Jak inwestować w AI? Narzędzia i systemy sztucznej inteligencji, które przyniosą Twojej firmie korzyści

5 min

Sztuczna inteligencja (AI) nie jest już futurystyczną wizją, ale rzeczywistością, która rewolucjonizuje wiele dziedzin naszego życia, w tym biznes. Coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, jak wykorzystać potencjał nowych technologii, aby zwiększyć swoją konkurencyjność i uzyskać lepsze wyniki finansowe. Przedstawimy kompleksowy przewodnik opisujący inwestowanie w AI, od wyboru odpowiednich narzędzi po potencjalne ryzyka i czołowe trendy.

Dlaczego warto inwestować w AI w małej firmie?

Inwestowanie w AI może wydawać się zarezerwowane dla dużych korporacji, jednak małe firmy również mogą wiele zyskać. Dzięki sztucznej inteligencji można zautomatyzować powtarzalne zadania, zwalniając czas pracowników na bardziej kreatywne działania. Odpowiednie narzędzia takie jak chatboty i wirtualni asystenci poprawią jakość obsługi klienta. AI umożliwia także bardziej dogłębną analizę danych, co prowadzi do lepszego zrozumienia konsumentów i rynku, a w konsekwencji – do podejmowania trafniejszych decyzji biznesowych. Ponadto, rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach mogą przyczynić się do sukcesu w zakresie marketingu, ponieważ umożliwiają precyzyjne targetowanie i personalizację ofert. W długoterminowej perspektywie inwestycja w AI może dać małym firmom w różnych sektorach przewagę konkurencyjną i napędzić ich dynamiczny rozwój.

Szansa na osiągnięcie korzyści jest bardzo duża – zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego przedstawionymi w „Tygodniku Gospodarczym PIE” w czerwcu 2024 roku ze sztucznej inteligencji korzystało raptem 6,6% polskich firm1. Jednocześnie w wielu rozwiniętych krajach ten udział przekroczył już 40% (w Chinach wynosi 58%, w Indiach 57%, w Kanadzie 45%, a we Włoszech 42%). Badania pokazały także, że o tym, jak inwestować w AI, wiedzą przede wszystkim duże organizacje. Problemem są nie tylko fundusze, ale przede wszystkim niska świadomość. Warto zwrócić uwagę, że aż 47% polskich firm nie widzi zastosowania dla sztucznej inteligencji w ich branży. 

Jak wybrać odpowiednie rozwiązania AI dla biznesu?

Jak wybrać właściwe narzędzia AI? Inwestowanie powinno być poprzedzone analizą potrzeb obszarów, w których sztuczna inteligencja może stanowić źródło korzyści.

W szczególności warto zapoznać się z następującymi instrumentami: 

  • chatboty i wirtualni asystenci,
  • systemy analizy danych i predykcji biznesowej,
  • narzędzia do automatyzacji procesów,
  • narzędzia marketingowe,
  • systemy bezpieczeństwa,
  • narzędzia księgowe i finansowe.

Chatboty i wirtualni asystenci

Chatboty i wirtualni asystenci to jedne z najczęściej wybieranych narzędzi AI przez małe firmy. Pozwalają na automatyzację w zakresie customer care, czyli obsługi klienta, co prowadzi do obniżenia kosztów i zwiększenia satysfakcji konsumentów. Sercem asystenta sztucznej inteligencji jest zaawansowane oprogramowanie, które wykorzystuje innowacyjne technologie, aby zwiększyć funkcjonalność i dostosować mechanizmy do indywidualnego przypadku. AI, sieci neuronowe i interfejsy użytkownika w języku naturalnym są tu fundamentem realizacji zdolności decyzyjnych, które pod wpływem uczenia maszynowego i analityki predykcyjnej stale zwiększają swoją wydajność. Obecnie klienci mogą komunikować się z asystentem w sposób naturalny, zadając pytania lub wydając mu polecenia w analogiczny sposób, jak ma to miejsce podczas rozmowy z człowiekiem.

Systemy analizy danych i predykcji biznesowej

To zaawansowane narzędzia informatyczne, które pozwalają firmom na dogłębne analizowanie danych i wykorzystanie ich do podejmowania bardziej świadomych decyzji biznesowych. Inwestycja, na przykład w platformę wykorzystującą algorytmy uczenia maszynowego, może przynieść ogromne korzyści w zakresie: prognozowania trendów rynkowych, zarządzania zapasami czy optymalizacji cen. Systemy analizują ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, a następnie przedstawiają zależności i wyniki w formie graficznej, np. wykresu. Raporty umożliwiają firmom szybkie reagowanie na zmiany rynkowe, tworzenie spersonalizowanych ofert dla klientów oraz wykrywanie nietypowych zdarzeń, które mogą sygnalizować potencjalne problemy lub nowe możliwości biznesowe. 

Narzędzia do automatyzacji procesów

Automatyzacja procesów biznesowych jest fundamentem optymalizacji wielu przedsiębiorców, w tym tych największych, jak Tesla czy Nvidia. W dłuższej perspektywie czasowej pozwala znacznie przyspieszyć i uprościć wykonywanie rutynowych zadań, takich jak: księgowanie, fakturowanie czy zarządzanie zapasami. Wiele czynności, które zajmowały pracownikom godziny (poprawianie błędów, aktualizowanie stanów magazynowych, gospodarka odpadami) można zautomatyzować, by zajmowały zaledwie kilka minut.

Narzędzia marketingowe

AI rewolucjonizuje marketing, oferując narzędzia do analizy rynku, personalizacji treści i optymalizacji kampanii reklamowych. Wykorzystując popularne narzędzia, spółka może precyzyjnie segmentować swoich klientów, co prowadzi do lepszego zwrotu z inwestycji (ROI). Platformy do analizy zachowań użytkowników czy systemy rekomendacji produktów stają się istotnym elementem nowoczesnej strategii marketingowej.

Systemy bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo danych to kluczowa kwestia dla każdej firmy, a i w tym zakresie warto wykorzystać AI. Giełda, banki, korporacje czy platformy płatnicze to nie jedyne miejsca, gdzie inteligentne systemy służą wykrywaniu zagrożeń i śledzą akcje w czasie rzeczywistym. Systemy wykorzystujące uczenie maszynowe do identyfikowania wzorców i anomalii pozwalają na szybsze wykrywanie nieprawidłowości i zmniejszanie ryzyka ataków i przestępstw nie tylko na dużą skalę. W mniejszym przedsiębiorstwie bezpieczeństwo informatyczne jest równie ważne, a narzędzia AI mogą wspomóc w jego zapewnianiu.

Narzędzia księgowe i finansowe

AI znajduje również zastosowanie w obszarze finansów i księgowości. Narzędzia tego typu mogą automatyzować część procesów księgowych, takich jak generowanie raportów, analiza kosztów czy prognozowanie przepływów pieniężnych. Pozwala to na lepsze zarządzanie finansami firmy i minimalizowanie ryzyka (ograniczone spekulacje i inne akcje pozbawione znamion intuicyjności).

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach księgowych może obejmować:

  • prognozowanie finansowe,
  • przyspieszenie analizy danych finansowych za pomocą algorytmów,
  • precyzyjne raporty finansowe,
  • automatyczną i natychmiastową obsługę faktur,
  • dostęp do rozmaitych informacji finansowych,
  • zmniejszenie ryzyka błędów związanych z ręcznym wprowadzaniem danych,
  • elastyczne skalowanie zasobów bez zwiększania obciążenia pracowników.

W jakich branżach inwestowanie w AI przynosi najwięcej korzyści?

