Deklaracja VAT-26 - termin składania i prawo do odliczania VAT

7 min

szablon samochodu osobowego, wokół niego dłonie

Jeżeli wykorzystujesz samochód osobowy wyłącznie w celach związanych z działalnością gospodarczą, przysługuje Ci prawo do odliczania 100% kosztów zakupu i eksploatacji oraz podatku VAT. W tym celu musisz jednak dopełnić pewnych formalności – złożyć deklarację VAT-26. Co to jest, jakie zasady obowiązują i kiedy należy to zrobić? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Czym jest deklaracja VAT-26 i do czego służy?

Wielu przedsiębiorców korzysta w firmach z samochodów osobowych. Oczywiście koszty, jakie się z tym wiążą, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jeśli rozliczasz się skalą podatkową lub podatkiem liniowym. W przypadku VAT czynny podatnik ma także możliwość odliczania tego podatku. Dotyczy to zarówno wydatków związanych z zakupem pojazdu, jak i jego późniejszą eksploatacją.

O tym, w jakich proporcjach będzie możliwe rozliczenie, decyduje przede wszystkim sposób używania pojazdu przez podatnika:

  • jeśli zamierzasz wykorzystywać auto w sposób mieszany, a więc zarówno na potrzeby działalności, jak i prywatnie, masz prawo do odliczenia 50% podatku VAT oraz wliczenia w koszty podatkowe (KUP) 75% z wartości netto i połowy nieodliczonego podatku VAT; jeśli będziesz wykorzystywać pojazd wyłącznie w ramach prowadzonej firmy i dopełnisz wszystkich formalności, możesz rozliczać 100% kwoty netto oraz 100% podatku VAT;
  • jeśli na potrzeby firmy korzystasz z prywatnego samochodu osobowego, masz prawo odliczyć 20% wartości netto oraz połowę nieodliczonego podatku VAT.

W tym drugim przypadku konieczne będzie zgłoszenie samochodu do urzędu skarbowego poprzez deklarację VAT-26. Jeśli jednak będziesz wykorzystywać auto również prywatnie – nie zależy Ci na rozliczaniu 100% KUP i 100% podatku VAT – nie musisz tego robić. Nie jest również konieczne prowadzenie kilometrówki ewidencjonującej podróże służbowe, ponieważ obowiązek ten dotyczy wyłącznie przedsiębiorców decydujących się na odliczenie 100% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem o masie mniejszej niż 3,5 tony bez VAT-1/VAT-2.

Co ważne: w przypadku pojazdów ciężarowych, samochodów, których konstrukcja wyklucza sposób wykorzystania inny niż związany z potrzebami działalności gospodarczej lub jeśli pojazdy klasyfikowane są jako specjalne (np. są wyposażone w podnośnik), złożenie druku VAT-26 nie będzie konieczne, aby możliwe było odliczanie 100% podatku VAT.

Terminy składania druku VAT-26

Aby prawidłowo rozliczać koszty związane z samochodem, musisz oczywiście zwrócić uwagę na terminy, w jakich powinna trafić do odpowiedniego urzędu deklaracja VAT-26. Kiedy składać ten dokument?

Masz na to czas do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z pojazdem, ale nie później niż w chwili przesłania JPK_V7. Takim wydatkiem może być np. opłata wstępna przy umowie leasingu czy dzierżawy albo uregulowanie zaliczki na rzecz nabycia samochodu.

Jeśli chcesz dokonać aktualizacji informacji widniejących w deklaracji VAT-26, zrób to do końca miesiąca, w którym nastąpiła zmiana, na przykład zmienił się numer rejestracyjny pojazdu czy inne dane widniejące w deklaracji.

Pamiętaj, że jeżeli druk trafi do urzędu w późniejszym terminie, prawo do rozliczenia 100% podatku od towarów i usług będzie Ci przysługiwać dopiero od pierwszego dnia miesiąca, w którym miało to miejsce.

Procedura składania VAT-26

W przypadku deklaracji VAT-26 druk możesz dostarczyć osobiście do właściwego urzędu skarbowego lub centrum obsługi podatnika w dowolnym urzędzie skarbowym. 

Możesz również złożyć VAT-26 online poprzez system e-Deklaracje lub wtyczkę do przeglądarki plug-in. Po uzupełnieniu formularza przejdź do sekcji „Podpisz i wyślij”. Aby autoryzować wysyłkę, posłuż się podpisem kwalifikowanym, a jeśli go nie posiadasz, wskaż dane autoryzujące (przychód osiągnięty we wskazanym roku podatkowym). e-Deklaracja pozwoli następnie na pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które potwierdzi dokonanie zgłoszenia. Nie możesz przesłać deklaracji VAT-26 przez e-PUAP i autoryzować profilem zaufanym.

Formularz może złożyć w Twoim imieniu również pełnomocnik. Jeśli chcesz skorzystać z takiej możliwości, przygotuj upoważnienie UPL-1 oraz opłać opłatę skarbową za złożenie pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. Sam fakt złożenia deklaracji VAT-26 jest bezpłatny.

Warunki konieczne do odliczenia VAT przy deklaracji VAT-26

Oczywiście prawo do odliczania tego podatku przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT. Jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego1, nie masz takiej możliwości. Pamiętaj także o właściwym dokumentowaniu wydatków.

Dokumentacja niezbędna do odliczenia VAT

Samo złożenie VAT-26 to niejedyny obowiązek, jaki musisz spełnić, jeśli chcesz skorzystać z pełnego odliczenia VAT oraz w pełni rozliczyć wydatek w kosztach podatkowych. Przede wszystkim konieczne będzie:

  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tak zwanej kilometrówki;
  • sporządzenie regulaminu poruszania się pojazdami w firmie (chyba że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą z jednym samochodem bez zatrudnianych pracowników) – dokument musi przy tym wykluczać możliwość prywatnego wykorzystania auta przez Ciebie lub Twoich pracowników.

W ewidencji przebiegu pojazdu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • numer rejestracyjny samochodu, w odniesieniu do którego prowadzona jest ewidencja;
  • data rozpoczęcia ewidencjonowania przebiegu oraz jego zakończenia;
  • stan licznika w dniu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, miesięcznie na koniec okresu rozliczeniowego oraz na koniec prowadzenia ewidencji;
  • podpisane oświadczenie osoby kierującej o terminie i celu wyjazdu, początku i końcu trasy, liczbie przejechanych kilometrów;
  • liczba kilometrów przejechanych w okresie rozliczeniowym oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Zwróć uwagę, że jeżeli korzystasz z pełnego odliczenia podatku VAT, samochód nie może być wykorzystywany w celach prywatnych. Takie użycie, nawet jeśli miałoby jednostkowy charakter, wiąże się z koniecznością przejścia na rozliczenie mieszane.

Najczęstsze błędy przy składaniu deklaracji VAT-26

Nie ulega wątpliwości, że podatnicy, którzy chcą korzystać z pełnego odliczenia VAT z tytułu zakupu i eksploatacji samochodu osobowego w firmie, muszą bardzo skrupulatnie podchodzić do kwestii formalnych, aby nie utracić tej możliwości i nie narazić się na dodatkowe konsekwencje.

Sama deklaracja VAT-26 jest oczywiście składana jednorazowo i w przeciwieństwie do wielu innych deklaracji nie wymaga ponownego składania na przykład w ujęciu miesięcznym. Ale w niektórych sytuacjach konieczna może stać się aktualizacja danych, na przykład w związku z wykupieniem samochodu z leasingu i przerejestrowaniem.

O dodatkowych formalnościach nie należy zapominać w przypadku sprzedaży samochodu. Co oczywiste, wiąże się z zakończeniem wykorzystywania go na potrzeby działalności gospodarczej. Należy powiadomić o tym urząd poprzez aktualizację deklaracji VAT-26 najpóźniej do końca miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż lub zmiana sposobu wykorzystania auta. Konieczne jest również odpowiednie uzupełnienie ewidencji przebiegu pojazdu uwzględniające datę zakończenia prowadzenia ewidencji oraz stan licznika.

Pamiętaj, że samą ewidencję musisz przechowywać przez kolejne 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zakończono wykorzystywanie samochodu na potrzeby działalności gospodarczej.

Kary i sankcje za nieprawidłowe składanie deklaracji

Błędy i zaniedbania związane ze złożeniem deklaracji VAT-26 lub prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli:

  • nie złożysz deklaracji VAT-26 lub nie złożysz jej w odpowiednim terminie,
  • podasz w deklaracji lub ewidencji przebiegu informacje nieprawdziwe i dokonasz odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości.

Skutkiem błędnego rozliczenia może być poprawa księgowań, korygowanie deklaracji, dopłata podatku wraz z odsetkami oraz opłata kosztów księgowych za sporządzenie korekt. W niektórych przypadkach może też zostać zastosowana kara wynikająca z kodeksu karno-skarbowego.

Kara nie zostanie nałożona, jeżeli deklaracja zostanie złożona po terminie, jednak przed wszczęciem czynności kontrolnych, sprawdzających lub postępowania podatkowego.
 

1 Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jako czynny podatnik VAT masz sprzedaż mieszaną. Wówczas VAT jest rozliczany w sposób proporcjonalny, co oznacza, że jest możliwość odliczenia części VAT-u również z kosztów eksploatacyjnych samochodu czy samego zakupu/leasingu.

Oferta
Księgowość dla Twojej firmy – w pełni online Wystawiaj i rozliczaj faktury, korzystaj z pomocy ekspertów w Biurze rachunkowym lub – jeśli wolisz – rozliczaj się samodzielnie Wypróbuj ING Księgowość
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy

  • #na startwięcej artykułów z tagiem:#na start
  • #bizneswięcej artykułów z tagiem:#biznes
  • #podatkiwięcej artykułów z tagiem:#podatki
  • #marketingwięcej artykułów z tagiem:#marketing
  • #prawowięcej artykułów z tagiem:#prawo
  • #strategiawięcej artykułów z tagiem:#strategia
  • #pracownicywięcej artykułów z tagiem:#pracownicy
  • #księgowośćwięcej artykułów z tagiem:#księgowość
  • #wideowięcej artykułów z tagiem:#wideo
  • #finansowaniewięcej artykułów z tagiem:#finansowanie
  • #sprzedażwięcej artykułów z tagiem:#sprzedaż
  • #ekowięcej artykułów z tagiem:#eko
  • #markawięcej artykułów z tagiem:#marka
  • #ESGwięcej artykułów z tagiem:#ESG
  • #pomysł na bizneswięcej artykułów z tagiem:#pomysł na biznes
  • #e-commercewięcej artykułów z tagiem:#e-commerce
  • #zmiany w prawiewięcej artykułów z tagiem:#zmiany w prawie
  • #wsparcie dla firmwięcej artykułów z tagiem:#wsparcie dla firm
  • #internetwięcej artykułów z tagiem:#internet
  • #automatyzacjawięcej artykułów z tagiem:#automatyzacja
  • #przewodnikwięcej artykułów z tagiem:#przewodnik
  • #AIwięcej artykułów z tagiem:#AI
  • #ZUSwięcej artykułów z tagiem:#ZUS
  • #samodzielna księgowośćwięcej artykułów z tagiem:#samodzielna księgowość
  • #SEOwięcej artykułów z tagiem:#SEO
  • #media społecznościowewięcej artykułów z tagiem:#media społecznościowe
  • #leasingwięcej artykułów z tagiem:#leasing
  • #service designwięcej artykułów z tagiem:#service design
  • #instrukcjawięcej artykułów z tagiem:#instrukcja
  • #dotacjewięcej artykułów z tagiem:#dotacje
  • #dokumentywięcej artykułów z tagiem:#dokumenty
  • #fakturywięcej artykułów z tagiem:#faktury
  • #kredytwięcej artykułów z tagiem:#kredyt
  • #RODOwięcej artykułów z tagiem:#RODO
  • #oszczędnościwięcej artykułów z tagiem:#oszczędności
  • #bankowośćwięcej artykułów z tagiem:#bankowość
  • #technologiewięcej artykułów z tagiem:#technologie
  • #ochrona środowiskawięcej artykułów z tagiem:#ochrona środowiska
  • #ITwięcej artykułów z tagiem:#IT
  • #podcastwięcej artykułów z tagiem:#podcast
  • #kontrahentwięcej artykułów z tagiem:#kontrahent
  • #analizawięcej artykułów z tagiem:#analiza
  • #google analyticswięcej artykułów z tagiem:#google analytics
  • #ubezpieczeniewięcej artykułów z tagiem:#ubezpieczenie
  • #Polski Ładwięcej artykułów z tagiem:#Polski Ład
  • #umowywięcej artykułów z tagiem:#umowy
  • #badaniewięcej artykułów z tagiem:#badanie
  • #długiwięcej artykułów z tagiem:#długi
  • #faktoringwięcej artykułów z tagiem:#faktoring
  • #USwięcej artykułów z tagiem:#US
  • #konkurencjawięcej artykułów z tagiem:#konkurencja
  • #wynagrodzeniawięcej artykułów z tagiem:#wynagrodzenia
  • #płynność finansowawięcej artykułów z tagiem:#płynność finansowa
  • #urlopywięcej artykułów z tagiem:#urlopy
  • #CEIDGwięcej artykułów z tagiem:#CEIDG
  • #inwestycjewięcej artykułów z tagiem:#inwestycje
  • #webinarwięcej artykułów z tagiem:#webinar
  • #zakupywięcej artykułów z tagiem:#zakupy
  • #zdolność kredytowawięcej artykułów z tagiem:#zdolność kredytowa
  • #kosztywięcej artykułów z tagiem:#koszty
  • #REGONwięcej artykułów z tagiem:#REGON
  • #współpracawięcej artykułów z tagiem:#współpraca
  • #SEMwięcej artykułów z tagiem:#SEM
  • #gwarancjawięcej artykułów z tagiem:#gwarancja
  • #BHPwięcej artykułów z tagiem:#BHP