Ryczałt a kwota wolna od podatku – jakie zasady obowiązują w rozliczaniu?
Podatki towarzyszą przedsiębiorcom niemal każdego dnia, a kwota wolna to istotny aspekt podczas wyboru formy opodatkowania. Czy można z niej skorzystać na ryczałcie? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące zależności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i kwoty wolnej od podatku.
Czy na ryczałcie obowiązuje kwota wolna od podatku?
Wielki fizyk Albert Einstein stwierdził kiedyś, że „rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy”. Co prawda kwestie podatkowe rodzą wiele pytań i wątpliwości, ale wcale nie muszą być niezrozumiałe. Wystarczy jedynie usystematyzować najważniejsze informacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zasadom ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i kwocie wolnej od podatku. Czy kwota wolna od podatku dotyczy ryczałtu?
Przypomnijmy, że na ryczałcie obowiązuje stała stawka podatku, która ustalana jest na podstawie rodzaju wykonywanej działalności. Zobowiązanie podatkowe oblicza się od przychodów, bez uwzględnienia kosztów. To jeden – niejedyny – z aspektów, który odróżnia tę formę od opodatkowania na zasadach ogólnych. Kolejną różnicą jest właśnie obowiązywanie kwoty wolnej od podatku. Działalności gospodarczej na ryczałcie nie dotyczy przywilej zwolnienia części dochodu od podatku. Jakie zasady obowiązują w tej kwestii?
Którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku
Przy ryczałcie kwota wolna od podatku – czyli zwolnienie z płacenia podatku od dochodów do 30 tys. złotych (w 2024 r.) – nie obowiązuje.
Z przywileju nieodliczania podatku do osiągnięcia wskazanego limitu mogą skorzystać natomiast:
- przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych – w zależności od osiągniętych dochodów opłacający podatek 12% (od dochodów do 120 000 zł na pierwszym progu podatkowym) lub 32% (od nadwyżki powyżej 120 000 zł na drugim progu),
- osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, których przychody podlegają opodatkowaniu skalą podatkową (a więc np. nie najem prywatny lub sprzedaż papierów wartościowych, co precyzują zapisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).
Przy rozliczeniach na tzw. liniówce i ryczałtem kwota wolna nie obowiązuje.
Pozostałe limity dla ryczałtowców
Oprócz braku kwoty wolnej od podatku ryczałtowcy muszą zwrócić uwagę na inne regulacje związane z tą formą opodatkowania. Jedną z nich jest limit przychodów, którego przekroczenie uniemożliwia rozliczanie ryczałtem. Opcja ta jest bowiem dostępna tylko wtedy, jeżeli Twoje przychody z danego roku wynoszą nie więcej niż 2 miliony euro (w 2024 roku: 9 218 200 zł). Jeśli przekroczysz limit w danym roku, to w kolejnym musisz skorzystać z innej formy opodatkowania i prowadzić pełne księgi rachunkowe.
Zanim zdecydujesz się na ryczałt, dokładnie przeanalizuj zatem swoją sytuację w różnych aspektach, biorąc pod uwagę również warunki dotyczące kwoty wolnej od podatku. W wykonaniu szacunkowych obliczeń może Ci pomóc kalkulator B2B, dzięki któremu szybko przeliczysz scenariusze w różnych formach opodatkowania.
Polecamy
- Jak samodzielnie rozliczać ryczałt?czas czytania11minuty21.12.2022Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest coraz częściej wybieraną formą opodatkowania przedsiębiorstw. Sprawdź, dlaczego tak jest!
- Podatek liniowy – ile procent wynosi?czas czytania6minuty13.10.2023Sprawdź, ile wynosi stawka podatku liniowego, co można odliczyć i kiedy warto zdecydować się na tę formę opodatkowania.
- Ryczałt – do jakiej kwoty można z niego korzystać?czas czytania3minuty17.10.2023Ryczałt jest często wybieraną formą opodatkowania, która wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest limit przychodów.
- Ryczałt dla lekarzy – zasady, stawki, składka zdrowotnaczas czytania3minuty01.02.2024Lekarze mogą skorzystać z opodatkowania ryczałtem na specjalnych zasadach. Na czym one polegają? Omawiamy zasady, stawki i składkę zdrowotną na ryczałcie dla lekarzy.
- Składka zdrowotna w 2024 rokuczas czytania2minuty30.01.2024Znamy już nowe stawki! Sprawdź, jaka stawka zdrowotna obowiązuje w 2024 r. dla wybranej przez Ciebie formy opodatkowania.
- Faktura a ryczałt – najważniejsze informacjeczas czytania5minuty19.02.2024Podatnicy z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych często zastanawiają się, kiedy wystawiać fakturę i co powinna zawierać. Znamy odpowiedzi na te pytania. Sprawdź!