Kim są anioły biznesu? Jak zacząć współpracę?

4 min

anioł biznesu w marynarce

Zakładasz start-up i poszukujesz inwestora, który zapewni Twojemu biznesowi niezbędny kapitał? Koniecznie dowiedz się, kim jest anioł biznesu (ang. business angel). Nawiązanie współpracy poza finansowymi może przynieść także inne korzyści, cenne zwłaszcza z perspektywy początkujących przedsiębiorców.

Apple, Google, Dell czy Starbucks: te firmy łączy nie tylko olbrzymi sukces. Każda z nich w początkowej fazie rozwoju korzystała ze wsparcia anioła biznesu. W tym modelu działa również wiele start-upów w Polsce. Pomimo pewnego ryzyka, innowacyjne projekty mają szanse na wypracowywanie bardzo wysokich zysków. To natomiast skupia na nich uwagę inwestorów. Zapewnienie kapitału na start to nie wszystko. Anioł biznesu wnosi do firmy dużo więcej i często to właśnie on odpowiada za jej rynkowy sukces.

Kim jest anioł biznesu i co może dać Twojej firmie?

Inwestowanie środków w przedsiębiorstwa przybiera różne formy. Najczęściej dotyczy akcji czy obligacji emitowanych przez podmioty o ugruntowanej pozycji. Coraz częściej jednak zdarza się, że inwestorzy, którzy liczą na wyższą stopę zwrotu, kupują udziały w firmach już na samym początku ich biznesowej drogi. Oznacza to zdecydowanie wyższe ryzyko – w końcu przedsięwzięcia tego typu mogą po prostu nie wypalić – z drugiej strony, jeżeli pomysł okaże się dobry, zyski będą nieporównywalnie wyższe.

Ten rodzaj inwestycji wymaga więc nie tylko posiadania niezbędnych środków, ale również intuicji i biznesowych kompetencji. Zwykle decydują się na to przedsiębiorcy z wieloma sukcesami na koncie (np. managerowie wysokiego szczebla), którzy wykorzystują swoje doświadczenie i własne fundusze, aby wybrać najbardziej perspektywiczne podmioty i wesprzeć je w drodze na szczyt.

Co to oznacza dla Twojej firmy? Prywatny inwestor, który zdecyduje się zapewnić Twojemu projektowi finansowanie, w zamian będzie oczekiwać udziałów lub akcji przedsiębiorstwa. Same środki to jednak nie wszystko: zwykle angażuje się we współpracę z początkującym przedsiębiorcą, gwarantuje wymianę doświadczeń, mentoring oraz szerokie wsparcie między innymi w zakresie marketingu czy biznesowego know-how (ang. „wiedzieć jak” – praktyczna wiedza i umiejętności, które pozwalają dobrze wykonać pracę w danej dziedzinie).

Jak zacząć współpracę z kimś, kto rozkręcił już niejedną firmę?

Współpraca z aniołem biznesu znacząco różni się od innych form pozyskiwania inwestorów. Przede wszystkim ma zdecydowanie bardziej osobisty charakter. Wobec tego olbrzymią rolę odgrywają bezpośrednie kontakty. Najlepszym sposobem na znalezienie zainteresowanych inwestycjami przedsiębiorców będzie udział w różnego typu projektach, programach mentoringowych i spotkaniach networkingowych. Przepustką do znalezienia finansowania mogą być również konkursy organizowane przez organizacje wspierające przedsiębiorców. Często specjalne programy oferują również inkubatory przedsiębiorczości.

Aby ułatwić kojarzenie inwestorów z twórcami projektów biznesowych, powstały specjalne sieci aniołów biznesu. Do najbardziej aktywnych w Polsce należą obecnie Lewiatan Business Angels oraz COBIN Angels. Jeżeli sądzisz, że wsparcie anioła biznesu jest właśnie dla Ciebie, zacznij od poszukiwania tego typu sieci i projektów w internecie. Dzięki temu zyskasz aktualne informacje i dotrzesz do listy zainteresowanych inwestorów.

Anioł biznesu: wady i zalety współpracy

Taka współpraca ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nie ogranicza się wyłącznie do kwestii finansowych. W pakiecie otrzymujesz również szeroko rozumiane wsparcie biznesowe. Jego zakres będzie oczywiście zależał od konkretnego inwestora: część aniołów chce angażować się w codzienne funkcjonowanie finansowanego projektu, inni preferują bardziej pasywne podejście.

Zwykle inwestor oferuje nieocenioną pomoc dotyczącą np. budowania sieci kontaktów, rekrutacji wartościowych pracowników czy opracowywania strategii biznesowej. W końcu sukces przedsięwzięcia przekłada się również na sukces jego inwestycji.

Tak bliska relacja, której towarzyszy spora zależność finansowa i organizacyjna, może być jednak odczytywana przez część przedsiębiorców jako wada. W tym modelu może być Ci trudniej zapewnić sobie pełną niezależność i możliwość swobodnego decydowania o kształcie i przyszłości biznesu. Ostatecznie wszystko zależy od indywidualnych ustaleń.

Anioły biznesu – cechy, którymi powinni się wyróżniać

Samo dotarcie do anioła biznesu zainteresowanego inwestycją to dopiero początek. Pamiętaj, że również Ty – jako właściciel firmy i pomysłodawca – podejmujesz spore ryzyko – zrób więc wszystko, aby je zminimalizować. Przede wszystkim zapoznaj się z portfolio inwestora i jego biznesowym doświadczeniem. Najlepsze referencje dotyczyć będą oczywiście zakończonych sukcesem inwestycji w start-upy i początkujące biznesy. Oprócz tego bardzo ważną rolę odgrywa właściwe zdefiniowanie ram współpracy i podpisanie umów chroniących interesy obu stron.

Zwróć również uwagę na nieco mniej wymierne kwestie: dobry kontakt, wzajemny szacunek, zrozumienie i zaufanie to podstawa relacji łączącej początkującego przedsiębiorcę z aniołem biznesu. W wielu przypadkach współpraca trwa przez wiele lat i jest kontynuowana na innych polach. Upewnij się, że Ciebie i Twoją firmę będzie łączyć z inwestorem więcej niż tylko rachunek ekonomiczny.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy