Czynny żal – czym jest, jak go napisać i złożyć?
Prowadzenie biznesu wymaga kontrolowania wielu procedur i dopełniania licznych formalności. Wszystkie podejmowane decyzje wiążą się z konsekwencjami. W natłoku obowiązków czasem przedsiębiorcom zdarza się popełnić błąd. Nawet nieświadome popełnienie przestępstwa skarbowego jest obarczone konsekwencjami. Czynny żal może pomóc Ci ich uniknąć. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co to jest czynny żal, jak go napisać i czy można złożyć czynny żal elektronicznie.
Przesłanki do skorzystania z czynnego żalu
Prowadząc firmę, starasz się wypełniać wszelkie obowiązki z tym związane. Terminowo wysyłasz deklaracje rozliczeniowe, płacisz podatki. Co, jeśli w natłoku spraw umknęło Ci np. wysłanie deklaracji w terminie?
Zasadniczo popełnienie czynu zabronionego pociąga za sobą konsekwencje. Może grozić Ci mandat, kara sądowa bądź w skrajnych przypadkach pozbawienie wolności. Aby ustrzec się przed skutkami niewiedzy czy niedopatrzenia, masz prawo złożyć zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego. Zawiadomienie to potocznie nazywa się czynnym żalem.
Czynny żal odwołuje się do przepisów Kodeksu karnego skarbowego. Mowa tutaj o art. 16. § 1.: „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”.
Musisz wiedzieć, że ustawodawca w przypadku przestępstwa lub wykroczenia pozwala na złożenie zawiadomienia, jeżeli:
- nie złożysz zeznania podatkowego w terminie,
- nierzetelnie prowadzisz księgi rachunkowe,
- nierzetelnie wystawiasz faktury,
- nie zapłacisz podatku lub zapłacisz nieodpowiedni podatek dochodowy (PIT lub CIT) lub podatek VAT,
- bezprawnie stosujesz obniżone stawki VAT,
- bezprawnie stosujesz zwolnienie VAT,
- zatajasz przed organem podatkowym rzeczywiste rozmiary Twojej firmy,
- wyłudzasz zwrot należności celnej,
- wyłudzasz pozwolenia celne.
Jeżeli w akcie czynnego żalu przyznasz się do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, zanim urząd skarbowy samodzielnie rozpocznie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, a także wypełnisz obowiązek zapłaty całości nieuregulowanego zobowiązania, możesz uniknąć konsekwencji (np. kar finansowych).
Jeśli jednak urząd skarbowy uprzedzi Cię i udokumentuje Twój czyn zabroniony lub rozpocznie czynności zmierzające ku jego wykryciu, złożony czynny żal będzie nieskuteczny.
Czynny żal – jak go złożyć i gdzie?
Jako podatnik masz możliwość złożenia czynnego żalu w urzędzie skarbowym (w którym się rozliczasz), listownie lub elektronicznie (np. poprzez e-PUAP, e-Urząd Skarbowy).
Jak napisać czynny żal? Pismo to nie ma urzędowo ustalonego wzoru ani formularza. Na stronie biznes.gov.pl zamieszczony jest przykładowy wzór. Możesz z niego skorzystać lub na jego podstawie stworzyć własne pismo.
Ważne jest to, żeby w zawiadomieniu znalazły się następujące elementy:
- Twoje dane,
- dane adresata (tj. naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celno-skarbowego),
- opis popełnionego czynu wraz z jego okolicznościami,
- wskazanie osób, które miały związek z popełnionym czynem zabronionym,
- informacje o tym, w jaki sposób i w jakim terminie zobowiązujesz się do naprawienia czynu zabronionego.
Tak sporządzony dokument składasz w dowolnym terminie, bezpłatnie. Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego zawiadomienia nie spodziewaj się pisma z taką informacją – urząd go nie wyśle. Poinformuje Cię natomiast listownie, jeżeli uzyskasz negatywną odpowiedź i zostanie wszczęte postępowanie skarbowe.
Pamiętaj, że brak wiedzy czy nieświadomość popełnienia wykroczenia podatkowego nie zwalniają Cię z odpowiedzialności karnej. Ustawodawca zezwala na przyznanie się do przestępstwa, np. w przypadku nieprawidłowości podatkowych, składając czynny żal. Jeżeli zrobisz to, zanim urząd rozpocznie czynności wyjaśniające, możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji.
Polecamy
- Jakie wydatki kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodu? Co musisz wiedzieć?czas czytania8minuty21.12.2022Dowiedz się, jak zaoszczędzić, odliczając część kosztów ponoszonych na rzecz prowadzenia firmy.
- Zaświadczenie o niezaleganiu w US – jak je uzyskać?czas czytania4minuty08.03.2023Zaświadczenie o braku zaległości wobec Urzędu Skarbowego przydaje się zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnych. Sprawdź, jak wygodnie uzyskać je przez internet!
- Czym jest podatek PIT i kto musi go płacić?czas czytania6minuty19.12.2022Podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczy każdej pracującej osoby. Dowiedz się, jakie są jego stawki i jak go rozliczyć.