Czym są inkubatory przedsiębiorczości i jakie usługi oferują?

5 min

post-it żarówka inkubator przedsiębiorczości

Założenie własnej działalności gospodarczej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Statystyki są bezlitosne – prawie ⅓ firm w Polsce upada w ciągu pierwszego roku działalności1. Według danych opublikowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), aż 46% osób, które widzą szanse biznesowe w swoim otoczeniu, nie decyduje się na rozpoczęcie działalności z obawy przed porażką. Jest to wynik wyższy niż średnia europejska wynosząca 40%2. Czy istnieje sposób na zmniejszenie tego ryzyka? Jak najbardziej! Jednym z nich jest współpraca z inkubatorem przedsiębiorczości. 

Jak działają inkubatory przedsiębiorczości i w czym pomogą Twojej firmie?

Inkubatory przedsiębiorczości jako idea stymulowania powstawania nowych firm przemysłowych zrodziła się w USA w latach 30. XX wieku. Do Europy zawitała 30 lat później, a w naszym kraju pojawiła się w latach 90. – po transformacji ustrojowej. Na początku inkubatory powstawały w miejscach najbardziej dotkniętych przez bezrobocie, które wówczas sięgało nawet 16,9%3. Inkubatory przedsiębiorczości były więc odpowiedzią na ówczesne problemy rynku pracy. Ich popularność jeszcze bardziej wzrosła po 2004 roku, od kiedy ich twórcy mogli starać się o dofinansowanie ze środków unijnych. No dobrze, ale czym dokładnie jest inkubator przedsiębiorczości?

Inkubator biznesu to podmiot, którego zadaniem jest wspieranie początkujących przedsiębiorców, którzy nie posiadają środków lub odpowiedniej wiedzy do realizacji swojego pomysłu na firmę. Może on mieć formę działalności gospodarczej, fundacji, stowarzyszenia lub organizacji pozarządowej. W rzeczywistości jego forma prawna nie ma większego znaczenia. Liczy się Twój zamysł i korzyści płynące ze współpracy z takim podmiotem.

Inkubator przedsiębiorczości użycza swojej osobowości prawnej oraz oferuje usługi wspomagające rozwój Twojej firmy w zamian za opłatę abonamentową. Wynosi ona z reguły około 200-500 zł miesięcznie. Oznacza to, że prowadząc biznes, nie musisz rejestrować własnej działalności gospodarczej, bo działasz pod „brandem” (nazwą) inkubatora. To jego NIP pojawia się na fakturach i to on zawiera wszelkie umowy w Twoim imieniu. Po jego stronie leżą również wszelkie formalności księgowe.

Najpopularniejsze usługi dostępne w inkubatorach

Inkubator dla firm niesie ze sobą wiele korzyści atrakcyjnych dla osób dopiero startujących z rozkręcaniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim podmioty te oferują:

 • obniżenie kosztów rozpoczęcia działalności – nie ponosisz kosztów składek na ubezpieczenia społeczne;
 • usługi księgowe oraz porady prawne;
 • porady różnych specjalistów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą rozwiać wątpliwości;
 • darmowe szkolenia i webinary;
 • networking, czyli możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych z innymi rezydentami podmiotu;
 • zapewnienie adresu korespondencyjnego;
 • infrastrukturę biurową i techniczną – możesz używać przestrzeni do pracy oraz organizować spotkania z klientami.

O tym pamiętaj, kiedy szukasz lokalnego wsparcia dla swojej firmy, czyli słabe strony inkubatorów

Stare przysłowie mówi, że nie ma róży bez kolców. Inkubatory biznesu również mają swoje wady. Pierwsza i najważniejsza – pamiętaj, że skorzystanie z inkubatora przysługuje jedynie osobom, które zakładają swój pierwszy biznes. Takie organizacje są świetnym miejscem dla startupowców, pod warunkiem że nie jest to ich kolejna firma lub projekt.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

 • Korzystanie z usług inkubatora wydłuża czas decyzyjny i zwiększa liczbę formalności – zanim wystawisz jakikolwiek dokument (np. fakturę sprzedażową), musi go zatwierdzić upoważniony pracownik inkubatora.
 • Nie przysługuje Ci możliwość wliczania wydatków firmy w koszty działalności.
 • Kiedy współpracujesz z takim podmiotem, nie możesz ubiegać się o finansowanie w bankach.
 • Nie każdy inkubator świadczy wysokiej jakości usługi – zanim zdecydujesz się na współpracę, zbierz opinie byłych i obecnych podopiecznych podmiotu.

Rozkręcanie firmy pod szyldem inkubatora przedsiębiorczości nie ma ograniczenia czasowego, ale zwykle trwa do 3 lat. Jest to optymalny czas na przetestowanie swojego pomysłu i wdrożenie go w życie. Przez te 36 miesięcy możesz zdobyć wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby zacząć działać na własną rękę.

Czy warto korzystać z inkubatorów przedsiębiorczości? Sprawdź, gdzie go znaleźć w swojej okolicy!

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czym są inkubatory przedsiębiorczości oraz jakie są ich wady i zalety. Jednak czy warto z nich korzystać? Na początek garść statystyk.

Według danych zamieszczonych na portalu PARP w 2019 r.:

 • 78% Polaków twierdzi, że własna firma to dobry sposób na zrobienie kariery4;
 • 77% Polaków jest zdania, że osobom, które założyły własne firmy i odniosły sukces, należy się uznanie;
 • 50% mieszkańców Polski uważa, że ma wystarczające umiejętności i wiedzę do prowadzenia firmy.

Wydaje się, że jesteśmy proprzedsiębiorczym społeczeństwem, ale mimo to w 2021 r. jedynie 16,9% Polaków planowało założyć własny biznes5. Przyczyną mógł być strach przed niepowodzeniem lub brak wystarczających środków na rozpoczęcie działalności. Czy inkubator przedsiębiorczości nie brzmi jak rozwiązanie?

Znalezienie inkubatora biznesu w Twojej okolicy nie powinno stanowić problemu. W jaki sposób to zrobić?

 • Otwórz wyszukiwarkę! Większość tego typu instytucji prowadzi swoje strony internetowe, z których dowiesz się więcej na temat ich działalności.
 • Skontaktuj się z lokalnym samorządem. W wielu mniejszych i większych miejscowościach powstają inkubatory wspierane przez tamtejsze urzędy.
 • Sprawdź na swojej uczelni. Większość szkół wyższych w Polsce prowadzi swoje inkubatory dla studentów i absolwentów.

Jesteś osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności? Zainteresuj się integracyjnym inkubatorem przedsiębiorczości. Tego typu instytucje skupiają się na wspieraniu integracji biznesowej oraz aktywności zawodowej i społecznej w tej grupie osób, prężnie działając na rzecz przedsiębiorczości bez barier.

Obecnie funkcjonuje wiele rozwiązań, które mają za zadanie pomóc świeżo upieczonym przedsiębiorcom osiągnąć sukces w świecie biznesu. Dokładne poznanie dostępnych narzędzi oraz znalezienie tych właściwych dla Twojej sytuacji i potrzeb może okazać się kluczem do zaistnienia na rynku.

 

1 https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/raport-o-stanie-sektora-malych-i-srednich-przedsiebiorstw-w-polsce-2020

2 https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/gem-polska-raport-z-badania-przedsiebiorczosci-2020

3 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2023,4,1.html

4 https://www.parp.gov.pl/component/publications/publication/gem-polska-raport-z-badania-przedsiebiorczosci-2020

5 https://uce-pl.com/news/w-czasie-pandemii-polacy-nie-chca-zakladac-wlasnych-firm-zdecydowanie-wola-staly-etat

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy