9 pomysłów na biznes dla studenta – jak zarobić na studiach?

10 min

studenci na auli

W październiku 2022 roku na niemal czterystu polskich uczelniach studia rozpoczęło milion dwieście tysięcy osób1. Rozpiera Cię energia i wiara we własne możliwości, a prócz zdobycia dyplomu marzysz o prowadzeniu własnego biznesu? Wykorzystaj okres kształcenia, aby połączyć teorię z praktyką i zdobyć niezbędne doświadczenie. Studia to szansa na rozwinięcie umiejętności przedsiębiorczych i spełnianie marzeń już teraz! 

Rynek pracy a studenci

Studia to wyjątkowy okres i często okazja do usamodzielnienia się i życia na własny rachunek, na swoich zasadach. Wiedza pozyskana na tym etapie to niejednokrotnie dopiero baza rozwoju zawodowego. Nie jest tajemnicą, że na rynku pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie. Dlatego dzisiaj zdobyciu tytułu magistra czy inżyniera powinno towarzyszyć praktyczne doskonalenie umiejętności i kompetencji.

Pamiętaj, że wykształcenie to narzędzie, które pomoże Ci w zdobyciu odpowiednich kwalifikacji. Jeśli jednak już w trakcie studiów znajdziesz własną niszę i będziesz pogłębiać wiedzę z tego zakresu, może okazać się, że na samym starcie drogi zawodowej zyskasz przewagę.

Trendy na rynku pracy pokazują, że coraz więcej młodych ludzi ma odwagę, żeby realizować własne, nieraz bardzo odważne pomysły – i zakłada swoje firmy. Programy wsparcia, projekty edukacyjne i stażowe oraz stypendia to dodatkowa motywacja do rozwoju i rozpoczęcia kariery zawodowej.  

Jak znaleźć pomysł na biznes dla studenta?

Jeśli studiujesz, masz trochę wolnego czasu i zastanawiasz się, jak go zagospodarować, pomyśl o założeniu biznesu. Motywacją do prowadzenia własnej działalności nie powinna być tylko chęć szybkiego wzbogacenia się, chociaż oczywiście pieniądze są ważne. Prowadzenie własnej firmy zwykle wymaga większego poświęcenia, niż to ma miejsce w przypadku etatu, zwłaszcza na początku. Stając się swoim szefem, musisz znać się na tym, co chcesz robić, lubić to, widzieć w tym wartość i potrafić ją pokazać innym. Miarą sukcesu będzie odpowiedź na potrzeby klientów i oferowanie im tego, czego potrzebują – czasem nawet jeśli jeszcze nie są świadomi tej potrzeby. To właśnie tego typu przedsiębiorcy, a więc innowatorzy, którzy zauważają zapotrzebowanie, kiedy społeczeństwo jeszcze go nie widzi – mają szansę odnieść największy sukces.

Najważniejsze kwestie podczas zakładania biznesu

Wcale nie musisz od razu zakładać firmy i na początku, o ile spełnisz pewne kryteria, możesz działać bez zgłaszania tego w Urzędzie Skarbowym czy w ZUS-ie. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule

Jeśli Twój pomysł na biznes pozwoli Ci działać bez rejestrowania firmy, to jesteś na wygranej pozycji. Możesz zacząć pracę, budować markę, zainteresować potencjalnych klientów i nabywać doświadczenie. To dobry sposób, by sprawdzić, jak odnajdujesz się w roli freelancera i czy jest popyt na usługi, które chcesz świadczyć. A kiedy zajdzie potrzeba, kwestię wystawiania faktur pomogą Ci załatwić odpowiednie usługi bankowe, portale umożliwiające fakturowanie klientów albo inkubatory przedsiębiorczości

Pamiętaj, że studenci są objęci ubezpieczeniem, więc nie musisz przeznaczać pieniędzy na ten cel. Dofinansowanie na biznes dla studenta możesz natomiast przeznaczyć na sprzęt czy kursy. Kwestie formalne mamy za sobą, przejdźmy więc do konkretów: co możesz robić, żeby zarobić?

Usługi lokalne i franczyza – pomysły na własny, mały biznes dla studenta

Swoje podboje możesz rozpocząć na rynku lokalnym. Wystarczy, że rozejrzysz się po okolicy i zauważysz, czego brakuje. Może na osiedlu nie ma kawiarni albo petsittera? A może sąsiadki nieustannie rozpytują o zaufane opiekunki lub animacje dla dzieci? Jeśli masz jakieś wyjątkowe kompetencje, sprawdź, ile biznesów z Twojej niszy działa w okolicy. Zapytaj właścicieli tych punktów, czy nie szukają pracowników. Jeśli tak, nie bój się próbować. To sygnał, że chcą się rozwijać i nadal jest popyt na ich usługi. Szukaj też podpowiedzi, na co zwrócić uwagę otwierając firmę. 

Zanim ruszysz z kopyta ze swoim biznesem, upewnij się, że jest zapotrzebowanie na produkty lub usługi, które chcesz oferować. Czasem coś, co wydaje nam się niezwykle potrzebne, okazuje się zbędne. Niewykluczone, że w przyszłości to zapotrzebowanie się pojawi, ale jeśli w danym momencie rynek jest przesycony albo nie jest gotowy na Twój pomysł, musisz znaleźć coś innego.

Możesz też zdecydować się np. na franczyzę, tj. prowadzenie działalności pod szyldem większej marki. Pamiętaj tylko, że w takiej opcji zgadzasz się na pośrednie posiadanie szefa. Jeśli chcesz przede wszystkim swobody działania, franczyza może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Wolności i samodzielności możesz natomiast zasmakować, oferując produkty i usługi w sieci.   

Sprzedaż i inna działalność przez internet, czyli dlaczego warto iść w rękodzieło i produkcje handmade 

Pandemia pokazała, że sprzedaż w internecie jest możliwa i bezpieczna. Jednak lata 2020–2022 udowodniły, że niezrozumienie mechanizmów działania w sieci jest najkrótszą drogą do bankructwa. Liczba biznesów, które przeniosły się do świata wirtualnego i zbankrutowały po niespełna dwudziestu czterech miesiącach, była niestety bardzo wysoka. Postawienie strony internetowej nie wystarczy, żeby pozyskać klientów; i nie wystarczy też otworzyć sklep www z produktami, których nawet nie zobaczysz. Z perspektywy osoby, która szuka w biznesie czegoś więcej niż tylko pieniędzy, to nie jest przyszłościowy pomysł na biznes. 

Jeśli chcesz sprzedawać w internecie – i jednocześnie czuć, że robisz coś sensownego – musisz wyróżnić się nie tylko designem strony. Kluczem są unikalność oferowanych produktów, proekologiczność i zrównoważony rozwój, o który zadbasz Ty oraz producenci, z którymi będziesz współpracować. Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się rozmaite produkcje handmade, wzrasta popularność portali Etsy i Pakamera. Zwrot konsumentów ku wartościowym i unikalnym propozycjom jest zauważalny. 

Jeśli chcesz założyć sklep internetowy, zastanów się, czy potrafisz coś wytworzyć? Znajdź coś, co Cię kręci, zajmij się tym! Jeśli Twój produkt będzie wystarczająco dobry, znajdzie się ktoś, kto z chęcią go kupi.

Chcesz przykładów kreatywnych inspiracji na własny biznes dla studenta? Ręcznie robiona biżuteria, drewniane dekoracje zdobione techniką decoupage, figurki z filcu, szydełkowe serwetki, ręcznie szyte akcesoria, malowane kartki okolicznościowe – swoje zdolności możesz wykorzystać na nieskończenie wiele sposobów. Wystarczy chwila zastanowienia i nieszablonowa perspektywa. Zamiast powielać schematy, znajdź niszę i intrygujący sposób interpretacji. Jeśli biżuteria, to może z drewna? Ręcznie szyte akcesoria? Może ubranka dla czworonogów? Szydełkowe dekoracje? Co powiesz na makramy? Kreatywne ujęcie prostego tematu może być kluczem do sukcesu.

Korepetycje, czyli dzielenie się wiedzą

Twoje umiejętności i zdobyta wiedza są nieocenione. Dlaczego by na tym nie skorzystać? Pasja do matematyki, fizyki, języków obcych lub jakiejkolwiek innej dziedziny może stać się kluczem do sukcesu w biznesie. Możesz działać tradycyjnie, poprzez udzielanie korepetycji na osobistym spotkaniu z zainteresowanymi, albo założyć platformę online, gdzie będziesz oferować indywidualne lekcje za pomocą wideokonferencji, przygotowywać materiały edukacyjne oraz udzielać wsparcia poprzez system komunikacji online. Nie tylko zdobędziesz satysfakcję z pomagania innym, ale również rozwiniesz swoje umiejętności pedagogiczne i zyskasz doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu.

Jeśli masz lekkie pióro lub nie masz oporów przed mówieniem do większego grona słuchaczy, stwórz własny blog albo kanał na platformie wideo, w których będziesz dzielić się swoją wiedzą. Możesz tworzyć treści edukacyjne na temat przedmiotów, które studiujesz, a także poruszać kwestie związane z życiem studenckim, rozwojem osobistym czy umiejętnościami miękkimi. Pamiętaj, że treści mogą przybierać różne formy, takie jak artykuły, podcasty, wideo poradniki lub krótkie filmy animowane. Odpowiednio promując swoje treści, możesz zdobyć lojalną społeczność, a tym samym otworzyć drzwi do współpracy z markami lub uzyskać dodatkowe źródła dochodu, takie jak sponsorowane treści, reklamy czy programy partnerskie.

Copywriting – czy to dobre zajęcie dla studenta?

Copywriting jako sposób na pierwszą działalność gospodarczą wydaje się świetnym pomysłem. W końcu wystarczą klawiatura, research w Wikipedii i może jeszcze Chat GPT, prawda? Jeśli tak myślisz o świadczeniu usług copywriterskich, to niestety jesteś w błędzie. Copywriter to ktoś więcej, aniżeli tylko pośrednik formułujący prompty. Żeby prowadzić działalność gospodarczą obejmującą pracę słowem, musisz umieć tym słowem operować.

Copywriting wymaga zdolności do łatwego przekazywania informacji, niezależnie od tematyki. To także umiejętność szukania informacji, odwoływania się do świata popkultury i uatrakcyjniania przekazów. 

Jeśli lubisz i – co ważniejsze – potrafisz pisać, copywriting może być dla Ciebie. Pamiętaj tylko, że musisz się wyróżnić, bo wspomniany przed momentem Chat GPT jest coraz lepszy i już niedługo może sprawić, że przeciętne osoby piszące na zlecenie przestaną być potrzebne. Znajdź więc swój styl i pisz tak, by sztuczna inteligencja nie była dla Ciebie zagrożeniem.

Nauka jazdy na nartach, rolkach, pływanie

Najlepszym pomysłem na biznes jest oferowanie usług, na które jest zapotrzebowanie. A dzisiaj jak nigdy wcześniej – w dużej mierze ze względu na rosnący czas spędzany przed ekranami – czujemy potrzebę ruchu. Jeśli potrafisz jeździć na nartach, rolkach czy umiesz pływać, spróbuj zrobić z tego swój zawód.

Nie potrzebujesz nawet strony internetowej – wystarczą social media, chwila pracy z programem do obróbki zdjęć i filmów i możesz zaoferować swoje usługi w sieci. Przygotuj ulotki z kodem QR prowadzącym do Twoich kanałów, na których opowiadasz o swoich umiejętnościach. Pokaż emocje, jakie towarzyszą Ci podczas aktywności, której chcesz uczyć. Opowiedz o korzyściach płynących z jazdy na rolkach, o tym, dlaczego warto umieć pływać. Nie skupiaj się przesadnie na wiedzy – sprzedawaj wrażenia. To dzięki emocjom możesz zyskać nowych klientów. Zwłaszcza tych, którzy już w dzieciństwie mieli pewne marzenia, których nie udało się spełnić. Ucz innych tego, czego chcą się nauczyć. I baw się przy tym równie dobrze, jak Twoi uczniowie!

Fotografia

W dobie Instagrama oczywiście każdy potrafi zrobić ciekawą fotkę, ale nie każdy sprzeda ją do National Geographic. Doskonale wiedzą o tym fotografowie działający stacjonarnie i współpracujący z magazynami. Jeśli od zawsze fascynowało Cię robienie zdjęć, koniecznie zainwestuj w lustrzankę, naucz się ją obsługiwać oraz poznaj podstawowe pojęcia i zasady obowiązujące w branży. Musisz wiedzieć, jak zwiększyć jasność zdjęcia bez podnoszenia ISO czy włączenia lampy, czym jest pełna klatka i dlaczego kitowy obiektyw o ogniskowej 35–80 mm po ustawieniu najniższego parametru robi wąskie kadry.

Jeśli więc marzy Ci się kariera w branży fotograficznej, rób zdjęcia i dziel się nimi w sieci. Fotografuj na potęgę, a kiedy odbiorcy zaczną Cię chwalić, pracuj dalej. Śledź branżowe konkursy, analizuj zwycięskie zdjęcia. Zapisz się na kurs fotografii prowadzony przez profesjonalistę, a kiedy uświadomisz sobie, ile jeszcze nie wiesz, być może będzie to moment na rozpoczęcie kariery w tym jakże trudnym zawodzie. 

Naprawa i serwisowanie sprzętu komputerowego

Znasz się na komputerach? Wiesz, o co chodzi z nową architekturą procesora w Macu? Czym jest BIOS? Nie boisz się zdjąć obudowy swojego laptopa i potrafisz złożyć go tak, żeby właściwie dopasować wszystkie elementy? Obecnie, proporcjonalnie do technologicznej świadomości, rośnie poziom cyfrowej ignorancji, więc osoby, które naprawiają i serwisują sprzęt komputerowy są w cenie.

Jeśli tylko znasz się na hardwarze, koniecznie oferuj swoje usługi w okolicy. Szybko znajdziesz kilkunastu stałych klientów, dzwoniących w dzień i w nocy z pytaniem o pomoc przy aktualizacji Windowsa. A wszyscy wiemy, że to niekończący się proces.

Doradztwo i planowanie ślubne 

Ślub dla wielu osób jest najważniejszym wydarzeniem w życiu. Dlatego liczba pomyłek i nieoczekiwanych wydarzeń związanych z tą ceremonią musi być ograniczona do minimum. Żeby cieszyć się tą magiczną chwilą, wiele osób postanawia zlecić realizację swoich życzeń profesjonalistom. 

Masz nienaganny zmysł estetyczny, umiejętność planowania i dobrze odnajdujesz się w stresujących sytuacjach,  a na dodatek możesz pracować w każdy weekend między marcem a październikiem – i w grudniu (bo też ma literkę „r” w nazwie)? To właśnie Tobie mogą zaufać przyszli małżonkowie! 

Jeśli wybierzesz tę ścieżkę, pamiętaj o samorozwoju i ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności. Branża ślubna jest dynamiczna i stale ewoluuje, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami, technologiami i rozwiązaniami. Bierz udział w warsztatach, konferencjach i szkoleniach, aby poszerzać swoją wiedzę i być na czele innowacji w branży. Nie zapominaj też, że praca w branży ślubnej wymaga także rozwinięcia sieci kontaktów. Budowanie relacji z dostawcami usług ślubnych, takimi jak kamerzyści, fotografowie, floryści czy zespoły muzyczne, pozwoli Ci zapewnić klientom najwyższą jakość usług. 

Pamiętaj, że kluczową rolę w rozwoju tego typu biznesu odgrywa portfolio. Stwórz profesjonalną stronę internetową, która pokaże Twoje umiejętności i referencje od zadowolonych klientów. Doświadczenie poparte rekomendacjami zadowolonych klientów jest najlepszą reklamą! Dodatkowo wykorzystaj współczesne narzędzia (blog, vlog, social media), aby dzielić się poradami, inspiracjami i nowinkami ze świata ślubów. Pokaż swoją pasję i wiedzę, a na pewno zachęcisz potencjalnych klientów do współpracy.

Programowanie i usługi IT

Od kilku lat obserwujemy znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników IT i programistów. Szacuje się, że rynek jeszcze przez dobrych kilka lat nie będzie nasycony. Specjaliści z zakresu informatyki, projektowania stron czy tworzenia aplikacji rzadko pracują etatowo, co pozwala im łączyć pracę np. ze studiami. W Polsce nie ma wymogu posiadania licencji czy zezwolenia na świadczenie usług IT. W zależności od tego, jakie masz kompetencje, możesz zajmować się naprawianiem sprzętu, pisaniem aplikacji, projektowaniem stron czy administrowaniem systemami. 

Jeśli masz pomysł na ciekawą apkę, możesz zaproponować współpracę większej firmie lub spróbować swoich sił na własną rękę i stać się prekursorem nowego rozwiązania. Tworzenie i sprzedaż aplikacji mobilnych to świetny, perspektywiczny pomysł na pierwszy biznes. Możesz stworzyć narzędzia do zarządzania procesem edukacyjnym, systemy automatyzacji, rozwiązania lifestylowe czy aplikacje biznesowe. Twoja praca może być technicznym wsparciem dla start-upów i innowacyjnym udoskonaleniem systemów e-commerce. 

Innym pomysłem jest „sprzedawanie” swojej specjalistycznej wiedzy – jako konsultant możesz oferować firmom wsparcie w wyborze narzędzi i rozwiązań technologicznych, a także w tworzeniu własnych projektów. Jak widzisz, w tej dziedzinie pole do popisu jest ogromne!

Jak zarabiać, będąc na studiach?

Sposobów na zarobek jest wiele, ale dzisiaj nie chodzi już tylko o pieniądze. Liczą się też wpływ na otoczenie, poczucie spełnienia i życiowy balans. Młode pokolenie nie chce już żyć dla pracy i poświęcać dużej części swojego życia oddawać w imię zawodowych obowiązków. Dzisiaj wiele osób chce zrobić sobie pracę z własnego hobby. A jeśli się uda, to jeszcze znaleźć czas na odpoczynek, bo przecież nawet najbardziej ulubiona praca nadal pozostaje aktywnością zawodową, od której trzeba odsapnąć.

Pamiętaj też, że każdą pracę czy branżę możesz zmienić, a każdą działalność gospodarczą przenieść na inny tor lub zawiesić. Jak stwierdził Elon Musk: tworzenie firmy to nie sprint, tylko maraton. A najlepszym sposobem, by się do niego przygotować, jest odpowiedni trening. Dlatego zastanów się, czy od razu chcesz startować w biegu, czy może na początek wolisz potruchtać i zobaczyć, czy bieganie w ogóle jest dla Ciebie?

1 https://samorzad.infor.pl/sektor/edukacja/studenci/5585239,rok-akademicki-20222023.html

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy