Ryczałt dla programisty – czy to dobre rozwiązanie?

6 min

programiści siedzą przed monitorami i piszą kod

Statystyczni programiści w Polsce pracują w backendzie, zajmują się programowaniem krócej niż 10 lat, znajdują się w przedziale wiekowym od 25 do 29 lat oraz działają w ramach kontraktów B2B1. Coraz częściej jako formę opodatkowania działalności wybierają ryczałt. Programista rozliczający się ryczałtem od 2022 roku może liczyć na wiele korzyści. Sprawdź jakich.

Jak ryczałt sprawdza się w branży IT?

Wraz z nadejściem 2022 roku weszły w życie przepisy Polskiego Ładu. Dzięki nim niezwykle korzystny dla osób świadczących usługi programistyczne stał się ryczałt. Czym cechuje się ta forma opodatkowania? Jest to podatek, z którego możesz skorzystać, prowadząc JDG, spółkę cywilną i jawną. W ramach ryczałtu wysokość podatku wyliczana jest od przychodu, a nie dochodu

Jeśli wybierzesz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako programista przedsiębiorca lub programistka przedsiębiorczyni, z najczęściej niewielkimi kosztami – możesz skutecznie obniżyć wysokość swoich podatków. Stawiając na tę formę opodatkowania, zyskasz jednak nie tylko niższy podatek. Ryczałt jest znacznie prostszy w rozliczaniu niż np. skala podatkowa, a co za tym idzie, wymaga mniejszego zaangażowania w sprawy księgowe.

Ryczałt dla programisty – stawki podatku

Stawki ryczałtu programisty wskazane są w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z nią przewidziane są stawki 12% oraz 8,5%. Wysokość obowiązująca dla danego programisty jest określona w wykazie PKWiU.

Jeśli jesteś programistą na swoim, ryczałt 12% obowiązuje Cię, gdy zajmujesz się:

 • wydawaniem pakietów w formie gier komputerowych, poza grami w trybie online (PKWiU ex 58.21.10.0),
 • wydawaniem oprogramowań systemowych (PKWiU 58.29.1) oraz użytkowych (PKWiU 58.29.2),
 • wydawaniem oprogramowania pobieranego z internetu (PKWiU ex 58.29.3),
 • doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0) lub oprogramowania (PKWiU ex 62.02),
 • tworzeniem i projektowaniem oprogramowań (PKWiU ex 62.01.1),
 • instalowaniem oprogramowań (PKWiU ex 62.09.20.0),
 • zarządzaniem siecią lub systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stawka 8,5% ryczałtu dla programistów jest natomiast zdecydowanie bardziej skomplikowaną kwestią - także ze względu na różne interpretacje organów skarbowych. Co więcej, to właśnie stawka 12% zawiera wytyczne, które dotyczą oprogramowania - szerzej omawiamy ten wątek poniżej.

Ile wynosi składka zdrowotna dla branży IT przy ryczałcie?

Możliwość skorzystania z ryczałtu przez programistów zapewnia Ci nie tylko stałą stawkę opodatkowania przychodów, do momentu aż nie przekroczą one 2 000 000 euro w ciągu roku podatkowego.

Gdy rozliczasz się ryczałtem, masz także ten przywilej, że w odróżnieniu od osób, które wybrały inną formę opodatkowania działalności, będziesz zawsze znać wysokość swojej składki zdrowotnej. Wszystko za sprawą tego, że w przypadku ryczałtu jest ona stała, a jej wartość zależy od progu osiąganych przychodów.

Ile wobec tego wynosi składka zdrowotna na ryczałcie dla programistów? W 2024 roku każdy podatnik korzystający z opodatkowania ryczałtem i osiągający przychód:

 • do 60 000 zł płaci składkę zdrowotną w wysokości 419,46 zł, 
 • od 60 000 do 300 000 zł płaci składkę zdrowotną w wysokości 699,11 zł,
 • powyżej 300 000 zł płaci składkę zdrowotną w wysokości 1 258,39 zł. 

