Akcelerator biznesu - co to jest?

6 min

przedsiębiorca rysuje rakietę na tablicy, która symbolizuje akcelerator

Każdy, kto marzy lub planuje założyć własny biznes, może liczyć na różne formy wsparcia dla firm, takie jak fundusze inwestycyjne venture capital (VC) lub anioły biznesu. Jednak przed znalezieniem inwestorów warto zainteresować się akceleratorem. Dlaczego? Jest to jeden z programów, który pomoże Ci wypracować najlepszą wersję modelu biznesowego. Często zestawiany z inkubatorami przedsiębiorczości, jednak w praktyce znacząco różniący się od nich. Dowiedz się więcej o akceleratorach biznesu, bo może dzięki nim rozwiniesz swój start-up lub firmę.

Akcelerator biznesu - znaczenie

W kontekście przedsiębiorczości słowo akcelerator nawiązuje do fizyki. A dokładnie do urządzenia odpowiedzialnego za przyspieszanie cząsteczek do prędkości bliskich prędkości światła. Zapewne już czujesz, jak to pojęcie kontekstowo łączy się z prowadzeniem własnego biznesu. I tak dochodzimy do sedna.

Akcelerator biznesu ma za zadanie pomóc w skutecznym i prężnym rozwijaniu własnej firmy. I jest to program stworzony właśnie w tym celu.

Firmy korzystają z projektów akceleracyjnych głównie w początkowym etapie biznesu lub gdy zmieniają branżę. Jest idealny, jeśli przed założycielem stoi wiele niewiadomych, a przez to prawdopodobieństwo zmian w biznesplanie, sposobie działania czy nawet samej usłudze lub produkcie jest duże. Akcelerator daje wiele możliwości do eksperymentowania, badania czy weryfikowania słuszności danego kierunku. Jak już wspomnieliśmy, często zestawiany jest z inkubatorami przedsiębiorczości. Jednak czy słusznie? Przekonajmy się!

Akcelerator czy inkubator, a może Venture Building?

Zanim przejdziemy do uporządkowania informacji o tych instytucjach, zerknijmy na statystyki. Jak wynika z Raportu o stanie sektora MSP 20231 na przestrzeni ostatnich lat liczba przedsiębiorstw systematycznie rośnie. W 2021 r. w Polsce działało blisko 2,4 mln przedsiębiorstw określanych jako aktywne. Tego typu dane regularnie publikuje też GUS. Na ich podstawie można stwierdzić, że Polacy chętnie zakładają firmy. Optymistycznym akcentem jest również to, że na przestrzeni ostatnich lat (mimo że był to okres pandemii) liczba nowo założonych firm była wyższa niż tych zamkniętych. 

Warto zerknąć też na rynek w kontekście start-upów. Są to również nowe firmy, jednak z większym ryzykiem, ale jednocześnie też potencjałem. Wyróżnia je skalowalność i innowacyjność, dodatkowo najczęściej działają w branży tech. Z raportu Vestbee2 (jedna z platform dla start-upów) wynika, że w 2 kwartale 2023 r. Polska jest na 2 miejscu wśród krajów CEE, które otrzymały największe finansowanie w programie VC (całość pozyskanego w tym okresie kapitału przez wszystkie państwa z tego regionu to 560 mln euro). Wyprzedza nas tylko Estonia. Taki stan rzeczy napełnia optymizmem. Jak widać możliwości jest wiele, a polscy przedsiębiorcy coraz chętniej z nich korzystają. Jednak co dokładnie daje akcelerator? Najważniejsze wyróżniki opisujemy w tabeli poniżej, jednocześnie zestawiamy akcelerator z inkubatorem, a także z coraz popularniejszym w Polsce programem Venture Building (VB).

  Akcelerator Inkubator Venture Building

Dla kogo?

start-up lub nowa firma

najczęściej dla studentów (chociaż nie jest to reguła)

dla przyszłych przedsiębiorców. VB tworzy pomysły, z których powstają start-upy

Czy działasz w swoim imieniu?

tak

nie – działasz jako inkubator (np. na inkubator wystawiasz faktury)

nie - firma powstaje w ramach VB

Zakres działań

merytoryczny, prawny, organizacyjny

merytoryczny, prawny, organizacyjny

merytoryczny, prawny, organizacyjny

Rodzaj wsparcia infrastruktura, szkolenia, dostęp do specjalistów, networking infrastruktura, szkolenia, dostęp do specjalistów, networking infrastruktura, szkolenia, dostęp do specjalistów, networking, zespół projektowy, kreatywny - zaangażowanie jeszcze przed zbudowaniem firmy 

Czy ponosisz koszt?

 • niektóre akceleratory wymagają oddania części udziałów (pierwszeństwo wykupu)
 • udział w akceleratorze może być płatny (programy prywatne) lub bezpłatny (programy państwowe)

kilkaset złotych miesięcznie – zależy od programu

nie - finansowanie ze środków własnych VB, ale po założeniu spółki VB ma 100% udziałów

Doświadczenie przedsiębiorcy

 

przygotowanie do znalezienia inwestorów i dalszego działania firmy

tylko dla tych, którzy zakładają swój pierwszy biznes - nie mają doświadczenia

 • doświadczenie w prowadzeniu firmy nie jest wymagane - wystarczy unikalny koncept lub produkt. 
 • VB stawia też na ekspertów z danej dziedziny

Czas trwania

najczęściej od 3 do 6 miesięcy

nawet do 2-3 lat, z możliwością wyjścia w każdym momencie

działania nastawione na efektywne i szybkie wypuszczenie produktu lub usługi na rynek

Czy otrzymujesz wynagrodzenie część akceleratorów wypłaca pensję nie tak

 

Co ważne, akceleratory mogą być prowadzone przez:

 • korporacje;
 • firmy prywatne; 
 • organy administracji państwowej. 

Może zdarzyć się też tak, że korporacje w ramach akceleratorów wewnętrznych realizują konkretne, ale własne projekty – często innowacyjne i niekoniecznie połączone z główną działalnością. Biorą w nich udział pracownicy i przez dany okres skupiają się na rozwoju danego pomysłu. 

Warto też zaznaczyć, że podczas programu wykorzystywane jest myślenie projektowe. W akceleratorach często sięga się po metodę Design Thinking, która ma ustrukturyzowaną formę i dzieli się na kilka faz. Są to:

 • empatyzacja - zrozumienie trudności i potrzeb odbiorców, gromadzenie informacji;
 • definiowanie problemu - analiza zebranych danych i stworzenie wyzwania projektowego;
 • ideacja - generowanie jak największej liczby pomysłów odpowiadających na potrzeby i problemy odbiorców;
 • prototypowanie - stworzenie prototypu dla wybranych w poprzednim etapie pomysłów;
 • testowanie - przedstawienie prototypu użytkownikowi i zebranie informacji od niego.

Po etapie testowania prototypu następuje implementacja pomysłów i uwag do prototypu lub wdrożenie, którego efektem jest MVP. To właśnie w tym momencie następuje konfrontacja z otoczeniem. Rynek szybko zweryfikuje główne założenia biznesu.

Gdzie znaleźć tego typu wsparcie?

Jeśli już czujesz, że to rozwiązanie dla Ciebie, masz kilka możliwości odnalezienia aktywnych akceleratorów:

 1. rządowa strona PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) - to właśnie na niej możesz dowiedzieć się o aktualnych naborach m.in. do akceleratorów. Co więcej, w tym serwisie znajdziesz też informacje o funduszach z UE, wydarzeniach czy ogólnodostępnych webinarach dla przedsiębiorców. 
 2. Urzędy - możesz udać się do wybranej jednostki administracyjnej. Akceleratory często działają lokalnie, dlatego warto szukać u źródła.
 3. Uczelnie wyższe - jeśli w Twoim mieście są uczelnie, warto sprawdzić, czy tego typu programy są w nich prowadzone. Często też zyskasz dostęp do programów międzynarodowych.
 4. Internet - brzmi banalnie, jednak wyszukiwarki, serwisy branżowe czy media społecznościowe są idealnym miejscem do znalezienia informacji o akceleratorach.  

Programy akceleracyjne

W przypadku, gdy chcesz poznać konkretne akceleratory, koniecznie sprawdź:

 • Startupbootcamp;
 • Techstars;
 • Y Combinator; 
 • RAPID (Regionalny Akcelerator Przedsiębiorstw Innowacji i Doświadczeń);
 • Huge Thing;
 • Incredibles Sebastiana Kulczyka;
 • Orange Fab;
 • lokalne: Wschodni Akcelerator Biznesu, Startup Spark lub #StartUP Małopolska. 

Część z nich to projekty międzynarodowe, które cieszą się dużą popularnością. Inne działają lokalnie. Niezależnie od tego, który wybierzesz, musisz się do nich przygotować.

Co warto wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do akceleratora biznesu?

Na koniec warto pamiętać o kilku zasadach podczas wyboru programów akceleracyjnych. Zanim do nich przystąpisz, sprawdź:

 • ile czasu Ci zajmą;
 • stopień zaangażowania (część z akceleratorów wypłaca pensję, więc możliwe jest zrezygnowanie np. z pracy na etacie tak, aby w pełni poświęcić swój czas);
 • tematykę programu;
 • dobór mentorów i ekspertów;
 • portfolio start-upów;
 • status i wartość firm, które korzystały z danego akceleratora.

Warto też przygotować omówienie Twojego biznesu. Bez wątpienia już na starcie będziesz opowiadać o pomyśle, etapie działalności, biznesplanie czy potrzebach i oczekiwaniach, które masz w kontekście programu. Trzymamy za Ciebie kciuki!
 

1 https://www.parp.gov.pl

2 https://www.vestbee.com

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy