Ryczałt – do jakiej kwoty można z niego korzystać?

3 min

kobieta i mężczyzna siedzą przy biurku z rachunkami

1,7 mln – tylu podatników w 2022 r. jako formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej wybrało ryczałt, czyli uproszczoną metodę rozliczeń z fiskusem. Chcesz znaleźć się wśród nich? Musisz pamiętać, że ryczałt wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest limit przychodów, który oznacza, że na ryczałcie maksymalny przychód Twojej firmy nie może przekroczyć określonej kwoty. Sprawdź, czy ryczałt jest odpowiednią formą opodatkowania dla Ciebie!

Limity ryczałtu – ograniczenia, o których warto pamiętać

Zakładasz właśnie firmę? Masz więc do wyboru trzy formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jedną z nich jest ryczałt – na czym polega ta forma opodatkowania? Jest to tzw. podatek przychodowy. Oznacza to, że na ryczałcie opodatkowaniu podlegają wyłącznie przychody, a nie dochody (przychody pomniejszone o koszty) przedsiębiorcy.

Z opodatkowania przychodu ryczałtem, którego stawki wahają się od 2% do 17%, możesz skorzystać w przypadku:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej, 
  • spółki cywilnej, 
  • spółki jawnej,
  • przedsiębiorstwa w spadku,
  • sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego jako rolnik,
  • uzyskiwania przychodów z najmu lub dzierżawy. 

Przy czym Twoje przychody w poprzednim roku podatkowym nie mogą przekroczyć określonego limitu (2 000 000 euro). Co oczywiste: limit ten nie obowiązuje, gdy dopiero zakładasz firmę.   

Limity opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Rok Limit w euro Limit w złotych
2024 2 000 000 9 218 200
2023 2 000 000 9 654 400
2022 2 000 000 9 188 200
2021 2 000 000 9 030 600

Jeśli chcesz skorzystać z opodatkowania przychodów na zasadach ryczałtu, musisz poinformować o tym urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskasz pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jeśli rozpoczniesz biznes we wrześniu i wtedy uzyskasz pierwszy przychód, to do 20 października musisz poinformować US o formie opodatkowania. Możesz też po prostu wybrać tę formę we wniosku CEIDG-1, który będziesz wypełniać przy rejestracji firmy.

Do jakiej kwoty można rozliczać się na podstawie ryczałtu?

Limit ryczałtu wynosi 2 000 000 euro przychodu za poprzedni rok. Oznacza to więc, że jeśli przekroczysz limit w tym roku, to w kolejnym nie możesz już stosować tej formy opodatkowania. Pamiętaj jednak, że w spółkach limit na ryczałt odnosi się do sumy przychodów wszystkich wspólników

Przekroczenie limitu ryczałtu – co dalej?

Limit przychodów, tak istotny w przypadku ryczałtu, pomoże Ci kontrolować oprogramowanie księgowe do prowadzenia ewidencji transakcji. Co jednak w przypadku, gdy w ciągu roku podatkowego przekroczysz maksymalny przychód? Nie musisz się tym przejmować – formę opodatkowania działalności musisz zmienić dopiero od nowego roku. Ponadto, jeśli już prowadzisz działalność, to do 20 lutego możesz zmienić sposób opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – oczywiście o ile w poprzednim roku nie został przekroczony limit oraz nie świadczysz usług wykluczonych z tej formy.

Teraz już wiesz, do jakiej kwoty ryczałt może być stosowany jako forma opodatkowania przychodów w Twojej firmie. Wciąż zadajesz sobie pytanie kiedy wybrać ryczałt? Możesz wykonać szacunkowe obliczenia przy pomocy narzędzi dla przedsiębiorców, takich jak kalkulator B2B. Dzięki niemu w zaledwie kilka minut wyliczysz to, ile będą wynosiły podatki w Twojej firmie w zależności od wybranej formy opodatkowania, w tym także ryczałtu.

Logo ING Księgowość
ING Księgowość
Ułatwiamy prowadzenie biznesu
Materiał opracowany przez ekspertki i ekspertów z ING Księgowość
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy