Najważniejsze formy finansowania przedsiębiorstw

6 min

zadowolona kobieta patrzy w telefon

Właściciele firm dość często zmagają się z problemem braku kapitału na jej rozwój. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są oszczędności. Co, jeśli jednak ich nie mamy? Wtedy warto sięgnąć po zewnętrzne źródła finansowania. W jaki sposób pozyskać kapitał i dopasować go do swojego biznesu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Formy finansowania przedsiębiorstw – czym są?

Uzyskanie finansowania przez nowo powstałą firmę nie należy do łatwych, i jest to w dużej mierze zrozumiałe. Bez względu na formę, finansowanie działalności gospodarczej jest niczym innym, jak przekazaniem jej kapitału np. na rozbudowę czy inwestycje. Jest to więc rozwój, który wiąże się z naturalnym ryzykiem. Tym wyższym, im krócej działa firma. 

Pomimo że wszystkie sposoby finansowania przedsiębiorstw mają jedną cechę wspólną – pomoc w dalszym rozwoju – mogą przybrać rozmaite formy. Najbardziej znane to oczywiście różnego rodzaju kredyty, faktoring czy leasing. Warto jednak pozostać otwartym na różne alternatywy.

Formy finansowania przedsiębiorstw można podzielić w następujący sposób:

  • źródła własne – oszczędności tzw. bootstrapping;
  • źródła zewnętrzne: społecznościowe, kredyt z banku, leasing, faktoring, dotacje zwrotne lub bezzwrotne, na przykład z Unii Europejskiej;
  • źródła zewnętrzne związane z oddaniem części udziałów w firmie: fundusze VC oraz anioły biznesu.

Bootstrapping – na czym polega?

Ten model to nic innego jak finansowanie biznesu bez kapitału zewnętrznego. Zdaniem wielu ekspertów bootstrapping jest idealny dla każdego, o ile spełnione są pewne warunki:

  • wystarczające oszczędności, aby przetrwać pierwszy, z reguły najtrudniejszy rok działalności firmy;
  • pomysł na biznes wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych;

firma zacznie szybko zarabiać, aby móc kontynuować samofinansowanie.

Jeśli zdecydujesz się na ten model, odczujesz kilka jego zalet.  Główną z nich jest fakt, że nie musisz oddawać udziałów w swojej firmie w zamian za pozyskanie kapitału ani płacić odsetek od kredytów. A te, nawet jeśli są nisko oprocentowane, będą dodatkowym kosztem w bilansie firmy. Co równie ważne, w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia, kredyt i tak musisz oddać co do złotówki.

Jednak nie zawsze przedsiębiorcy są w stanie spełniać powyższe warunki. Warto więc przyjrzeć się innym opcjom.
Najważniejsze zewnętrzne formy finansowania przedsiębiorstw

Możemy wymienić kilka najczęściej spotykanych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Zacznijmy od produktów bankowych, bo to właśnie one dla dużej części przedsiębiorców stanowią pierwszy wybór.

Kredyt bankowy

Zasada jego działania jest powszechnie znana. Przedsiębiorca pożycza kwotę X, którą następnie bank powiększa o odsetki i oczekuje spłaty zobowiązania w ustalonym z góry terminie. Banki mają w swojej ofercie różne kredyty (obrotowe, inwestycyjne) oraz wymagają zróżnicowanych zabezpieczeń np. na posiadanej nieruchomości, co daje przedsiębiorcy spore pole manewru, jeśli chodzi o szczegóły umowy kredytowej.

Faktoring

Jest to dużo mniej znana forma finansowania niż tradycyjny kredyt. Faktoring nie jest wprawdzie bezpośrednim finansowaniem, ale w znaczącym stopniu ułatwia firmie utrzymanie tzw. płynności finansowej. Zasada działania faktoringu jest prosta. Faktor (firma faktoringowa) wykupuje faktury przedsiębiorcy wystawione dla kontrahentów za sprzedane towary lub usługi. Dzięki temu możesz uzyskać za nie pieniądze nawet tego samego dnia, co w dobie oczekiwania na zapłatę często przez 3-4 tygodnie (a nawet dłużej) jest ogromnym ułatwieniem w prowadzeniu firmy.

Crowdfunding

To obco brzmiący termin, który jednak na dobre zadomowił się na całym świecie, również w Polsce. Mówiąc najprościej, crowfunding to finansowanie społecznościowe. Najbardziej znaną na świecie platformą tego typu jest amerykański Kickstarter. Pomógł on zaistnieć firmom z bardzo różnych branż – od technologicznych, przez twórców gier komputerowych, po projektantów mody czy podróżników. Idea działania crowdfundingu jest bardzo prosta: tworzymy konto na portalu, opisujemy swój projekt i obserwujemy reakcję innych.

Jeśli przypadnie do gustu użytkownikom, wpłacają pieniądze na konto projektu. Bywa, że niektórzy twórcy zbierają kwoty znacznie przewyższające ich potrzeby. Crowdfunding to również niezły pomysł na weryfikację naszych pomysłów. Polskie platformy będące odpowiednikiem amerykańskich to m.in.: Polakpotrafi, Zrzutka czy Pomagam.

Leasing

To również bardzo popularna forma finansowania np. drogiego sprzętu budowlanego (koparki) lub pojazdów (samochody osobowe lub towarowe). Aby cieszyć się z leasingu, musisz zapewnić określony procent wkładu własnego (zwykle 10-20% łącznej wartości dobra)

Instytucja leasingująca, np. bank, pożyczy Ci brakującą sumę. Do czasu spłaty długu z formalnego punktu widzenia będziesz użytkownikiem np. pojazdu, ale będzie on własnością leasingodawcy. Po spłaceniu zobowiązań finansowych stanie się częścią mienia Twojej firmy.

Dotacje: państwowe i z Unii Europejskiej

Dotacje to jedne z najbardziej pożądanych form finansowania firm, szczególnie jeśli są one bezzwrotne, czyli takie, których nie musimy po jakimś czasie oddać. W Polsce istnieją liczne programy, w ramach których można ubiegać się o dotacje. Wiele zależy jednak od specyfiki naszej firmy, branży czy regionu, w którym działa.

Zazwyczaj dotacje są udzielane na konkretny cel np. wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, rozwój przedsiębiorstwa poprzez wzrost zatrudnienia lub działania mające na celu rozwój konkretnego regionu (powiatu, gminy). Dla każdej firmy otrzymanie dotacji wiąże się z koniecznością przejścia ścieżki formalnej i spełnienia szeregu wymogów.

Dobra informacja dla mikroprzedsiębiorcy jest taka, że również może ubiegać się o dotację np. z urzędu pracy. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko odwiedzić stronę internetową najbliższego urzędu i poszukać szczegółowych danych o trwających naborach.

Fundusze Venture Capital i anioły biznesu

Fundusze VC (Venture Capital) oraz anioły biznesu to zdecydowanie inna liga, jeśli chodzi o sposoby pozyskiwania kapitału. Fundusze VC to z reguły potężni gracze na rynku finansowym, którzy angażują się w przedsiębiorstwa na wczesnym etapie ich rozwoju. Są gotowi podjąć duże ryzyko inwestycyjne, w zamian za objęcie części udziałów w powstałej firmie. Decyzja o wejściu inwestorów wymaga oczywiście sporządzenia odpowiedniej umowy, która zabezpieczy interesy obu stron.

Aniołami biznesu są z kolei doświadczeni przedsiębiorcy (często rentierzy), którzy mają za sobą wiele sukcesów w prowadzeniu firm, ale wciąż szukają nowych wyzwań. Posiadają wolny kapitał, więc poszukują podmiotów z szansami na sukces, a tym samym na pomnożenie zainwestowanej kwoty. Podobnie jak fundusze VC, anioł biznesu w zamian za wkład w biznes oczekuje podzielenia się z nim udziałami w firmie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zewnętrznej formy finansowania?

Jeśli wybierasz formę finansowania, musisz pamiętać o tym, aby dopasować ją do swoich potrzeb i planów. Przykładowo nie każdy jest gotów oddać część udziałów w firmie w zamian za zastrzyk finansowy, a tego właśnie należy się spodziewać po współpracy z funduszem VC oraz aniołem biznesu.

Dla porównania bank, udzielając kredytu na rozwój firmy, oczekuje od jej właścicieli jedynie jego spłaty wraz z odsetkami. Idealnym rozwiązaniem wydaje się bezzwrotna dotacja, o ile zdołasz spełnić niezbędne do jej uzyskania wymogi. 

To, jaka forma finansowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, jest też uzależnione od fazy rozwoju, w której znajduje się firma. Crowdfunding czy pomoc aniołów biznesu zwykle sprawdzają się w początkowej fazie działalności przedsiębiorstwa, a kredyty i leasingi po kilku latach funkcjonowania na rynku.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy