Co to jest start-up? Czym charakteryzują się tego typu firmy?
Według danych Startup Blink pod koniec 2023 roku działało w Polsce ponad 3000 start-upów1, a w trzecim kwartale 2024 roku zainwestowano w 45 start-upów kwotę 506 mln złotych. Zastanawiasz się, czy ta forma ma przyszłość, jak działa start-up i jak go założyć? Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie, przedstawiamy ryzyko związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa start-up oraz perspektywy rozwoju.
Czym jest start-up?
Studenci, absolwenci czy inne młode osoby z niewielkim doświadczeniem zawodowym coraz częściej poszukują nowoczesnych form generowania zysków. Takie możliwości dają start-upy. Co to znaczy?
Business Dictionary przedstawia definicję start-upu, wychodząc od etapów rozwoju firmy. Zgodnie z tą wykładnią start-up to wczesna faza w cyklu życia przedsiębiorstwa, w której inicjator przechodzi ze stadium pomysłu, przez pozyskanie finansowania, aż do organizacji struktury biznesowej oraz inicjowania działalności operacyjnej i handlowej w branży. Celem powołania do życia tego typu firmy jest zbadanie wartości innowacyjnego pomysłu dla klientów oraz rozwinięcie go do takiego stanu, by zaczął generować dochody. Tak naprawdę jest wiele definicji start-upów, jednak tym, co wyróżnia te młode firmy, jest działanie najczęściej w branży tech, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
W procesie rozwoju ważną rolę może odgrywać inwestor, który skuszony nową technologią i potencjałem pomaga w finansowaniu wzrostu lub przejmuje za odpowiednią opłatą całe przedsiębiorstwo.
Dane zebrane w opracowaniu „Polskie start-upy 2023” dowodzą, że aż 38% właścicieli start-upów to osoby w wieku 26–35 lat. Druga najliczniejsza grupa to osoby w wieku 36–45 lat. Aż 51% wszystkich założycieli prowadzi swój pierwszy start-up2. Polska zajmuje obecnie 34. miejsce w światowym rankingu ekosystemów start-upowych.
Co więcej, praca w start-upie przemawia do pokolenia wizjonerów, którzy śledzą nowe trendy, lubią brać odpowiedzialność na swoje barki oraz wiedzą, kiedy pomysł jest naprawdę innowacyjny. Jeśli i Ty należysz do tego grona, sprawdź, z jakimi korzyściami i ryzykami wiąże się założenie start-upu.
Jakie zalety mają tego typu firmy?
Zaletami pracy w start-upie są na przykład:
- stosunkowo niskie koszty inwestycji;
- możliwość wdrożenia dobrze przeanalizowanego pomysłu biznesowego;
- możliwość rozwoju i odważnego podejmowania decyzji;
- szansa na pokazanie się na rynku i uzyskanie wsparcia inwestorów oraz dofinansowania dla innowacji;
- kreatywność, elastyczność i wolność w rozwijaniu koncepcji.
Musisz przy tym pamiętać, że nawet najlepszy pomysł wymaga zaangażowania i poświęcenia. Bez odpowiedniej organizacji trudno będzie przejść z fazy pomysłu do osiągnięcia sukcesu.
Ryzyko związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa typu start-up
Mimo licznego wsparcia oferowanego ze strony instytucji zewnętrznych start-up jest inicjatywą złożoną, wymagającą pracy pod presją ryzyka niepowodzenia. Do największych zagrożeń zaliczane są:
- brak kapitału na rozwój – jeśli w odpowiednim momencie nie pozyskasz inwestora lub kapitału na komercjalizację swojego pomysłu, może się okazać, że nigdy nie przejdziesz do fazy czerpania zysków;
- wysoka niepewność – jeśli do zachowania wewnętrznej harmonii potrzebujesz stałych wpływów gotówki oraz wiedzy, co czeka Cię danego dnia, to firma typu start-up nie jest miejscem dla Ciebie. To taka forma aktywności zawodowej, która wymaga ciągłego analizowania i szukania ścieżek rozwoju swojego pomysłu;
- zbyt optymistyczne założenia – dobrze jest wierzyć w swój pomysł, ale trzeba przy tym twardo stąpać po ziemi. Wybór błędnego modelu biznesowego może raz na zawsze skreślić Twój biznes;
- brak reakcji na sygnały rynkowe – otoczenie biznesowe potrafi zmieniać się z minuty na minutę. Brak reakcji na czynniki zewnętrzne (np. preferencje odbiorców, dane makroekonomiczne, zachowania przedsiębiorstw konkurencyjnych) to częsta przyczyna zamykania start-upów;
- nieumiejętne budowanie zespołu i zarządzanie zasobami ludzkimi – start-up, podobnie jak każda inna firma, wraz z rozwojem musi budować kapitał ludzki. To wiąże się z wyzwaniami organizacyjnymi, motywacyjnymi, wydajnościowymi i szeregiem innych elementów. Brak kompetentnej i stałej kadry może stanowić ważne zagrożenie dla start-upu.
Czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy rozkręcaniu start-upu
Weź sobie do serca słowa Henry’ego Forda, który powiedział, że „firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą. Ale kiedy firma przestaje być twórcza, kiedy uważa, że osiągnęła doskonałość i teraz musi tylko produkować – już po niej”.
Unikalny pomysł to niestety dopiero początek. Przed Tobą jeszcze wiele pracy. Aby zwiększyć szanse na sukces, musisz dobrze zrozumieć, co to są start-upy. Przede wszystkim zapewnij sobie dostęp do wiedzy.
- Korzystaj z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości i akceleratorów biznesu.
- Przeprowadź badania rynkowe i analizę stanu techniki.
- Zadbaj o trwałe źródło finansowania zewnętrznego.
- Analizuj działania firm konkurencyjnych.
- Zatrudniaj specjalistów i doceniaj ich doświadczenie i zaangażowanie.
- Obserwuj rynek i bądź otwarty na zmiany.
- Korzystaj z nowoczesnych narzędzi i śledź trendy technologiczne, m.in. rozwój AI, technologii zrównoważonego rozwoju oraz blockchain i Web3.
Tak właśnie powstawały znane start-upy: Facebook, Uber, Airbnb, Spotify czy Dropbox.
W dobie dynamicznego rozwoju technologicznego nie wystarczy trzymanie ręki na pulsie – warto aktywnie korzystać z innowacji, które pomagają rozwijać potencjał i przeistaczać świetny koncept w realną wartość. Jakie są trendy w rozwoju sektora start-upów? Obecnie można zaobserwować znaczący wzrost inwestycji w start-upy klimatyczne (56% wzrost w porównaniu do 20223) oraz priorytetowe traktowanie przez inwestorów projektów praktycznego zastosowania AI z jasną ścieżką rentowności i ściśle określonym zwrotem z inwestycji.
W 2023 roku nastąpił też wzrost o 126% inwestycji venture capital w technologie blockchain i Web3, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym segmentem rynku. Trend ten wskazuje na fundamentalną zmianę w sposobie funkcjonowania biznesu i gospodarki, gdzie innowacyjne technologie (m.in. AI, blockchain i Web3) stają się coraz bardziej istotnym elementem infrastruktury cyfrowej.
1 https://therecursive.com/inside-poland-s-dynamic-startup-scene-your-personal-cheat-sheet/
2 https://www.omgkrk.com/polish-startups-report-2023-summary-part-2/
3 https://foundersnetwork.com/blog/2024-startup-trends-ai-climate-tech-and-beyond/
Polecamy
- Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczączas czytania8minutyartykuł zawiera załącznik21.12.2022Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność. Nie czekaj - sprawdź!8min
- Pomysły na mały biznes z dużymi korzyściamiczas czytania5minuty10.10.2023Szukasz ciekawych pomysłów, ponieważ chcesz założyć firmę? Przeczytaj nasz tekst i zainspiruj się!
- Czym jest prototyp i jak go przygotować?czas czytania6minuty31.08.2023Dowiedz się, w czym pomoże Ci prototyp, co warto testować i jak stworzyć dobrą wizualizację rozwiązania.
- Identyfikacja marki – jak skutecznie budować wizerunek?czas czytania6minuty15.11.2024Trudno znaleźć branżę, w której identyfikacja wizualna marki nie miałaby znaczenia. Kolory potrafią przyciągać klientów, wzbudzać zaufanie i chęć do zakupu. Dowiedz się więcej!
- Mała produkcja – co się opłaca i w co inwestować?czas czytania6minuty13.09.2024Chcesz założyć firmę? Sprawdź, jaka działalność się opłaca i jak rozkręcić dobry biznes od zera.
- Student a własna firma, czyli jak założyć działalność gospodarczą na studiachczas czytania7minuty04.05.2023Chcesz rozpocząć przygodę z biznesem już w trakcie studiów? To świetnie! Podpowiemy Ci, jak znaleźć pomysł na biznes, gdzie zdobyć kapitał na start i o jakich formalnościach pamiętać.