiej strony musisz jednak pamiętać, że stawka podatku zależy od rodzaju konkretnego przychodu i nie jest na stałe przyporządkowania do konkretnej działalności. Może się więc zdarzyć, że trzeba będzie rozliczyć podatki zgodnie z różnymi stawkami. A tych w tekście Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest aż 10 – najniższa wynosi 2%, natomiast najwyższa to 17%.

To, jaki ryczałt dla grafika komputerowego będzie odpowiedni w konkretnym przypadku, zależy przede wszystkim od charakteru przychodów ze świadczonych usług. Przykładowo:

  • Przedmiotem pracy wielu grafików jest świadczenie usług w zakresie specjalistycznego projektowania. Ryczałt w tym przypadku wynosi 14% (PKWiU 74.1). 
  • Usługi związane z projektowaniem stron internetowych (nawet jeśli nie mają nic wspólnego z programowaniem) są sklasyfikowane w PKWiU 62.01.11.0. i powinny być opodatkowane w wysokości 12%. Podobna zależność dotyczy też np. grafików, których pracą jest wykonywanie grafik na potrzeby gier wideo. Taką samą stawką są opodatkowane usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania. Wskazuje na to m.in. interpretacja indywidualna o sygnaturze: 0115-KDIT1.4011.856.2022.2.JG.
  • W niektórych przypadkach graficy będą mogli zastosować stawkę 8,5%. Dotyczy to np. projektantów animacji multimedialnych (motion designerów). 


Jak widzisz, wszystko zależy od rodzaju przychodu z wykonywanych usług, a do rozwiania wątpliwości niezbędna jest opinia doradcy podatkowego lub interpelacja indywidualna. Pod uwagę należy wziąć kody PKWiU. W wielu przypadkach będą to: 62.01.11.0 lub 62.01.12.0 – graficy będą mogli więc skorzystać z takich samych stawek jak programiści czy specjaliści zajmujący się siecią i przeprowadzający wdrożenia projektów informatycznych. W pracy grafika odpowiednie mogą okazać się także kody dotyczące specjalistycznego projektowania (dział 74 PKWiU).

Pamiętaj, że w każdym przypadku ustalenie prawidłowej stawki i rozliczenie podatku jest Twoim obowiązkiem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z ekspertami. Możesz skorzystać również z interpretacji indywidualnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja księgowość będzie prowadzona prawidłowo i rozliczysz się poprawnie z fiskusem.

Czy wszystkie usługi świadczone przez grafików podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Obecnie wielu przedsiębiorców ma możliwość skorzystania z opodatkowania ryczałtem. Dotyczy to również grafików komputerowych. Nieco inaczej ta sytuacja może wyglądać, jeśli np. równolegle chcesz zajmować się innym rodzajem działalności. Pod uwagę musisz wziąć wówczas kilka wyłączeń z możliwości rozliczenia ryczałtem, które przewidziano w Ustawie. To opodatkowanie nie będzie dostępne, jeśli osiągasz przychody z tytułu m.in. prowadzenia apteki, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, handlu akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych czy wytwarzasz wyroby objęte podatkiem akcyzowym. W tym samym roku nie możesz też korzystać z karty podatkowej. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w ramach działalności chcesz np. sprzedawać akcesoria samochodowe i równocześnie świadczyć usługi graficzne, ryczałt nie będzie dostępną formą opodatkowania. I to nawet w sytuacji, w której przychód z handlu akcesoriami samochodowymi będzie nieznaczny.

Dlaczego graficy komputerowi wybierają ryczałt jako formę opodatkowania?


Jak widzisz, jeśli zajmujesz się projektowaniem grafiki komputerowej, możesz zastosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dlaczego ryczałt jest tak chętnie wybierany przez podatników? W wielu przypadkach wynika to z możliwości zastosowania niskich stawek.  Korzystnie może prezentować się również rozliczenie składki zdrowotnej, która na ryczałcie zależy od wypracowanego w ciągu roku przychodu i przyjmuje jedną z trzech wartości.

Kolejne zalety to proste zasady i nieskomplikowana księgowość. W przypadku ryczałtu nie jest konieczne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów – zastępuje ją ewidencja przychodów, a samo obliczenie należnego podatku jest prostsze niż w przypadku pozostałych form opodatkowania. Z drugiej strony brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu może okazać się też istotną wadą: nie będzie możliwe np. uwzględnienie wydatków niezbędnych do świadczenia usług, takich jak zakup sprzętu komputerowego czy subskrypcja oprogramowania i usług abonamentowych.

Logo ING Księgowość
ING Księgowość
Ułatwiamy prowadzenie biznesu
Materiał opracowany przez ekspertki i ekspertów z ING Księgowość
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy