Jak założyć profil zaufany krok po kroku?

5 min

dłoń i kłódka, która symbolizuje bezpieczeństwo w sieci

Profil zaufany pozwala dopełnić wielu formalności, w tym spraw urzędowych. Jedną z jego zalet jest prosta obsługa. Poniżej przeczytasz, jak utworzyć profil zaufany.

Jak założyć profil zaufany na ePUAP?

Na początku ustalmy najważniejszą kwestię: co to jest profil zaufany i dlaczego warto go mieć? Profil to zestaw danych umożliwiających identyfikację konkretnej osoby w internecie. Dzięki temu może służyć do autoryzacji wielu czynności, które wcześniej wiązały się z koniecznością osobistego stawienia się np. w urzędzie.

Profil oferuje jednak zdecydowanie większe możliwości, w tym elektroniczny podpis ePUAP, który umożliwia podpisywanie dokumentów i plików

Do założenia profilu potrzebujesz jedynie numeru PESEL. Do wyboru masz cztery sposoby rejestracji i potwierdzenia tożsamości:

  • założenie i potwierdzenie profilu za pośrednictwem Twojego banku, 
  • założenie i potwierdzenie profilu za pomocą e-dowodu, czyli dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, 
  • wypełnienie wniosku o profil zaufany online i uzyskanie potwierdzenia podczas wideorozmowy z urzędnikiem,
  • wypełnienie wniosku o profil zaufany online z koniecznością potwierdzenia danych w urzędzie.

Wniosek o założenie profilu zaufanego

Gdzie można założyć profil zaufany? Najprościej złożyć wniosek przez internet bezpośrednio na stronie https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage. Formularz zawiera jedynie najważniejsze dane osobowe: wprowadź w nim pierwsze imię (opcjonalnie również drugie), nazwisko oraz numer PESEL. Musisz także wpisać nazwę użytkownika i hasło, które będą potrzebne podczas logowania. Hasło powinno składać się z minimum 8 znaków, zawierać przynajmniej jedną dużą, jedną małą literę i jedną cyfrę lub znak specjalny.

screen ze strony profilu zaufanego

Uwierzytelnianie profilu zaufanego przez bank – jak przebiega?

Bankowość internetowa pozwala najprościej i najszybciej uzyskać profil zaufany. Jak założyć konto i skorzystać z usługi za pośrednictwem banku? Najpierw sprawdź, czy bank, w którym masz rachunek osobisty, oferuje weryfikację tożsamości. Aktualnie pozwala na to 15 największych banków. Następnie wybierz swój bank na stronie profilu zaufanego.

strona uwierzytelniania profilu zaufanego przez bank, screen

Po kliknięciu w odpowiednią ikonę przejdziesz na stronę logowania do bankowości internetowej.

Zaloguj się, podając standardowe dane, uzupełnij formularz i potwierdź chęć założenia profilu zaufanego zgodnie z przyjętą metodą autoryzacji, np. w aplikacji mobilnej banku. Gotowe! 

Weryfikacja tożsamości i potwierdzenie profilu zaufanego

Jak widzisz, zakładanie profilu zaufanego jest niezwykle proste. Ten proces nieodłącznie wiąże się jednak z koniecznością przejścia procedury identyfikacji. Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć konto zaufane i ograniczyć formalności do absolutnego minimum, wybierz zakładanie profilu poprzez bankowość elektroniczną. Możesz również dokonać autoryzacji za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub dowodu osobistego, jeżeli Twój dokument ma odpowiednią warstwę elektroniczną. Jeżeli musisz potwierdzić dane stacjonarnie, zrobisz to w jednym z ponad 2 tysięcy punktów, w tym w najbliższym urzędzie dzielnicy lub gminy.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy