Jak podcasty zrewolucjonizują Twój lejek marketingowy

7 min

mężczyzna siedzi w słuchawkach w biurze i uśmiecha się

Podcast to nie tylko narzędzie do komunikacji - może zrewolucjonizować sposób, w jaki prowadzisz swoje działania marketingowe nawet w małej firmie, zwłaszcza jeśli jest to biznes oparty o Twoją markę osobistą i wiedzę. Wykorzystując podcast w różnych etapach lejka marketingowego, możesz skutecznie zbudować świadomość marki, prowadzić klientów przez proces rozważania i decyzji oraz utrzymywać lojalność klientów, których już masz.

Może być to brakujący element w materiałach na etapie świadomości, rozważania i decyzji. Jeśli nie masz gotowych treści, które możesz zrecyklować w formie podcastu, zacznij rozmawiać o swoich doświadczeniach, refleksjach i pomysłach. Dobrze sprawdzają się wywiady, porady i przypadki klientów.

Autorski podcast to skuteczne narzędzie do budowania relacji z Twoją społecznością poprzez regularną komunikację, dostarczanie wartościowej treści i możliwość interakcji. Dzięki temu możesz przekształcać potencjalnych klientów w płacących klientów oraz dosprzedawać nowe usługi lub produkty. Albo po prostu wykorzystać to, że łatwiej Ci nagrać wiadomość niż pisać, albo nie chcesz powtarzać każdemu klientowi tego samego, tylko chcesz nagrać raz a dobrze. Jeśli klienci mówią Ci, że masz przyjemny głos, że dobrze się Ciebie słucha, to też może być to znak, na który czekasz.

Głos może przekazywać wiele informacji na temat osobowości danej osoby, dlatego podcast pokazuje nas jako osoby pewne siebie, kompetentne, dobrze przygotowane, pomocne i otwarte na kontakt. Pomaga to w budowaniu więzi i porozumienia z innymi osobami, bo poprzez podcast trafiamy klientowi prosto do serca.

Chcesz zacząć nagrywać swoje pierwsze odcinki i rewolucjonizować swoją strategię marketingową dzięki podcastingowi? Zobacz, jak to działa!

Zacznijmy od tego, na jakim etapie jesteś

Potrzebujesz ZAANGAŻOWANIA
Zaczynasz działalność lub zmieniasz profil firmy, więc musisz dowiedzieć się, czego potrzebują ludzie i na tej podstawie zdecydować, jakie nowe usługi czy produkty będziesz oferować. Czy własny podcast Ci pomoże? TAK!

Podcast może być doskonałym narzędziem do zbierania informacji na temat potrzeb i zainteresowań ludzi oraz budowania społeczności. Wykorzystaj go jako dodatkowy kanał komunikacji. Zachęć słuchaczy do przesyłania opinii i feedbacku. Regularnie analizuj te informacje, aby lepiej zrozumieć potrzeby swojej społeczności.

Jak wykorzystać podcast do zrozumienia potrzeb swojej społeczności i dostosowania oferty?

 1. Rozmawiaj z ludźmi, gdy tylko masz okazję. Możesz zapraszać różnorodne osoby, reprezentujące różne grupy docelowe i posiadające różne doświadczenia życiowe. Przeprowadzaj wywiady, podczas których pytaj o potrzeby, wyzwania i oczekiwania w zakresie Twoich produktów lub usług. Wykorzystaj podcast do promowania ankiet lub badań rynku dotyczących preferencji i potrzeb.
 2. Zachęć słuchaczy do udziału i dzielenia się swoimi opiniami. Następnie wykorzystaj zebrane dane do dostosowania oferty firmy. Zachęć swoich słuchaczy do przesyłania pytań i sugestii dotyczących tematów do poruszenia w podcastach. Przeanalizuj te pytania i sugestie, aby zrozumieć, co najbardziej interesuje Twoją społeczność i jakie są jej największe problemy, które możesz rozwiązać.
 3. Regularnie analizuj komentarze i opinie od słuchaczy podcastu. Szukaj powtarzających się tematów, pytań i sugestii, które pojawiają się w tych komentarzach. Mogą one dostarczyć cennych wskazówek dotyczących potrzeb i zainteresowań Twojej społeczności.

Potrzebujesz ZASIĘGU
Masz ofertę, usługę lub produkt i wiesz, jak ją sprzedawać, ale potrzebujesz więcej klientów. Czy własny podcast Ci pomoże? I TAK, I NIE. Bardziej pomoże Ci cudzy.

Podcast może być skutecznym narzędziem do zwiększenia zasięgu i pozyskania nowych klientów poprzez budowanie wizerunku eksperta, dotarcie do nowych odbiorców i budowanie zaangażowania społeczności. Warunkiem sukcesu jest regularne publikowanie wartościowych treści i aktywna promocja podcastu

Dużo szybciej osiągniesz to jednak na gościnnych występach w innych podcastach, które mają już zbudowane zasięgi.

 1. Regularne publikowanie treści na temat swojej branży może pomóc w budowaniu Twojego wizerunku eksperta w danej dziedzinie. To zaufanie może przekładać się na większą skłonność potencjalnych klientów do skorzystania z Twojej oferty. Osoby, które regularnie słuchają Twojego podcastu, mogą stać się lojalnymi klientami i polecać Twoją firmę swoim znajomym.
 2. Gościnne występy: bycie gościem w innych podcastach związanych z Twoją branżą może pomóc w dotarciu do nowych odbiorców i zbudowaniu zaufania wśród potencjalnych klientów. Dzięki udziałowi w innych podcastach możesz przedstawić swoją markę osobistą nowym słuchaczom.

Potrzebujesz BUDOWANIA RELACJI, bo jesteś na etapie ROZWAŻANIA
Masz już newsletter, zbierasz kontakty w social mediach, masz stały dopływ osób, które wiedzą o Tobie, ale chcesz zamieniać ich w klientów lub dosprzedać im inne usługi. Czy własny podcast Ci pomoże? ZDECYDOWANIE TAK!

Podcast może być doskonałym narzędziem do budowania relacji z Twoją społecznością i przekształcenia potencjalnych klientów w rzeczywistych klientów oraz do dosprzedaży.

 1. Publikując regularne odcinki podcastu, możesz utrzymywać regularny kontakt ze swoją społecznością i zbudować silniejsze relacje z odbiorcami.
 2. Poprzez udostępnianie wartościowych treści w ramach podcastu budujesz zaufanie i wiarygodność wśród słuchaczy. Kiedy ludzie otrzymują pomocne informacje lub inspirujące historie związane z Twoją branżą, są bardziej skłonni do zwracania się do Ciebie w poszukiwaniu rozwiązań dla swoich potrzeb i frustracji.
 3. Podcasty mogą być bardziej osobiste i nieformalne niż inne formy komunikacji, co umożliwia budowanie bardziej autentycznych więzi z Twoją społecznością. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć potrzeby i aspiracje swoich słuchaczy, co przyczyni się do budowania silniejszych relacji.
 4. Pytania od słuchaczy, konkursy czy dyskusje na żywo, mogą zachęcić do angażowania się i uczestnictwa w Twojej społeczności. To z kolei buduje więź z Twoją marką.

Kiedy jest czas na własny podcast?

Podsumowując, podcast najbardziej przyda Ci się, gdy zaczynasz działalność lub zmieniasz profil firmy, oraz gdy masz stały dopływ osób, które wiedzą o Tobie, ale chcesz zamieniać ich w klientów lub dosprzedać im inne usługi. W myśl zasady: poznaj mnie, polub mnie, zaufaj mi, zapłać mi.

Zasięg lepiej budować poprzez bycie gościem w cudzych podcastach. To doskonała okazja, aby zaprezentować swoją wiedzę i pokazać się jako ekspert przed nową publicznością, żeby zbudować zaufanie.

Własny podcast to bardziej ocieplanie relacji, które już masz, żeby mieć powracających klientów, a nie szukać ciągle nowych.

grafika z lejkiem sprzedażowym

Gdzie możesz wykorzystać podcast w swoim lejku sprzedażowym?

Podcast może być skutecznym narzędziem w każdym etapie lejka marketingowego, ale najlepiej działa w jego środku. 

 1. TOFU (Top of the Funnel): na tym etapie podcast może być używany do budowania świadomości marki i przyciągania uwagi potencjalnych klientów poprzez interesujące tematy i ciekawe rozmowy. Lepiej jednak nie skupiać się tu na sprzedaży, bo klienci nie są jeszcze na to gotowi. Potrzebujemy usłyszeć o kimś od 5 do 70 razy, zanim zaufamy marce i będziemy gotowi na zakup.   
 2. MOFU (Middle of the Funnel): podcast może pomóc w prowadzeniu klientów przez proces rozważania, dostarczając im wartościowych treści i pomagając im zrozumieć, dlaczego Twoje produkty lub usługi są najlepszym wyborem. Na tym etapie budujesz i ocieplasz relacje z osobami, które już o Tobie słyszały, dodatkowo możesz zbierać opinie.  
 3. BOFU (Bottom of the Funnel): w końcowym etapie podcast może być używany do konwertowania potencjalnych klientów w płacących klientów poprzez promowanie konkretnych ofert, prezentowanie studiów przypadków oraz zachęcanie do zakupu.

Z punktu widzenia klienta wygląda to tak:

aida i lejek sprzedażowy na grafice

Kamila Tokarska
Kamila Tokarska
Trenerka Podcastów z DobrostanPodcast.pl
Pomaga firmom docierać do klientów poprzez autorski podcast i budowanie marki osobistej, bo podcast to trampolina do widoczności i prosty kanał marketingowy, gdy nie lubisz sprzedawać.
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy