Rozliczenie roczne ryczałtu – jak prawidłowo złożyć zeznanie?
Jesteś ryczałtowcem i zastanawiasz się, jak prawidłowo złożyć zeznanie roczne? Odwlekanie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Zapoznaj się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi rozliczenia rocznego ryczałtu. Do kiedy należy dopełnić formalności i jaki PIT ryczałtowcy muszą wysłać do urzędu? Opowiadamy!
Jakie zeznanie roczne składa ryczałtowiec?
Kiedyś Benjamin Franklin stwierdził, że „inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki”. Trudno nie przyznać mu racji – także w kwestii ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i rozliczenia rocznego. Na szczęście procedury w tym przypadku nie są bardzo skomplikowane. W pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć na pytanie, jaki PIT na ryczałcie ewidencjonowanym należy składać po zakończeniu roku podatkowego.
Wszyscy ryczałtowcy mają obowiązek składania deklaracji rocznej PIT-28. Dotyczy to nie tylko podatników prowadzących działalność gospodarczą, ale także osób otrzymujących przychody z tytułu najmu prywatnego, dzierżawy lub poddzierżawy.
Musisz pamiętać też, że przychodu opodatkowanego ryczałtem nie należy łączyć z przychodami z innych źródeł. Jeśli masz dodatkowe dochody – na przykład z umowy o pracę czy innej działalności gospodarczej – zadbaj o ich właściwe uwzględnienie w pozostałych zeznaniach, np. przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem rozlicz na formularzu PIT-28, a dochody z umowy o pracę dodatkowo na PIT-37.
Jak i gdzie złożyć zeznanie roczne?
Zeznanie roczne PIT-28 możesz złożyć na kilka sposobów. Najpopularniejszy to elektroniczne składanie zeznań za pośrednictwem jednego z programów do rozliczeń online,platformy Twój e-PIT lub przez e-formularz na podatki.gov.pl (opcja wypełnij online). Systemy krok po kroku poprowadzą Cię przez cały proces.
Możesz też złożyć zeznanie w formie papierowej. Wystarczy, że dostarczysz dokumenty rozliczeniowe osobiście do urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania.
Termin złożenia zeznania przez ryczałtowców
Jak wygląda kwestia terminów PIT-28 dla ryczałtu – do kiedy rozliczenie roczne musi być złożone? W 2024 roku termin złożenia zeznania rocznego przez ryczałtowców upływa 30 kwietnia. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować utratą korzyści, np. prawa do przekazania 1,5% podatku dla OPP, a nawet mandatem karnym.
Rozliczenie zeznania rocznego ryczałtu ewidencjonowanego nie musi być trudne. Zadbaj o porządek w swoich finansach i zacznij przygotowania do tego zadania już teraz. Pamiętaj, że rzetelne złożenie zeznania pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas kontroli skarbowej.
Z jakich ulg przy rozliczeniu rocznym można skorzystać na ryczałcie?
Wypełniając rozliczenie roczne działalności gospodarczej na ryczałcie, masz dostęp do ograniczonej puli ulg i odliczeń.
Możesz skorzystać m.in. z:
- odliczenia połowy zapłaconej w danym roku podatkowym składki zdrowotnej (dotyczy działalności),
- odliczenia opłaconej w danym roku podatkowym składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
- ujęcia straty z działalności gospodarczej,
- ulgi na darowizny na cele społeczne, kultu religijnego, krwiodawstwa, przeciwdziałania COVID-19,
- ulgi rehabilitacyjnej,
- ulgi na internet,
- ulgi termomodernizacyjnej,
- ulgi z tytułu wpłaty na IKZE,
- ulgi abolicyjnej,
- ulgi mieszkaniowej na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.
Niestety, przedsiębiorca na ryczałcie nie skorzysta z nowych ulg, np. ulgi B+R czy ulgi dla wspierających sport, kulturę i edukację. Ryczałtowiec nie rozliczy także ulgi prorodzinnej.
Ryczałt rozliczenie roczne ZUS – najważniejsze informacje
Przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych muszą nie tylko złożyć zeznanie roczne PIT-28, ale również pamiętać o rozliczeniu składek zdrowotnych w ZUS. Do końca 2021 roku składka zdrowotna była naliczana na podstawie jednolitej zasady: 9% od stałej podstawy wymiaru.
Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu 1 stycznia 2022 r. ryczałtowcy zostali objęci trzema różnymi kwotami podstaw naliczania składki zdrowotnej w zależności od uzyskanego przychodu. Składkę zdrowotną można opłacać na podstawie przychodu z ubiegłego roku lub przychodu osiąganego na bieżąco.
Rozliczenie roczne ZUS ryczałtu polega na przedstawieniu przychodów uzyskanych w ciągu całego roku podatkowego, a także wykazaniu wysokości zapłaconych składek zdrowotnych. W praktyce może się zdarzyć, że podatnik kończy rok z niedopłatą lub nadpłatą. W przypadku niedopłaty zobowiązanie wobec ZUS trzeba uregulować do 20 maja (lub najbliższego dnia roboczego, jeśli 20 maja przypada w sobotę lub niedzielę). W sytuacji nadpłaty konieczne jest złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych środków.
Polecamy
- Aktualizacje w podatkach na 2023 rok – ważne zmiany w PIT i CITczas czytania6minuty21.12.20222023 rok przyniesie kolejne zmiany dla podatników PIT i CIT. Poznaj najważniejsze modyfikacje, które wpłyną na rozliczenia podatkowe.
- Ryczałt – jaki PIT złożyć w rozliczeniu rocznym?czas czytania7minuty21.11.2023Płacisz podatek w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Dowiedz się, jaki PIT w związku z tym musisz złożyć i jak wygląda zeznanie podatkowe ryczałtowców.
- Jak obliczyć ryczałt? Instrukcja dla przedsiębiorcówczas czytania6minuty25.10.2023Zastanawiasz się nad formą opodatkowania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym wyróżnia się ryczałt i jak obliczyć podatek od ryczałtu.
- Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczejczas czytania5minuty08.12.2022Zakładasz jednoosobową działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad formą prowadzenia księgowości? Chętnie Ci w tym pomożemy. Sprawdź!
- Forma opodatkowania - co w praktyce oznacza dla przedsiębiorcyczas czytania9minuty17.11.2023Ekspert Rafał Frączyk - doradca podatkowy i starszy menedżer w Crido - opowiada, co w praktyce oznacza dla przedsiębiorcy konkretna forma opodatkowania.
- ZUS dla jednoosobowej działalności. Co musisz o nim wiedzieć?czas czytania5minuty21.12.2022Dowiedz się, ile wynosi ZUS dla JDG i jak na nim zaoszczędzić na początku prowadzenia działalności gospodarczej.