Gdzie stosuje się AI? Zarabianie z nowoczesnymi technologiami możliwe jest w wielu branżach i segmentach gospodarki. Raport „Wired for AI” podaje, że w Polsce praktycznie co drugie miejsce pracy może zyskać na wdrożeniu narzędzi sztucznej inteligencji2. W szczególności dotyczy to takich dziedzin jak:

  • finanse – kupowanie materiałów, automatyzacja procesów, analiza ryzyka, predykcja trendów rynkowych;
  • służba zdrowia – zastosowanie w diagnostyce wspomaganej, personalizowana opieka zdrowotna;
  • produkcja – optymalizacja procesów produkcyjnych, predykcja awarii maszyn;
  • marketing i reklama  – personalizacja treści, analiza zachowań konsumentów, optymalizacja kampanii.

W każdym z tych obszarów AI zaznacza swoją obecność w unikalny sposób, w związku z czym inwestowanie może przynieść korzyści dla bardzo różnych działalności. Lista nie jest zamknięta i warto pamiętać, że optymalizacja powtarzalnych rozwiązań jest możliwa w bardzo wielu dziedzinach. 

Ryzyko i wyzwania związane z inwestowaniem w AI

W 2023 roku firma konsultingowa PwC przeprowadziła badanie wśród 700 przedstawicieli amerykańskich przedsiębiorstw (członków zarządów i rad nadzorczych oraz kadry menedżerskiej), które wskazały główne wyzwania stojące przed organizacjami wykorzystującymi sztuczną inteligencję3. Kłopotliwe aspekty to m.in.:

  • mierzalność wartości samej technologii (88%), 
  • koszty wdrożenia (85%),
  • szkolenia dla personelu (84 %). 

Nie ma wątpliwości, że implementacja AI może być bardzo kosztowna, zwłaszcza dla małych firm. Warto jednak pamiętać, że istnieje silna relacja między inwestowaniem a oszczędzaniem, dlatego skutecznie przeprowadzone przedsięwzięcie po czasie powinno zacząć przynosić wymierne korzyści. 

Ryzykiem w tworzeniu strategicznego planu dla sztucznej inteligencji w firmie jest także obszar prywatności. Praca na zadany temat wiąże się z przetwarzaniem dużych ilości danych, co rodzi obawy o ich bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, takimi jak RODO. Na gruncie polskim problemem jest również brak jednolitych podstaw prawnych dotyczących rynku, co może prowadzić do niejasności i nieautoryzowanego ujawniania informacji.

Przyszłość AI w sektorze małych firm – trendy i prognozy

Przyszłość sztucznej inteligencji w sektorze małych firm zapowiada się niezwykle obiecująco. Eksperci prognozują, że znaczenie tej technologii w codziennej działalności biznesowej będzie rosnąć. W nadchodzących latach możemy spodziewać się między innymi:

  • demokratyzacji AI, czyli większej dostępności,
  • integracji AI z Internetem rRzeczy, co może pozwolić na jeszcze większą automatyzację i sprawniejszą optymalizację procesów,
  • personalizacji w zakresie produktów, usług czy promocji,
  • nowych sposobów na udoskonalenie procesów analizy i prognoz.

Zrozumienie i skupienie się na inwestowaniu w AI to przyszłościowa decyzja, która może przynieść firmie pieniądze i pomóc jej w zbudowaniu trwałej przewagi konkurencyjnej.

1 https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2024/06/Tygodnik-PIE_24-2024.pdf

2 https://www.libertyglobal.com/wp-content/uploads/2024/02/Wired-for-AI-EY-and-Liberty-Global-report.pdf

3 https://www.pwc.com/us/en/library/pulse-survey/business-reinvention.html 

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy

  • #na startwięcej artykułów z tagiem:#na start
  • #bizneswięcej artykułów z tagiem:#biznes
  • #podatkiwięcej artykułów z tagiem:#podatki
  • #marketingwięcej artykułów z tagiem:#marketing
  • #prawowięcej artykułów z tagiem:#prawo
  • #strategiawięcej artykułów z tagiem:#strategia
  • #pracownicywięcej artykułów z tagiem:#pracownicy
  • #księgowośćwięcej artykułów z tagiem:#księgowość
  • #wideowięcej artykułów z tagiem:#wideo
  • #finansowaniewięcej artykułów z tagiem:#finansowanie
  • #ekowięcej artykułów z tagiem:#eko
  • #sprzedażwięcej artykułów z tagiem:#sprzedaż
  • #markawięcej artykułów z tagiem:#marka
  • #ESGwięcej artykułów z tagiem:#ESG
  • #pomysł na bizneswięcej artykułów z tagiem:#pomysł na biznes
  • #e-commercewięcej artykułów z tagiem:#e-commerce
  • #zmiany w prawiewięcej artykułów z tagiem:#zmiany w prawie
  • #internetwięcej artykułów z tagiem:#internet
  • #przewodnikwięcej artykułów z tagiem:#przewodnik
  • #wsparcie dla firmwięcej artykułów z tagiem:#wsparcie dla firm
  • #samodzielna księgowośćwięcej artykułów z tagiem:#samodzielna księgowość
  • #automatyzacjawięcej artykułów z tagiem:#automatyzacja
  • #SEOwięcej artykułów z tagiem:#SEO
  • #service designwięcej artykułów z tagiem:#service design
  • #leasingwięcej artykułów z tagiem:#leasing
  • #instrukcjawięcej artykułów z tagiem:#instrukcja
  • #dokumentywięcej artykułów z tagiem:#dokumenty
  • #kredytwięcej artykułów z tagiem:#kredyt
  • #RODOwięcej artykułów z tagiem:#RODO
  • #ZUSwięcej artykułów z tagiem:#ZUS
  • #AIwięcej artykułów z tagiem:#AI
  • #fakturywięcej artykułów z tagiem:#faktury
  • #dotacjewięcej artykułów z tagiem:#dotacje
  • #oszczędnościwięcej artykułów z tagiem:#oszczędności
  • #bankowośćwięcej artykułów z tagiem:#bankowość
  • #google analyticswięcej artykułów z tagiem:#google analytics
  • #ITwięcej artykułów z tagiem:#IT
  • #kontrahentwięcej artykułów z tagiem:#kontrahent
  • #media społecznościowewięcej artykułów z tagiem:#media społecznościowe
  • #ochrona środowiskawięcej artykułów z tagiem:#ochrona środowiska
  • #Polski Ładwięcej artykułów z tagiem:#Polski Ład
  • #umowywięcej artykułów z tagiem:#umowy
  • #ubezpieczeniewięcej artykułów z tagiem:#ubezpieczenie
  • #faktoringwięcej artykułów z tagiem:#faktoring
  • #badaniewięcej artykułów z tagiem:#badanie
  • #długiwięcej artykułów z tagiem:#długi
  • #analizawięcej artykułów z tagiem:#analiza
  • #technologiewięcej artykułów z tagiem:#technologie
  • #USwięcej artykułów z tagiem:#US
  • #wynagrodzeniawięcej artykułów z tagiem:#wynagrodzenia
  • #CEIDGwięcej artykułów z tagiem:#CEIDG
  • #inwestycjewięcej artykułów z tagiem:#inwestycje
  • #urlopywięcej artykułów z tagiem:#urlopy
  • #webinarwięcej artykułów z tagiem:#webinar
  • #konkurencjawięcej artykułów z tagiem:#konkurencja
  • #zdolność kredytowawięcej artykułów z tagiem:#zdolność kredytowa
  • #płynność finansowawięcej artykułów z tagiem:#płynność finansowa
  • #REGONwięcej artykułów z tagiem:#REGON
  • #zakupywięcej artykułów z tagiem:#zakupy
  • #kosztywięcej artykułów z tagiem:#koszty
  • #współpracawięcej artykułów z tagiem:#współpraca
  • #SEMwięcej artykułów z tagiem:#SEM
  • #gwarancjawięcej artykułów z tagiem:#gwarancja