Rozliczenie obcokrajowca w Polsce – jak wygląda w praktyce?
Liczba cudzoziemców na polskim rynku pracy stale rośnie. Według danych GUS to obecnie już ponad milion osób, co stanowi około 6,5% wszystkich pracowników w naszym kraju1. Zatrudnianie obcokrajowców wiąże się z pewnymi wyzwaniami, w tym również z koniecznością dokonania poprawnych, podatkowych rozliczeń. Wyjaśniamy, jak to wygląda w praktyce.
Obowiązki podatkowe dla obcokrajowców pracujących w Polsce
Każdy obcokrajowiec, który decyduje się na pracę w Polsce, jest zobowiązany do przestrzegania polskiego prawa, w tym także prawa podatkowego. Znajomość przepisów, które regulują kwestie opodatkowania cudzoziemców pracujących w Polsce, jest więc niezwykle istotne – i to nie tylko dla samych cudzoziemców, ale także dla osób, które decydują się na ich zatrudnienie.
Podstawowym czynnikiem decydującym o zakresie obowiązków podatkowych jest kwestia rezydencji podatkowej. Każde rozliczenie PIT obcokrajowca zacząć musisz więc od odpowiedzi na pytanie, czy jest on polskim rezydentem podatkowym.
W świetle obowiązujących przepisów rezydentem podatkowym w Polsce jest taki cudzoziemiec, który spełnia przynajmniej jedno z dwóch poniższych kryteriów:
- Przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym.
- Posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (przy czym za interesy osobiste uznaje się najczęściej związki rodzinne, towarzyskie i partnerskie, natomiast przez centrum interesów gospodarczych rozumieć należy miejsce osiągania korzyści majątkowych, w tym w szczególności z pracy).
Cudzoziemiec będący polskim rezydentem podatkowym podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości osiągniętych przychodów bez względu na miejsce ich uzyskania. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, który dla pracodawcy oznacza konieczność regularnego potrącania i odprowadzania do polskiego urzędu skarbowego odpowiednio wyliczonych zaliczek na podatek dochodowy. Po zakończonym roku musisz natomiast sporządzić i przesłać deklarację PIT-11. Rozliczenie cudzoziemca w US w przypadku rezydentów podatkowych wygląda więc dokładnie tak samo, jak w przypadku pracowników z polskim paszportem.
Jeśli jednak okaże się, że cudzoziemiec nie posiada w Polsce swojego miejsca zamieszkania, to wówczas polski podatek dochodowy będzie obejmował jedynie te dochody, które faktycznie uzyskane zostały w kraju nad Wisłą. Zasada ta, nazywana ograniczonym obowiązkiem podatkowym, dotyczy więc nierezydentów.
Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku
Do pełnego i prawidłowego rozliczenia pracownika z Ukrainy (ale także z Białorusi czy z jakiegokolwiek innego kraju) potrzebne są następujące dokumenty i dane:
- właściwy formularz PIT dla obcokrajowca (a więc w zależności od sytuacji konkretnego pracownika (np. z Ukrainy): PIT-11 lub formularz IFT-1R);
- informacja o właściwym urzędzie skarbowym;
- numer PESEL lub NIP oraz inne podstawowe dane identyfikacyjne cudzoziemca;
- adres zamieszkania obcokrajowca;
- certyfikat rezydencji podatkowej;
- informacja o kosztach uzyskania przychodów;
- dowody dokonania wpłat tytułem zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenia społeczne;
- umowa wskazująca na podstawę i dokładne warunki zatrudnienia.
Różnice w rozliczaniu rezydenta i nierezydenta
Osoby zatrudniające cudzoziemców będących polskimi rezydentami podatkowymi często zadają sobie pytanie, jaki PIT dla obcokrajowca pracującego w Polsce należy wypełnić. Rozliczenie PIT przez obcokrajowca wygląda jednak dokładnie tak samo, jak rozliczenie obywateli Polski. Odbywa się więc przy użyciu formularza PIT-11. Nie żadnych osobnych wytycznych dotyczących tego, jaki PIT dla pracownika z Ukrainy jest odpowiedni, a jaki dla cudzoziemca z innego kraju czy polskiego obywatela. Jak jednak poradzić sobie z rozliczeniem PIT nierezydenta?
Jeżeli cudzoziemiec będący nierezydentem zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, standardowo musisz potrącać z jego wynagrodzenia zaliczki na podatek dochodowy. Wówczas w rocznej deklaracji PIT-11 należy wskazać:
- zagraniczny adres zamieszkania cudzoziemca;
- pole „ograniczony obowiązek podatkowy” (zamiast pola „nieograniczony obowiązek podatkowy”);
- urząd skarbowy, który w danym województwie jest właściwy dla nierezydentów.
Jeżeli jednak cudzoziemiec będący nierezydentem wykonuje pracę na podstawie innej niż umowa o pracę (na przykład na podstawie umowy zlecenia), to rozliczenie powinno nastąpić za pomocą formularza IFT-1R.
Zarobki takiego pracownika podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, którego stawka wynosi 20%. Podatek PIT dla nierezydenta odprowadzić powinna osoba wypłacająca wynagrodzenie.
Koszty uzyskania przychodu dla obcokrajowców
Bez względu na to, czy zatrudniony cudzoziemiec jest rezydentem, czy nierezydentem, jeżeli tylko wykonuje na terytorium Polski pracę na podstawie umowy o pracę, to przysługują mu koszty uzyskania przychodu. Mowa tu o zryczałtowanych KUP, które obecnie wynoszą:
- 250 zł dla pracowników mieszkających w tej samej miejscowości, w której wykonują pracę;
- 300 zł dla pracowników, którzy oświadczyli, że dojeżdżają do pracy spoza miejscowości, w której znajduje się zakład pracy.
Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy cudzoziemiec osiąga przychody na podstawie innej niż umowa o pracę. Wówczas koszty uzyskania przychodu przysługują mu, o ile jest polskim rezydentom.
Terminy składania deklaracji podatkowej
Terminy składania deklaracji PIT-11 dotyczącej zatrudnionego cudzoziemca są dokładnie takie same jak w przypadku obywateli polskich.
- Do 31 stycznia wypełnioną deklarację należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego;
- ostatniego dnia lutego PIT-11 powinien otrzymać pracownik.
Informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (a więc deklarację IFT-1R) należy natomiast złożyć do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, którego deklaracja ta dotyczy.
Ulgi podatkowe dla obcokrajowców
Cudzoziemiec, który w poprzednim roku podatkowym uzyskał w Polsce przychody i teraz dokonuje tu rocznego rozliczenia PIT, co do zasady ma prawo skorzystać z przewidzianych w polskim prawie ulg, preferencji i odliczeń. Pod pewnymi warunkami dzieje się to nawet niezależnie od posiadania statusu rezydenta. Nierezydenci (po spełnieniu określonych wymogów) również mogą skorzystać między innymi z ulgi prorodzinnej czy ulgi internetowej.
Ulgi podatkowe dla cudzoziemców przysługują na takich samych warunkach, jakie określono dla obywateli polskich.
Ewentualny zwrot podatku dla obcokrajowców w Polsce (ze względu na powstanie nadpłaty), zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, może być jednak otrzymany wyłącznie na wskazany rachunek bankowy. Podanie tego rachunku jest więc w przypadku cudzoziemców bardzo ważne.
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Może się zdarzyć, że zatrudniony cudzoziemiec, ze względu na odpowiednie kryteria, zostanie uznany za rezydenta w więcej niż jednym państwie (na przykład zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie). Aby w tego typu sytuacji uniknąć tak zwanego podwójnego opodatkowania, należy zapoznać się z zawartymi przez Polskę umowami i konwencjami międzynarodowymi o unikaniu podwójnego opodatkowania. To z tych dokumentów wynika, w którym państwie wynagrodzenie pracownika powinno zostać opodatkowane.
1 https://stat.gov.pl/statystyki-eksperymentalne/kapital-ludzki/cudzoziemcy-wykonujacy-prace-w-polsce-w-2023-r-,15,13.html
Polecamy
- Jakie prawa i obowiązki ma pracodawcaczas czytania4minuty09.12.2022Budujesz zespół? W takim razie koniecznie poznaj podstawowe prawa pracodawcy oraz obowiązki wynikające z przepisów prawa
- Jakie są prawa i obowiązki pracownika?czas czytania6minuty08.12.2022Relacja, która łączy pracodawcę z pracownikiem, ma szczególny charakter. Obie strony mają swoje prawa, ale również obowiązki. Dowiedz się jakie
- Formy zatrudnienia w Polsce — wady i zalety umówczas czytania6minuty09.12.2022Jako pracodawca masz szereg możliwości przy wyborze formy zatrudnienia pracownika - Umowy o pracę, zlecenie, dzieło, kontrakty B2B. Każda ma swoje wady i zalety
- Czas pracy - najważniejsze informacjeczas czytania10minuty23.01.2024Czas pracy jest ściśle regulowany przez Kodeks pracy. W tym filmie Justyna Brzyska z ING Księgowość omawia wszystkie podstawowe pojęcia związane z tym zagadnieniem.
- Czym jest zadaniowy czas pracy i na czym polega?czas czytania3minuty14.04.2023Dla wielu jest to układ idealny, inni obawiają się związanych z nim obciążeń czasowych. Jak w rzeczywistości wygląda zadaniowy system pracy? Sprawdź!
- Rozliczenie delegacji online – przydatne informacjeczas czytania4minuty13.09.2023Jak poprawnie rozliczyć delegacje online? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.