Jak obliczyć ryczałt? Instrukcja dla przedsiębiorców
Jeśli chcesz płacić podatki w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie jesteś w mniejszości: obecnie w ten sposób rozlicza się niemal 1,7 mln podatników. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak obliczyć podatek od ryczałtu.
Obliczanie ryczałtu – niezbędne dane
Podobno jedną z mantr Steve’a Jobsa było: skupienie i prostota. Gdyby mieszkał w Polsce - i zmieścił się w limicie przychodów - zapewne wybrałby opodatkowanie przychodów ryczałtem. Choć to dosyć żartobliwe uproszczenie, jest w nim ziarnko prawdy: można bowiem powiedzieć, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to stosunkowo prosta forma rozliczania się z fiskusem. Nie możesz w niej odliczyć kosztów – za to rekompensuje Ci tę pozorną niedogodność łatwością w wyliczaniu podatku do zapłaty.
Masz prawo rozliczać się z ryczałtu co miesiąc lub co kwartał. Przy czym z tego drugiego sposobu nie możesz skorzystać, jeśli w poprzednim roku podatkowym przychód Twojej firmy przekroczył równowartość 200 000 euro. Swojej decyzji nie musisz nigdzie zgłaszać: po prostu opłacasz podatek, a dopiero w zeznaniu rocznym PIT wypełniasz właściwe okienka.
Aby policzyć podatek, musisz znać:
- wysokość przychodu osiągniętego w danym miesiącu,
- wysokość składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych w danym miesiącu,
- wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w danym miesiącu.
Jeśli natomiast rozliczasz się co kwartał, potrzebujesz danych z trzech miesięcy.
Prześledźmy poszczególne elementy krok po kroku. Czym jest przychód? To w uproszczeniu suma kwot z wystawionych faktur. Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT, po prostu sumujesz te kwoty netto. Natomiast gdy korzystasz ze zwolnienia z podatku VAT, do celów rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uwzględniasz kwoty z faktur.
Do rozliczania potrzebujesz jeszcze najważniejszej części, czyli stawki ryczałtu. Poniżej wyjaśnimy Ci, ile wynosi.
Jaką stawkę ryczałtu brać pod uwagę przy obliczeniach?
Stawka ryczałtu zależy od typu osiąganego przez Ciebie przychodu. Ustawodawca przewidział dziesięć progów. W uproszczeniu stawki ryczałtu dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej prezentują się następująco:
W rzeczywistości katalog kategorii jest tak szeroki, że trudno byłoby go zmieścić w jednym artykule. Jeżeli w wyżej przytoczonych kategoriach nie znajdujesz stosownej pozycji, zweryfikuj kod PKWiU dla swojej usługi. Możesz też zadać pytanie do GUS i wówczas otrzymasz wiążącą odpowiedź.
Jak obliczyć ryczałt – instrukcja
Skoro już wiesz, które informacje są Ci potrzebne do rozliczenia ryczałtu i znasz już swoją stawkę, oto jak wyliczyć podatek od ryczałtu krok po kroku.
- Od kwoty przychodu odejmij zapłacone w danym miesiącu składki na ubezpieczenie społeczne oraz połowę składki zdrowotnej.
- Otrzymaną kwotę (która jest Twoją podstawą opodatkowania) zaokrąglij do pełnych złotych.
- Podstawę opodatkowania pomnóż razy stawkę ryczałtu i ponownie zaokrąglij do pełnych złotówek.
- Otrzymana kwota to wartość podatku, który musisz odprowadzić do urzędu skarbowego.
Pamiętaj też, że jeśli Twoja firma jest opodatkowana kilkoma różnymi stawkami, to należy podzielić je przez łączny przychód, jaki osiągnęło przedsiębiorstwo w danym miesiącu lub kwartale fiskalnym. W ten sposób oszacujesz tzw. proporcję sprzedaży całościowej.
Zwróć jednocześnie uwagę na to, że przy wyliczeniu podatku możesz odliczyć także straty z lat ubiegłych.
Polecamy
- Skala podatkowa – najważniejsze informacje i zasadyczas czytania6minuty16.10.2023Zasady ogólne (skala podatkowa) to podstawowa forma opodatkowania, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej!
- Drugi próg podatkowy – na czym polega i kogo dotyczy?czas czytania5minuty29.08.2023Podatnicy rozliczający się za pomocą skali podatkowej muszą liczyć się z tym, że część ich dochodów może być opodatkowana wyższą stawką podatku. Dowiedz się o tym więcej!
- Progi podatkowe 2023 – aktualne informacjeczas czytania5minuty03.10.2023W naszym artykule przeczytasz, ile wynosi tak zwany drugi próg podatkowy w 2023 roku i na co zwrócić uwagę, rozliczając PIT. Sprawdź!