Fundusze venture capital – czym charakteryzuje się ten model finansowania?

4 min

maszyna do pisania venture capital

Venture capital to forma zewnętrznego finansowania, o które mogą starać się innowacyjne przedsiębiorstwa. W efekcie projekt zyskuje kapitał, a co za tym idzie – dalsze możliwości rozwoju. W jaki sposób można zdobyć wsparcie z funduszu venture capital? Jakie są wady i zalety korzystania z tego typu finansowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Czym są fundusze venture capital?

Fundusze inwestycyjne venture capital (VC) to firmy zajmujące się wyszukiwaniem oraz inwestowaniem w projekty, które charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka, ale jednocześnie dają nadzieje na uzyskanie spektakularnych zysków.

Fundusze VC w pewnym sensie pełnią funkcję pośrednika pomiędzy inwestorami a firmami poszukującymi kapitału. Inwestorzy venture capital to zarówno osoby prywatne, które osiągnęły sukces w biznesie, jak i korporacje, banki, fundacje czy inne instytucje dysponujące kapitałem. Tego typu podmioty przekazują środki funduszowi, który inwestuje zgromadzone pieniądze w spółki wykazujące duży potencjał do rozwoju.

Firmy venture capital działają na podstawie przyjętej strategii, która może zakładać np. finansowanie start-upów lub firm znajdujących się we wczesnej fazie rozwoju, tzw. seed capital. Fundusz może także skupiać się na wspieraniu spółek działających w danej branży czy dywersyfikować ryzyko poprzez wspomaganie przedsiębiorstw reprezentujących różne branże. Pozwala to zbilansować zyski, które z pewnością będą inne w przypadku każdej spółki. Warto też wiedzieć, że fundusze VC działają dwutorowo: z jednej strony nastawiają się na pozyskanie jak największej liczby inwestorów, z drugiej zaś typują przedsiębiorstwa, które pozwolą inwestorowi uzyskać atrakcyjną stopę zwrotu z inwestycji.

Kto może liczyć na dofinansowanie z funduszy venture capital?

Beneficjentami mogą być spółki, które nie weszły jeszcze na giełdę. Fundusz inwestuje bowiem w przedsiębiorstwo w zamian za udziały. Co więcej, jako potencjalny inwestor wcześniej je weryfikuje. W efekcie przez fundusz VC dofinansowana może zostać spółka, która:

  • funkcjonuje na rozwijającym się rynku;
  • opracowała innowacyjny produkt lub usługę, co wyróżnia ją spośród innych projektów;
  • posiada zweryfikowany rynkowo model biznesowy, a także jasną wizję rozwoju;
  • dysponuje wysokiej jakości kadrą kierowniczą oraz uporządkowanymi finansami.

W momencie, gdy fundusz venture capital podejmie decyzję o zainwestowaniu w konkretną firmę, należy przejść do podpisania umowy inwestycyjnej. Tego typu kontrakt określa przede wszystkim nową strukturę właścicielską, a co za tym idzie – udziały poszczególnych osób w danej firmie. W tym przypadku bardzo ważne jest określenie liczby udziałów, a także terminu ich objęcia przez wskazane osoby.

Innym istotnym elementem jest szczegółowe określenie praw i obowiązków, a także szczególnych uprawnień inwestora oraz założycieli firmy.

W umowie należy także wskazać sposób wyjścia z inwestycji, co może odbyć się m.in. poprzez odsprzedanie udziałów innemu inwestorowi, wprowadzenie spółki na giełdę, wypłacenie wynagrodzenia za umorzenie akcji czy wyprzedaż majątku spółki i jej likwidację ze względu na niepowodzenie projektu. Bardzo częstym rozwiązaniem jest wykupienie mniejszościowych udziałów przez inwestora, który jako nowy wspólnik będzie kontrolował spółkę z poziomu rady nadzorczej, ale zarządzenie nią pozostawi w gestii założycieli firmy.

Jak zdobyć wsparcie z funduszu venture capital?

Warto mieć świadomość, że pozyskanie inwestora to kilkuetapowy proces, który z reguły trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. W pierwszej kolejności musisz opracować teaser inwestycyjny, czyli dokument zawierający wiadomości na temat tego, czym zajmuje się Twoja firma oraz w jaki sposób zamierza osiągać zysk.

Następnym krokiem jest kontakt z funduszem venture capital oraz przedstawienie mu swojego pomysłu. Jeżeli uzyska on pozytywną ocenę, Twoja firma otrzyma zaproszenie na spotkanie z analitykiem, co będzie dla Ciebie okazją do szczegółowego omówienia swojego pomysłu oraz przekonania inwestora do jego finansowania. Jeżeli uda Ci się to zrobić, pozostaje tylko uzgodnienie ostatecznych warunków współpracy oraz podpisanie umowy inwestycyjnej.

Wady i zalety korzystania z funduszy venture capital

Rynek venture capital w Polsce bardzo szybko rośnie, co przekłada się na innowacyjność biznesu. Jakie korzyści możesz osiągnąć, korzystając z tego typu funduszy? Przede wszystkim otrzymujesz:

  • kapitał – pozwoli Ci zrealizować Twoje plany biznesowe;
  • wsparcie merytoryczne – inwestor często je oferuje, a jednocześnie udostępnia swoje kontakty biznesowe;
  • poprawę struktury kapitałowej – dzięki temu pozyskiwanie kolejnych inwestorów czy ubieganie się o kredyt będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Czy finansowanie z funduszu venture capital ma wady? Tak. Wielu przedsiębiorców obawia się:

  • utraty kontroli nad własnym biznesem – inwestor staje się bowiem wspólnikiem, który z reguły nie angażuje się w zarządzanie firmą, ale może mieć własne pomysły na jej rozwój. Nie zawsze będą one jednak zgodne z Twoimi;
  • czasochłonności – czas niezbędny do znalezienia inwestora i nawiązania współpracy zazwyczaj wynosi kilka miesięcy.

Jeśli na wczesnym etapie rozwoju własnej działalności potrzebujesz wsparcia finansowego oraz merytorycznego, zdecydowanie warto rozważyć fundusze venture capital. Dzięki temu Twoja firma zyska szansę, by sukcesywnie rozwijać skrzydła. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, weź pod uwagę wszystkie plusy i minusy.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy