Ryczałt a usługi fryzjerskie – co warto wiedzieć o tej formie opodatkowania?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność mają możliwość wyboru formy opodatkowania. Jeśli prowadzisz salon fryzjerski czy kosmetyczny, też Cię to dotyczy. Jedną z dostępnych opcji jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przeczytaj, jaka stawka ryczałtu dla usług fryzjerskich obowiązuje w 2024 roku i o czym warto pamiętać.
Czy fryzjer może skorzystać z ryczałtu?
Przedsiębiorcy mają do wyboru jedną z trzech form opodatkowania – poza skalą podatkową i podatkiem liniowym dostępny jest również ryczałt.
Usługi fryzjerskie i kosmetyczne również mogą być przedmiotem działalności, który uprawnia do korzystania z ryczałtu. Pamiętaj, że w tym przypadku to przychody, a nie dochody – jak przy skali i liniówce – wpływają na podatek do zapłaty.
Co ważne, nie wszyscy podatnicy mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uprawnione są do tego osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych oraz osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku, a także spółki jawne, których wspólnikami są osoby fizyczne. Ważnym warunkiem skorzystania z ryczałtu jest przychód podatnika, który w poprzednim roku podatkowym nie może być wyższy od równowartości kwoty 2 mln euro.
Przejście na ryczałt nie będzie możliwe również w przypadku podatników, którzy w tym samym roku opłacają podatek w formie karty podatkowej lub okresowo korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Ryczałt nie będzie dostępny w tym samym roku podatkowym dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zmienić działalność wykonywaną samodzielnie na spółkę z małżonkiem czy spółkę małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie, jeśli którykolwiek z małżonków był przed dokonaniem tej zmiany opodatkowany na zasadach ogólnych.
Rozliczenie w tej formie nie jest możliwe, jeżeli zamierzasz świadczyć usługi na rzecz byłego lub aktualnego pracodawcy. Co to oznacza? Ryczałt dla fryzjera nie będzie dostępny, jeżeli aktualnie pracujesz w salonie fryzjerskim na podstawie umowy o pracę lub miało to miejsce w poprzednim roku podatkowym i chcesz świadczyć usługi na rzecz pracodawcy – na przykład w ramach popularnej umowy B2B. Konieczne będzie opodatkowanie skalą podatkową. Zmiana formy opodatkowania na liniówkę będzie możliwa w kolejnym roku podatkowym, a na ryczałt dopiero po dwóch latach.
Ustawodawca wyodrębnił także kilka rodzajów przychodów, które wykluczają możliwość zastosowania ryczałtu. Są to przychody z tytułu:
- prowadzenia apteki,
- kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
- handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
- wytwarzania wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem energii elektrycznej z OZE).
Jeżeli więc w ramach działalności chcesz łączyć ze sobą usługi fryzjerskie oraz np. sprzedaż części samochodowych, nie możesz skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stawka ryczałtu dla usług fryzjerskich
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oblicza się z uwzględnieniem różnych stawek podatku. Ustawodawca przewidział aż 10 wartości – od 2% do 17%. Stawka podatku zależy od konkretnego rodzaju przychodu i nie jest na stałe przypisana do działalności. Może się więc zdarzyć, że stawka podatku będzie prezentować się różnie w zależności od uzyskanego przychodu.
Stawka ryczałtu na usługi fryzjerskie wynosi 8,5%. Taką samą stawkę podatku zastosują również np. osoby wykonujące usługi kosmetyczne. Ale salony zajmują się przecież nie tylko cięciem i stylizowaniem włosów. Wiele punktów łączy np. sprzedaż kosmetyków do włosów i akcesoriów oraz usługi fryzjerskie. Jaki ryczałt należy zastosować w takim przypadku? Stawka z tytułu sprzedaży jest niższa i wynosi 3%. Można ją jednak zastosować wyłącznie do przychodu osiągniętego ze sprzedaży, co oznacza, że przychód z usług fryzjerskich wciąż należy rozliczać według stawki 8,5%.
Pamiętaj, że w każdym przypadku to na Tobie spoczywa obowiązek prawidłowego przyporządkowania stawki i obliczenia zryczałtowanego podatku do zapłaty.
Aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, warto skontaktować się z ekspertami w dziedzinie prawa podatkowego i księgowości.
O czym pamiętać, rozliczając na ryczałcie zakład fryzjerski?
Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczać zakład fryzjerski, w każdym przypadku zacznij od obliczeń i porównania ze sobą kosztów, obciążeń podatkowych oraz składek ZUS, zwłaszcza składki zdrowotnej, w ramach poszczególnych metod opodatkowania. Oczywiście przy zakładaniu działalności – kiedy nie znasz jeszcze realnych kosztów, jakie będziesz ponosić w związku z jej prowadzeniem – konieczne jest opieranie się na szacunkach. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na wybór ryczałtu, niemożliwe będzie zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodu, w tym np. wyposażenia salonu, energii elektrycznej czy czynszu.
Ryczałt od usług fryzjerskich ma bez wątpienia sporo zalet. Jak widać, przedsiębiorcy mogą skorzystać z atrakcyjnej stawki podatku. Ważnym argumentem jest uproszczona księgowość. W takim wariancie nie musisz prowadzić księgi przychodów i rozchodów, ponieważ będziesz bazować na ewidencji przychodu. W przypadku ryczałtu fryzjer może więc znacząco uprościć formalności i skupić się na swojej pracy.
Polecamy
- JPK_V7 – deklaracja w Jednolitym Pliku Kontrolnym bez tajemnicczas czytania8minuty10.07.2024Dowiedz się, czym jest deklaracja JPK_V7, jakie są jej elementy składowe oraz terminy, których należy przestrzegać!
- Usługi księgowe a ryczałt – jaką stawkę podatku zastosować?czas czytania5minuty18.06.2024Jaki ryczałt będzie odpowiedni w przypadku usług księgowych i na co zwrócić uwagę podczas rozliczania? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
- Jak samodzielnie rozliczać ryczałt?czas czytania11minuty21.12.2022Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest coraz częściej wybieraną formą opodatkowania przedsiębiorstw. Sprawdź, dlaczego tak jest!
- Limit dla ryczałtu 2024 – przydatne informacje dla przedsiębiorcówczas czytania5minuty24.01.2024Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych daje wiele korzyści. Musisz jednak pamiętać o limitach. Dowiedz się więcej!
- Forma opodatkowania - co w praktyce oznacza dla przedsiębiorcyczas czytania9minuty17.11.2023Ekspert Rafał Frączyk - doradca podatkowy i starszy menedżer w Crido - opowiada, co w praktyce oznacza dla przedsiębiorcy konkretna forma opodatkowania.
- Roczne rozliczenie składki zdrowotnej na ryczałcie – co warto wiedzieć?czas czytania8minuty26.01.2024Jak wywiązać się z obowiązku i prawidłowo obliczyć roczną podstawę wymiaru składki, jeśli korzystasz z ryczałtu? Podpowiadamy!