Ulgi dla pracowników IT na ryczałcie

Musisz jednak wiedzieć, że rozwiązanie to ma także drugą stronę medalu. Choć ta forma opodatkowania pozwoli Ci obniżyć wysokość składki zdrowotnej oraz zagwarantuje stałą stawkę opodatkowania przychodów, ryczałt wyklucza możliwość skorzystania z ulgi IP BOX

IP BOX to rozwiązanie, które umożliwia Ci opodatkowanie dochodów kwalifikowanych osiąganych ze sprzedaży prawa własności intelektualnej stawką 5% podczas składania rocznego rozliczenia PIT. Rozliczając się ryczałtem, tracisz możliwość skorzystania z niego.

Skoro już poruszyliśmy temat PIT-ów, warto odpowiedzieć również na jeszcze jedno istotne pytanie związane z formą opodatkowania jaką jest ryczałt – jaki PIT należy złożyć w rozliczeniu rocznym? Jest nim PIT-28, który należy dostarczyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia. Nie możesz skorzystać z ulgi IP BOX, jednak masz prawo uwzględnić przysługujące każdemu podatnikowi ulgi i odliczenia od przychodu, do których zaliczyć można między innymi:

 • ulgę na internet,
 • wpłaty na IKZE,
 • rozliczenie darowizn,
 • ulgę termomodernizacyjną. 

Interpretacje podatkowe dotyczące programistów na ryczałcie

Znając już stawki ryczałtu przeznaczone dla branży IT, z pewnością zastanawiasz się teraz, jaki ryczałt – 12% czy 8,5% – możesz zastosować w swoim przypadku. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z niższej stawki, zwróć uwagę na kilka kwestii. 

Po wprowadzeniu niższych stawek ryczałtu dla programistów organy podatkowe pozwalały na stosowanie 8,5% opodatkowania przychodów zazwyczaj, gdy przychody były uzyskiwane w ramach usług, których nie uwzględniała ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli niepodlegających rozliczeniom stawką 12%. Obecnie wiele organów podatkowych wycofuje się jednak z wcześniej przyjętego stanowiska i każe programistom płacić wyższe podatki

Przykładem tego jest np. interpretacja z 8 marca 2023 roku, w której stwierdzono, że tworzenie koncepcji działania nowych funkcjonalności, dokumentacji analityczno-projektowej, struktury serwisów sieciowych, a także modelowanie procesów biznesowych, są związane z oprogramowaniem. W związku z tym przychody uzyskiwane w ramach tego typu działalności programistycznej muszą być opodatkowane stawką 12%, a nie 8,5%. Dlatego programista wybierając ryczałt 12%, może spać spokojniej, ponieważ dotyczące tej stawki przepisy nie pozostawiają miejsca na indywidualne interpretacje

Czy ryczałt to dobre rozwiązanie dla programisty?

Pamiętaj, że na tę formę opodatkowania warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy Twoja działalność nie generuje dużo kosztów wpływających na wysokość podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej. Ryczałt jest również korzystny, gdy Twoje dochody nie pochodzą w dużej mierze ze sprzedaży praw własności intelektualnej uprawniającej Cię do skorzystania z ulgi IP BOX. W takich przypadkach podatek na ryczałcie może być znacznie niższy niż w przypadku klasycznej skali podatkowej czy podatku liniowego. Podobnie zresztą jak składki zdrowotne, które na ryczałcie są stałe i zależne nie od miesięcznych dochodów a określonych progów przychodów. 

Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości co do ryczałtu dla programistów, w podjęciu odpowiedniej decyzji może Ci pomóc także Kalkulator B2B. Dzięki niemu sprawdzisz, jakie oszczędności może wygenerować dla Ciebie ryczałt i podejmiesz najlepszą decyzję dla Twojej firmy.

1 https://infoshare.pl

Logo ING Księgowość
ING Księgowość
Ułatwiamy prowadzenie biznesu
Materiał opracowany przez ekspertki i ekspertów z ING Księgowość
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy