Aktualizacje w podatkach na 2023 rok – ważne zmiany w PIT i CIT
Przełom roku zwykle oznacza dużą liczbę wprowadzanych nowelizacji i wymaga wzmożonej uwagi przedsiębiorców. Nie inaczej jest teraz. 2023 rok przyniesie kolejne zmiany dla podatników PIT i CIT. Przedstawiamy najważniejsze modyfikacje, które wpłyną na rozliczenia podatkowe.
Zmiany w podatku PIT 2023
Miniony rok był przełomowy pod kątem zmian podatkowych. Ze względu na ograniczenie możliwości odliczenia ulg, rozliczenie w 2023 roku może być znacznie mniej korzystne niż dotychczas.
Od pierwszego kwartału nowego roku osoby zatrudnione na podstawie kilku stosunków pracy będą rozliczać kwotę wolną od podatku w zależności od liczby pracodawców. Obowiązek obliczeń po złożeniu przez podatnika oświadczenia o pomniejszeniu będzie należał do pracodawcy. To, o ile mniejsze zaliczki odprowadzisz, będzie zależało od liczby takich płatników.
Polski Ład pozbawił podatników wielu ulg, ale jednocześnie umożliwił rozliczenie od razu na początku roku kilku nowo wprowadzonych . Do skorzystania z nich niezbędne będzie oświadczenie – Twój pracownik będzie musiał podać Tobie, jako płatnikowi, informację o spełnianiu warunków Ulgi na start, Ulgi 4+ albo Ulgi dla seniora.
Po zmianach osoba, która nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, będzie mogła dodatkowo złożyć oświadczenie o niepobieraniu zaliczek na podatek dochodowy. Uprawnienie może się okazać przydatne np. w przypadku osób, które rozpoczną pracę pod koniec roku.
Od 2023 roku najem prywatny będzie mógł być rozliczany tylko w formie ryczałtu. Zmiany sprawią, że właściciele nie będą już mogli podjąć decyzji o wyborze zasad ogólnych (skali podatkowej). Z tego powodu wyłączona zostanie możliwość pomniejszenia podatku o wartość kosztów uzyskania przychodu.
Zmiany w podatku CIT w 2023 roku
Kolejna wersja Polskiego Ładu ma znacznie uprościć rozliczenie podatku od dochodów osób prawnych od 2023 r. Analiza wykazała, że dotychczasowe przepisy były za mało przejrzyste i konieczne jest ich doprecyzowanie.
Przepisy o minimalnym podatku dochodowym zostaną zmodyfikowane i wejdą w życie w odroczonym terminie. Zawieszenie dotyczy lat 2022 i 2023. Tym samym do 31 grudnia 2023 r. można korzystać ze zwolnienia z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym. Warto dodać, że część podmiotów została z niego wyłączona.
Z uwagi na dużą liczbę wątpliwości oraz niepewną sytuację gospodarczą uchylone zostały przepisy o „ukrytej dywidendzie”. Zmiany pojawiły się również w obrębie przepisów dotyczących PSH (polskiej spółki holdingowej) – katalog dopuszczalnych form prawnych poszerzy się o prostą spółkę akcyjną, która będzie miała prawo do korzystania ze zwolnienia dywidendowego.
Nowelizacja uelastycznia również oświadczenie wyłączające obowiązek stosowania mechanizmu pay & refund. Zmienione zostały przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów – w tym przede wszystkim doprecyzowano kluczowe pojęcia – oraz warunki do zastosowania preferencyjnego opodatkowania.
Dla wielu przedsiębiorców dobrą informacją jest również podjęcie decyzji o likwidacji obowiązku składania załącznika w trakcie korzystania z „ulgi na złe długi”. Zmiana ułatwi praktyczne korzystanie z rozwiązania.
Od 2023 r. regulacje dotyczące opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT) zostaną poprawione. Modyfikacje dotyczą m.in.:
- zasad określania dochodu z wydatków, które nie są związane z działalnością gospodarczą, gdy majątek jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej i inne cele,
- terminu zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania (do końca pierwszego roku podatkowego).
Polecamy
- Zmiana formy opodatkowania a Polski Ład – jakie nowelizacje wprowadzono?czas czytania5minuty21.12.2022Polski Ład wprowadza nowelizacje w możliwości zmiany formy opodatkowania przez przedsiębiorców. Dowiedz się więcej!
- Czynny żal – czym jest, jak go napisać i złożyć?czas czytania3minuty13.04.2023W trakcie prowadzenia działalności możesz nieświadomie popełnić błędy skarbowe. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być czynny żal.
- Ważne zmiany Polskiego Ładu w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznychczas czytania4minuty24.02.2023Polski Ład przyniósł wiele zmian. Najistotniejsze dla większości podatników są zmiany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Co mówią przepisy?