Kiedy można przejść na ryczałt? Jak i do kiedy zgłaszać zmianę formy opodatkowania?

7 min

przedsiębiorczyni robi notatki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to popularna forma opodatkowania cechująca się atrakcyjnymi stawkami podatku i prostym sposobem wyliczania zobowiązania. Z artykułu dowiesz się, kiedy i jak można przejść na ryczałt. Zapraszamy do lektury!

Jak zmienić i zgłosić formę opodatkowania – przejście na ryczałt

Możliwość wyboru sposobu opodatkowania wynika z artykułu 9a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli chcesz rozliczać się z fiskusem inaczej niż na zasadach ogólnych, to do właściwego naczelnika urzędu skarbowego musisz złożyć stosowne oświadczenie o chęci zastosowania innej formy opodatkowania. Jak w praktyce najłatwiej to zrobić? Poprzez zmianę wpisu w CEIDG. Procedura obejmuje kilka kroków:

  1. Wejdź na stronę biznes.gov.pl.
  2. Wybierz opcję „Zmień dane w CEIDG”.
  3. Kliknij „Rozpocznij”.
  4. Zaloguj się na swoje konto, wykorzystując do tego profil zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną lub e-dowód.
  5. Wybierz z listy swój profil.
  6. Zapoznaj się z ważnymi informacjami i kliknij „Dalej”.
  7. Zatwierdź, że składasz wniosek we własnym imieniu.
  8. W części dotyczącej zmiany wpisu zaznacz, że chcesz edytować wpis i wprowadź datę powstania zmiany (w domyśle będzie to 1 stycznia roku, od którego chcesz przejść na inną formę opodatkowania).
  9. W części „Edycja wpisu w CEIDG” przejdź do sekcji „Podatki” i zaznacz „Wybór formy opodatkowania”, a następnie kliknij przycisk „Dalej”.
  10. Potwierdź adres zamieszkania.
  11. Potwierdź miejsce ubezpieczenia.
  12. Wskaż adres właściwego urzędu skarbowego.
  13. W zakładce „Forma opłacania podatku dochodowego” znajdź sekcję „Forma opodatkowania” i zaznacz interesującą Cię metodę (np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Potwierdź ją przyciskiem „Dalej”.
  14. Złóż stosowne oświadczenie.
  15. Potwierdź urząd odbierający wniosek.
  16. W części „Podsumowanie” kliknij przycisk „Dalej”.
  17. W ostatnim kroku możesz zweryfikować, czy cały formularz został wypełniony prawidłowo (zrobisz to, klikając przycisk „Podgląd”).
  18. Jeżeli wszystko się zgadza, pozostaje już tylko podpisanie dokumentu (podpisem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym) oraz wysłanie go do urzędu.

Jeżeli preferujesz tradycyjną formę komunikacji z urzędem skarbowym, oświadczenie o zmianie formy opodatkowania możesz złożyć także bezpośrednio w biurze podawczym właściwej instytucji lub wysłać je tam pocztą.

Termin zmiany formy opodatkowania – kiedy można przejść na ryczałt w 2024?

W przypadku zmiany formy opodatkowania ustawa reguluje, kiedy można przejść na ryczałt z podatku liniowego czy skali. Co do zasady nie można tego zrobić w trakcie trwającego już roku podatkowego. Więc do kiedy można przejść na ryczałt? 
Odpowiedź na to pytanie podaje ustęp 2 artykułu 9a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z ustawą na ryczałt można przejść po złożeniu oświadczenia o zmianie sposobu opodatkowania:

  • do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym;
  • do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego.

Co oznacza to w praktyce? Jeżeli pierwsza sprzedaż generująca przychód nastąpiła w styczniu, to obowiązujący termin zmiany formy opodatkowania upływać będzie dokładnie 20 lutego. Jeżeli natomiast pierwszy przychód z działalności odnotowano dopiero w marcu, to czas na zmianę kończy się z dniem 20 kwietnia.
Wyjątkiem od powyższej zasady są podatnicy, którzy w poprzednim roku pozostawali na opodatkowaniu kartą podatkową. W takiej sytuacji chęć zmiany formy opodatkowania trzeba zgłosić maksymalnie do 20 stycznia. 

Zmiana formy opodatkowania a składka zdrowotna

Rok 2022 przyniósł wiele zmian związanych z polskim systemem podatkowym. Zmieniło się między innymi podejście do składki zdrowotnej w różnych formach opodatkowania. Nowelizacje dotyczyły sposobu jej obliczania i rozliczania, w tym również ujmowania w kosztach uzyskania przychodów. W tym kontekście powstała uzasadniona wątpliwość dotycząca tego, jak traktować składkę zdrowotną w przypadku zmiany formy opodatkowania na ryczałt. 

Składka za styczeń (a także luty i kolejne miesiące) obligatoryjnie musi być opłacona na podstawie zasad, które obowiązują na nowo wybranej formie opodatkowania, czyli ryczałcie. Ewentualna niedopłata za pierwszy miesiąc w roku będzie musiała być później uzupełniona przy złożeniu rocznej deklaracji rozliczeniowej.

Osoba, która przechodzi z liniówki lub zasad ogólnych na ryczałt, nie ma prawa do odliczenia składki zdrowotnej zapłaconej w tym roku, jeżeli wynika ona z deklaracji zusowskiej z poprzedniego roku (w którym stosowana była jeszcze „stara” forma opodatkowania).

Przejście na ryczałt w działalności jednoosobowej – kiedy nie można przejść na ryczałt?

Chociaż dla wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ryczałt może być atrakcyjną formą opodatkowania, nie wszyscy podatnicy mogą go stosować. Rodzaje działalności wyłączone z tej formy wymienia art. 8 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z tej formy nie możesz skorzystać, jeśli:

  • w danym roku stosujesz kartę podatkową – ryczałt możesz wybrać w kolejnym roku, o ile nie przekroczysz limitu;
  • korzystasz ze zwolnienia z podatku dochodowego;
  • w części lub w całości osiągasz przychody z działalności związanej z zakupem i sprzedażą wartości dewizowych, handlu akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych lub prowadzisz aptekę;
  • wytwarzasz wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym (z wyłączeniem wytwarzania energii elektrycznej z OZE).

Ponadto opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie jest dostępne w pierwszym roku po przejściu:

  • z indywidualnej działalności gospodarczej na działalność w formie spółki małżonków;
  • ze spółki małżonków na działalność wykonywaną indywidualnie;
  • z działalności prowadzonej przez jednego małżonka na działalność prowadzoną przez drugiego małżonka.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy planują świadczyć usługi na rzecz aktualnego bądź byłego pracodawcy, mogą przejść na ryczałt dopiero po dwóch latach. Do tego czasu muszą korzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych.

Co ważne, na ryczałt nie mogą przejść przedsiębiorcy, których przychód przewyższa wartość limitu ryczałtu, czyli wysokość przychodu z prowadzenia działalności opodatkowanej ryczałtem. Obecnie limit ten wynosi równowartość  2 000 000 euro w złotówkach, czyli 9 218 200 zł. 

Ryczałt a VAT przy zmianie formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zasadniczo nie wpływa na rozliczanie VAT-u. Nie jest ono bowiem zależne od konkretnej formy opodatkowania. W internecie można znaleźć sporo zapytań typu „ryczałt czy VAT?”. Nie istnieje jednak takie przeciwstawienie. Nie ma żadnych przeszkód, aby być zarówno ryczałtowcem, jak i czynnym podatnikiem VAT. Przy przejściu na ryczałt można także pozostać podatnikiem zwolnionym z podatku VAT (czyli tzw. „nievatowcem”), o ile są spełnione warunki zwolnienia.

Forma opodatkowania a rozwój biznesu

Płacenie podatków jest obowiązkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i warto uważnie przemyśleć ten aspekt. Świadomy wybór formy opodatkowania powinien uwzględniać m.in. rodzaj uzyskiwanych przychodów i ich wysokość, sumę kosztów oraz specyfikę prowadzonego biznesu. Pamiętaj, że raz wybrana forma nie jest wiążąca na zawsze i w miarę rozwoju firmy może się okazać, że inna metoda będzie lepszym wyborem. 

Logo ING Księgowość
ING Księgowość
Ułatwiamy prowadzenie biznesu
Materiał opracowany przez ekspertki i ekspertów z ING Księgowość
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy