Zmiana formy opodatkowania na ryczałt – jak to zrobić?
Podatnicy, którzy chcą zgłosić zmianę formy opodatkowania swojej działalności gospodarczej, powinni tego dokonać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Należy zgłosić to we właściwym urzędzie skarbowym lub zaktualizować we wniosku CEIDG-1. Poznaj wszystkie kwestie związane z przejściem na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Jakie terminy obowiązują w przypadku zmiany formy opodatkowania na ryczałt?
W przypadku zmiany formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt podatnik musi złożyć stosowne zawiadomienie pisemne do urzędu skarbowego lub dokonać aktualizacji wniosku CEIDG-1.
Do kiedy zmiana formy opodatkowania powinna zostać zgłoszona? Należy to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyska się pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Co do zasady tym terminem będzie 20 lutego lub 20. dzień innego miesiąca, jeśli wcześniej podatnik nie uzyskał żadnego przychodu. W tym samym terminie trzeba również dokonywać wpłaty kwoty obliczonego podatku na swój mikrorachunek (pamiętając o właściwym rozliczeniu składek ZUS).
Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z rezygnacji z rozliczania się na podstawie ryczałtu. W tym celu powinni złożyć stosowne oświadczenie do Naczelnika Urzędu Skarbowego w tym samym terminie. Kiedy zmiana formy opodatkowania lub rezygnacja z ryczałtu dotyczy firmy, która jest lub ma być prowadzona w formie spółki cywilnej albo spółki jawnej, to decyzję muszą złożyć wszyscy wspólnicy.
Jak przejść na ryczałt z innej formy opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania ze skali na ryczałt wiąże się z koniecznością terminowego zgłoszenia decyzji do urzędu lub zaktualizowania wniosku w CEIDG.
Szczegółowo przepisy dotyczące możliwości rozliczeń ryczałtem i podmiotów wykluczonych z tej formy zostały opisane w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozliczenie podatku na podstawie ryczałtu również musi następować do 20. dnia kolejnego miesiąca, przed którym uzyskano przychód. Analogicznie wygląda zmiana formy opodatkowania z liniówki na ryczałt.
O czym należy pamiętać przy zmianie formy opodatkowania?
Przed podjęciem decyzji o zmianie formy opodatkowania na ryczałt istotne jest dokładne poznanie zasad i ograniczeń dotyczących ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku tej formy opodatkowania wysokość podatku oblicza się z uwzględnieniem konkretnej stawki ryczałtu. Istnieje kilka różnych stawek, które zależą od rodzaju przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.
Co ważne, przejście na ryczałt ewidencjonowany możliwe jest tylko dla przedsiębiorców, którzy nie przekraczają określonej kwoty przychodów.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt w przypadku zmiany formy opodatkowania na ryczałt – odliczanie składki zdrowotnej. Forma opodatkowania wpływa na podstawę wymiaru składki. W przypadku ryczałtu jej wysokość zależy od przychodów, a w 2024 r. najwyższa kwota składki zdrowotnej dla ryczałtowców to 15 100,70 zł. Warto pamiętać, że po zmianie formy opodatkowania na ryczałt składka zdrowotna (opłacona) w wysokości 50% może zostać odliczona od przychodu.
Polecamy
- Jak samodzielnie rozliczać ryczałt?czas czytania11minuty21.12.2022Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest coraz częściej wybieraną formą opodatkowania przedsiębiorstw. Sprawdź, dlaczego tak jest!
- Jak obliczyć ryczałt? Instrukcja dla przedsiębiorcówczas czytania6minuty25.10.2023Zastanawiasz się nad formą opodatkowania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym wyróżnia się ryczałt i jak obliczyć podatek od ryczałtu.
- Ryczałt za nadgodziny – jak go obliczyć?czas czytania6minuty25.01.2024Dowiedz się, jak obliczyć ryczałt za nadgodziny i jakie są terminy jego wypłaty. Opowiadamy też, dla kogo jest przeznaczony oraz jak jest uregulowany prawnie.
- Terminy ważne dla JDGczas czytania8minuty01.12.2023Ekspert Konrad Dura - menedżer zespołu podatkowego w Crido - omawia terminy ważne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Sprawdź!
- Co można odliczyć od podatku?czas czytania9minuty19.12.2023Ekspertka Natalia Pielka szczegółowo omawia temat odliczeń od podatku. Koniecznie zobacz!
- Amortyzacja samochodu osobowego. Jak działa?czas czytania7minuty12.12.2023Ekspert Michał Panek, menedżer w zespole Human Advisory Services w Crido, omawia zagadnienie amortyzacji. Koniecznie zobacz wideo.