Czym jest CMS, czyli system zarządzania treścią od A do Z

6 min

mężczyzna pracuje przy biurku, patrzy w monitor

Zarządzanie stroną internetową wcale nie musi być trudne. Nie wymaga też od Ciebie programistycznej wiedzy. Wystarczy dostęp do prostego systemu zarządzania treścią CMS, z którego wielu użytkowników korzysta na co dzień. W zależności od specyfiki danego systemu pozwala on m.in. na modyfikację wpisów czy zmiany w strukturze strony. Jakie są rodzaje systemów CMS i jaki wybrać? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak działa system zarządzania treścią?

CMS (ang. Content Management System) to system zarządzania treścią w serwisie internetowym. Jest to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom edycję, modyfikowanie i publikację treści na wybranej stronie internetowej. Zarządzanie treściami odbywa się (w przypadku większości narzędzi) bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej z zakresu HTML, CSS czy PHP.

Najczęściej zarządzanie treścią za pomocą CMS odbywa się online, dzięki temu każdy użytkownik ma do niego dostęp. Logowanie do systemu wymaga podania nazwy użytkownika lub administratora i hasła. Dużą zaletą panelu jest możliwość nadawania określonych uprawnień użytkownikom np. jedna osoba może mieć dostęp do zarządzania jedynie treściami, a inna być administratorem i obsługiwać wszystkie moduły.

Panel administracyjny może obsługiwać nie tylko stronę internetową, ale również bloga, sklep internetowy, portfolio czy forum. 

Oprócz samej edycji CMS daje możliwość zmian wizualnych na stronie, dzięki dostępowi do wielu różnych szablonów graficznych. Ponadto jednym z ważniejszych aspektów pracy na systemie CMS jest optymalizacja techniczna, która ma bezpośredni wpływ na działania SEO i SEM

Jakie funkcje oferują systemy CMS?

W ostatnim czasie platformy CMS znacznie poprawiły swoje możliwości i dynamikę modyfikacji. Systemy te wyróżnia intuicyjność i łatwość obsługi, dzięki czemu za pomocą kilku kliknięć możesz zmodyfikować praktycznie dowolny element Twojej strony internetowej. 

Poniżej omawiamy podstawowe elementy systemów zarządzania treścią.

 • Zarządzanie treściami, obrazami, multimediami. Umożliwia tworzenie nowych materiałów, aktualizowanie i edycję obecnych, usuwanie lub planowanie ich publikacji. CMS pozwala użytkownikom edytować treści na stronie internetowej, bez konieczności znajomości HTML, PHP i CSS. Ponadto obejmuje kompleksowe zarządzanie treścią (struktura, font, listy wypunktowane, nagłówki, pogrubienia, edycja linków, dodawanie i opisywanie zdjęć czy tabel).
 • Zarządzanie stronami – dodawanie nowych, aktualizacja, usuwanie. Systemy CMS pozwalają zarówno na dodawanie i aktualizację nowych stron w celu tworzenia nowych sekcji i treści, jak i usuwanie bieżących, które są przestarzałe i nieaktualne.
 • Zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami. CMS pozwala określić, kto ma dostęp do określonych funkcji i treści w systemie. Umożliwia tworzenie profili użytkowników z różnymi poziomami dostępu.
 • Możliwość instalacji dodatkowych modułów. Niektóre funkcje systemu zarządzania treścią (CMS) dają możliwość instalacji dodatkowych modułów. Dzięki temu można dostosować widok strony internetowej do własnych preferencji. Może to być czat, formularz, mapka, galeria zdjęć, fanpage, sekcja komentarzy, powiązane strony czy oceny i opinie.
 • Konfiguracja meta tagów title i description dla stron. System pozwala na dostosowywanie tytułów każdej strony, co wpływa na wyświetlanie się witryny w wynikach wyszukiwarek (np. w najpopularniejszej obecnie wyszukiwarce Google). Umożliwia również definiowanie opisów meta, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania i które zwiększają atrakcyjność witryny dla potencjalnych odwiedzających.
 • Zarządzanie adresami URL podstron (tworzenie przyjaznych adresów). CMS daje możliwość dostosowywania adresów URL do treści strony, co ma wpływ na czytelność i zrozumiałość dla użytkowników oraz pozytywnie wpływa na SEO.
 • Tworzenie stron w różnych wersjach językowych. Umożliwia dodawanie treści w wielu językach, co jest szczególnie istotne dla witryn o globalnym zasięgu.
 • Personalizacja wyglądu. Pozwala na łatwe zmiany wyglądu strony internetowej przy użyciu gotowych szablonów lub motywów.

Rodzaje systemów CMS

Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią jest kluczowym elementem w budowaniu strategii marketingowej dla właścicieli stron internetowych i twórców treści.

Systemy CMS dzielą się na dwa główne rodzaje - autorski i open source, które oferują różne podejścia do zarządzania treściami online, a każdy z nich cechuje się unikalnymi cechami i korzyściami. 

Autorskie CMS-y to rozwiązania stworzone specjalnie dla konkretnego użytkownika lub organizacji, dlatego często są dostosowane do unikalnych wymagań i celów biznesowych. Choć na początku mogą wymagać większych nakładów finansowych, oferują wyższy poziom kontroli i spersonalizowania.

Systemy CMS open source, takie jak WordPress, Joomla czy Drupal, cieszą się ogromną popularnością. Otwarty kod źródłowy oznacza, że kod systemu jest dostępny publicznie, co umożliwia programistom współpracę przy jego rozwijaniu. 

W poniższej tabeli przedstawiamy wady, jak i zalety każdego z nich.

Autorskie CMS-y

Wady

Zalety

 • Tworzenie indywidualnego systemu CMS wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi, co może być barierą dla mniejszych przedsiębiorstw.
 • Użytkownicy autorskich CMS-ów często są uzależnieni od dostawcy, co ogranicza możliwość łatwej zmiany platformy w przyszłości.
 • W przeciwieństwie do systemów open source autorskie CMS-y mogą ograniczać dostęp do gotowych wtyczek i rozszerzeń, co utrudnia rozbudowę funkcji strony.
 • Możliwość dostosowywania systemu do konkretnych potrzeb i procesów biznesowych.
 • Kontrola nad kodem źródłowym może wpłynąć na wyższy poziom bezpieczeństwa, szczególnie wrażliwych danych.
 • Wsparcie techniczne bezpośrednio od dostawcy systemu, co może przyspieszyć rozwiązywanie problemów.

Open source

 • Otwartość kodu źródłowego może sprawić, że system staje się podatny na ataki, zwłaszcza jeśli nie są systematycznie stosowane aktualizacje zabezpieczeń.
 • Nadmiar dostępnych wtyczek może prowadzić do problemów z kompatybilnością, co może wpływać na stabilność i wydajność systemu.
 • Brak wsparcia może prowadzić do problemów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów użytkowników.
 • Możliwość zainstalowania dodatkowych wtyczek, motywów i rozszerzeń, pozwalających na dostosowanie witryny do różnych celów.
 • Regularne aktualizacje i poprawki – co sprzyja bezpieczeństwu i wydajności systemu.
 • Brak kosztów licencyjnych czyni open source atrakcyjnym dla wielu użytkowników o różnych budżetach.


Przykłady systemów CMS dla stron www i portali internetowych

Na rynku funkcjonuje bardzo wiele systemów CMS, które są gotowe do pobrania praktycznie od zaraz. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne z nich. Zwracamy szczególną uwagę na ich charakterystyczne cechy i różnice. To pozwoli Ci określić, który z nich odpowiada Twoim potrzebom związanym z budowaniem strony internetowej i zarządzaniem nią. 

1. WordPress

Pierwszym i najpopularniejszym systemem open source CMS w Polsce i na świecie jest WordPress. Najlepiej sprawdza się przy obsłudze prostych i średnio zaawansowanych stron internetowych. Jest to narzędzie, które (w swojej najprostszej wersji, bez konieczności instalacji dodatkowych wtyczek) nic nie kosztuje, dlatego tak naprawdę może z niego skorzystać każdy. Ponadto oferuje ogromną bazę szablonów graficznych i wtyczek, dzięki czemu możesz stworzyć projekt witryny na miarę własnych potrzeb. System WordPress może być jednak niewystarczający przy bardziej zaawansowanych projektach.

2. Joomla!

Joomla! jest systemem równie popularnym co WordPress, ale dla nieco bardziej zaawansowanych. Posiada mniej intuicyjny panel administracyjny, dlatego dobrze, jeśli posiadasz już pierwsze doświadczenie z innymi CMS-ami. Oprócz tego, posiada obszerną bazę szablonów i rozszerzeń, które nie są obecne w innych systemach. Dużym plusem jest to, że platforma oferuje dostęp do sporej bazy informacji, dzięki społeczności na forach dyskusyjnych. Ten system jest również dobrze zabezpieczony i stabilny.

3. Drupal

Drupal jest to kolejny popularny, a zarazem darmowy CMS, stworzony z myślą o zaawansowanych użytkownikach. Pozwala tworzyć rozbudowane i wielofunkcyjne strony internetowe oraz daje dostęp do specjalistycznego panelu administracyjnego. Jego obsługa nie jest tak prosta, jak w przypadku WordPressa czy Joomli!, a do sprawnego poruszania się w panelu konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka PHP, CSS lub HTML.

Sklepy internetowe – przykłady systemów CMS

1. PrestaShop

Jest jednym z najbardziej popularnych systemów CMS do zarządzania sklepem internetowym (e-commerce). Aplikacja posiada wiele rozbudowanych funkcji i modułów. Dodatkowo wspierana jest przez dużą społeczność użytkowników, a także wiele wtyczek poszerzających możliwości.

2. Shoper

Jest polską platformą opartą o model SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa). Oferuje kompleksowe narzędzia do tworzenia sklepów internetowych, z przyjaznym interfejsem dla użytkowników bez doświadczenia technicznego. Aplikacja jest stale aktualizowana i rozwijana o nowe funkcje.

3. WooCommerce

To darmowe rozszerzenie, które integruje się z systemem WordPress. Umożliwia tworzenie sklepów internetowych przy wykorzystaniu tego popularnego systemu zarządzania treścią. Jest proste w obsłudze oraz instalacji.

System CMS – jaki wybrać?

Który system zarządzania treścią będzie dla Ciebie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od wielu indywidualnych czynników, dlatego ważne jest przeanalizowanie każdej z możliwych opcji.

Przy wyborze systemu zarządzania treścią CMS warto wziąć pod uwagę:

 • plan dotyczący rozwoju Twojej strony internetowej,
 • umiejętności i wiedzę z zakresu języków programowania,
 • dostępny czas i fundusze,
 • stopień skomplikowania projektu,
 • branżę w jakiej działasz.

Obecnie najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią jest WordPress, natomiast duże przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na autorskie rozwiązania. Jeśli chodzi o sklepy internetowe e-commerce, warto sięgnąć po opcję typu SaaS, czyli oprogramowanie oferowane jako usługa, dostępne praktycznie od zaraz.

Jednak warto pamiętać, ze istnieją systemy CMS, które nie wymagają znajomości języków programowania, dzięki czemu ich nauka jest prosta i przyjemna. Dla bardziej zaawansowanych z pewnością znajdą się ciekawe i w bardziej rozwinięte opcje.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy