Stagnacja czy wzrost? 10 benefitów pracowniczych, które napędzą rozwój Twojej firmy
Wiesz, że polityka benefitów pracowniczych to coś więcej niż tylko przywileje? To kluczowa strategia, która może zdecydować o dynamice wzrostu Twojej organizacji. Firmy, które wprowadzają i rozwijają swoje pakiety benefitów, szybko odkrywają ich korzystny wpływ. Które dodatki do pensji działają najlepiej na zaangażowanie pracowników? Przedstawiamy 10 przykładów!
Benefity pracownicze – czym są?
Benefity pracownicze to dodatkowe świadczenia oferowane przez pracodawców, które wykraczają poza standardowe wynagrodzenie. Ich cel? Poprawa dobrego samopoczucia, zadowolenia, a także zwiększenie lojalności i zaangażowania pracowników.
Wachlarz benefitów może być bardzo szeroki – od ubezpieczenia zdrowotnego, poprzez elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, po karty sportowe, bony żywieniowe, a nawet wsparcie w rozwoju zawodowym i osobistym. Świadome kształtowanie pakietu dodatków do pensji pozwoli Ci na lepsze dopasowanie się do potrzeb pracowników.
Jak benefity pracownicze mogą wpłynąć na wzrost Twojej firmy?
Obecna sytuacja makro- i mikroekonomiczna zmusza przedsiębiorców do sporej ostrożności w kreowaniu strategii HR. Wyzwaniem staje się nieustanna optymalizacja kosztów i wdrażanie innowacji, które zapewnią konkurencyjność w dynamicznym otoczeniu biznesowym. Ważna jest również inwestycja w działania propracownicze, które zapewnią wypełnienie luki kompetencyjnej i utrzymanie talentów w organizacji. Wysoki wskaźnik inflacji, presja płacowa ze strony pracowników czy pogłębiający się trend dotyczący wypalenia zawodowego poniekąd wymusza na właścicielach firm działania, które poprawią efektywność zespołów. Jednym z nich jest polityka benefitów pracowniczych.
Według raportu płacowego Mercera z roku 2024 ze świadczeń płacowych u swojego pracodawcy korzysta ponad 77% pracowników, co daje 12% dodatnią zmianę w stosunku do poprzedniego roku1. Firmy, które wprowadziły pakiety benefitów, dostrzegają ich pozytywny wpływ. Już w 2019 roku Deloitte udowodnił, że efektywne zarządzanie i regularne rozwijanie pakietów socjalnych pozwoliło organizacjom osiągnąć 3,5 razy wyższą częstotliwość innowacji oraz o 2,5 razy szybszy wzrost2.
Właśnie dlatego polityka benefitów pracowniczych znajduje się w centrum strategii zarządzania zasobami ludzkimi – kształtuje dynamikę wzrostu organizacji poprzez bezpośredni wpływ na efektywność i zaangażowanie pracowników. Mojej analizie towarzyszy prezentacja dziesięciu najskuteczniejszych benefitów pracowniczych, które mogą znacząco się do tego przyczynić.
TOP 10 benefitów w pracy
- Elastyczne godziny pracy
Pracownicy coraz bardziej cenią sobie równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Chcą mieć czas na rodzinę, hobby czy podróże, dlatego nie chcą, aby praca stanowiła „przeszkodę”. Według badania Pracuj.pl "Nowa era benefitów na nowe oczekiwania pracowników" tylko 1 na 5 pracowników może korzystać z elastycznego wymiaru pracy3. Specjaliści i specjalistki szczególnie doceniają możliwość dostosowania godzin pracy do swojego rytmu życia, co zwiększa ich wydajność i zadowolenie. Pracodawca, który rozumie tę potrzebę, jest lepiej postrzegany przez swój zespół i może liczyć na większe zaangażowanie w sprawy firmy.
- Praca zdalna
Możliwość pracy zdalnej stała się nie tyle benefitem, ile standardem w wielu branżach. Dane World Economic Forum wskazują, że 88% organizacji na świecie wprowadziło pracę zdalną, co zaowocowało zwiększeniem ich efektywności operacyjnej4. Firmom, które oferują zdalny tryb pracy, łatwiej przyciągnąć topowe talenty niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Dla pracowników to kolejna możliwość równoważenia pracy z życiem prywatnym, a dla pracodawcy to także świetna okazja, żeby poszukać członków zespołu poza najbliższą okolicą.
- Ścieżki rozwoju
Inwestycja w rozwój zawodowy pracowników nie tylko zwiększa ich kompetencje, ale także przyczynia się do długofalowej implementacji i egzekucji celów strategicznych organizacji. Zapewniając menedżerom przeszkolonych pracowników o wysokich kompetencjach, minimalizujemy ryzyko fluktuacji czy zwiększamy ich motywację. Programy te mogą obejmować szkolenia, kursy czy dostęp do e-learningu.
- Opieka medyczna
Dostęp do opieki medycznej jest jednym z najbardziej pożądanych świadczeń pracowniczych. Według badania przeprowadzonego przez ICAN Institute „Benefity przyszłości: gotowy przepis na przyciągnięcie i zatrzymanie talentów” na czele najczęściej udostępnianych benefitów jest właśnie dofinansowanie do opieki medycznej i stanowi aż 82%5. Dopasowane ubezpieczenie zdrowotne podnosi poczucie bezpieczeństwa pracowników i może przełożyć się także na mniejszą absencję chorobową. Rośnie świadomość społeczeństwa o znaczeniu zdrowia i dobrostanu. W związku z tym pracodawcy coraz mocniej inwestują w programy benefitowe, które zapewniają opiekę medyczną, czy konsultacje zdrowotne i psychologiczne, a nawet rozszerzone programy antystresowe.
- Programy kafeteryjne
Programy kafeteryjne pozwalają na wybór benefitów pozapłacowych, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom. Dzięki czemu przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy jako nowoczesnego i dbającego o pracowników pracodawcy.
System wynagrodzeń kafeteryjnych obejmuje abonamenty na zajęcia sportowe, karty przedpłacone, bilety na wydarzenia i wiele innych. Dzięki temu możesz lepiej dostosować pakiet benefitowy do indywidualnych potrzeb swojego zespołu, co przekłada się na optymalizację jego kosztów. Głównymi elementami, które wyróżniają ten system, są: elastyczność, uwzględnienie różnorodności kadry pracowniczej i przejrzystość zasad korzystania.
Programy kafeteryjne, dzięki współpracy z wieloma markami, mogą oferować zniżki na usługi i produkty z kategorii takich jak: podróże, technologie, czy moda. To prosty sposób na zwiększenie satysfakcji pracowników z dodatków do pensji, ponieważ odpowiadają ich codziennym potrzebom, zamiast trafić w kąt jak niechciany prezent!
- Well-being
Inicjatywy promujące zdrowie i dobre samopoczucie takie, jak: zajęcia fitness, masaże w miejscu pracy czy warsztaty z zakresu mindfulness pomagają w utrzymaniu wysokiej efektywności pracowników i ograniczają stres. Prostym przykładem, który możesz łatwo wdrożyć w swojej firmie, jest grywalizacja sportowa. Wykorzystujesz wówczas elementy rywalizacji do promowania aktywności fizycznej. Te działania nie tylko przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej zespołu, ale także budują przyjazną atmosferę i wspierają pozytywne relacje w miejscu pracy.
- Udogodnienia w biurze
Nowoczesne, dobrze wyposażone przestrzenie pracy mogą wpływać na codzienną motywację pracowników. Spędzanie 8h dziennie w niewygodnej pozycji i korzystanie z przestarzałych sprzętów biurowych, nie tylko wpływa negatywnie na ich nastrój, ale też przekłada się na niższą skuteczność i sprawność, z jaką wykonują swoje zadania. Dodatkowym benefitem w pracy, który z pewnością spotka się z miłym przyjęciem, mogą być strefy relaksu, kreatywne przestrzenie do brainstormingu czy nawet dostęp do zdrowych przekąsek.
- Opieka nad dziećmi
Benefity jak przedszkola pracownicze czy dopłaty do opieki nad dziećmi są szczególnie ważne, ponieważ ułatwiają pracownikom połączenie życia zawodowego z rodzicielstwem. Działania te nie tylko zapewniają wsparcie praktyczne, ale także przeciwdziałają wykluczeniom zawodowym. W ten sposób budujesz w zespole poczucie bezpieczeństwa i przynależności do organizacji. Pracownicy, którzy czują, że ich potrzeby rodzicielskie są zrozumiane i wspierane, są bardziej zaangażowani i zmotywowani do pracy.
- Programy emerytalne
Solidny plan emerytalny może być kluczowym czynnikiem, który przyciąga do firmy doświadczonych pracowników oraz motywuje obecnych do długotrwałej współpracy. Są one nie tylko pożądanym przez pracowników dodatkiem do pensji, ale także elementem wspierającym ogólną strategię zarządzania talentami i ich rozwoju w organizacji.
- Aktywność społeczna i wolontariat
Coraz więcej pracowników oczekuje, że ich pracodawcy będą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Wspólny udział w programach wolontariackich sprzyja budowaniu silnych i zintegrowanych zespołów. W kontekście strategii ESG (Environmental, Social, Governance), firmy powinny podejmować takie inicjatywy, które nie tylko wspierają rozwój społeczności lokalnych, ale również pokazują ich zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki biznesowe. W ten sposób nie tylko poprawisz społeczną odpowiedzialność swojego biznesu, ale także zwiększysz atrakcyjność miejsca pracy.
Jak skutecznie wprowadzać nowe benefity?
Wprowadzenie atrakcyjnego pakietu benefitów pracowniczych może wydawać się skomplikowane, ale kilka sprawdzonych praktyk pomoże Ci to zrobić skutecznie i harmonijnie. Przede wszystkim, zacznij od rozmowy z zespołem. Zrozumienie potrzeb Twoich pracowników to fundament tworzenia oferty, która naprawdę trafi w ich oczekiwania. Regularne ankiety i spotkania indywidualne pozwolą Ci lepiej dostosować benefity do aktualnych wymagań pracowników.
Wdrażaj je stopniowo, zaczynając od tych dodatków do pensji, które są najbardziej pożądane. To pozwoli na płynne przyjęcie nowości w organizacji oraz umożliwi Ci zgromadzenie feedbacku na bieżąco. Taka strategia to szansa na ewentualne korekty i dopasowania w kolejnych fazach.
Nie zapomnij o jasnej i otwartej komunikacji. Twoi pracownicy powinni wiedzieć, jakie świadczenia pozapłacowe oferujesz, jak z nich korzystać i dlaczego warto. Równie ważne jest ciągłe monitorowanie, czy wprowadzane rozwiązania się sprawdzają. Dopiero ewaluacja efektów i reakcji zespołu pozwoli na elastyczne zarządzanie pakietem i jego optymalizację.
Z pomocą może przyjść technologia! Platformy online takie jak Worksmile umożliwiają nie tylko łatwy dostęp i zarządzanie wybranymi benefitami przez pracowników, ale także oferują HR-om narzędzia do analizy i oceny ich popularności i użyteczności.
Korzyści z benefitów pracowniczych – co musisz wiedzieć?
Wprowadzając do firmy benefity, które są najbardziej pożądane przez pracowników, wpływasz na ich zadowolenie i lojalność, a jednocześnie tworzysz lepszy obraz marki pracodawcy. Jest to kluczowe w przyciąganiu nowych talentów i utrzymaniu konkurencyjności na rynku pracy. Wzmocniony pozytywny wizerunek firmy przekłada się na większe zainteresowanie ze strony potencjalnych kandydatów i może wyraźnie poprawić jakość Twoich rekrutacji. Ponadto szczęśliwy i zaangażowany zespół to solidna podstawa do efektywnego rozwoju każdej organizacji. Zadowoleni pracownicy są często bardziej kreatywni i produktywni, co bezpośrednio przekłada się na wyniki finansowe firmy. Stawiając na rozwój i dobrostan swojego zespołu, tworzysz fundamenty dla długotrwałego sukcesu.
Czy twoja firma już wdrożyła któreś z tych rozwiązań, czy znajduje się w stanie stagnacji? Pamiętaj, że wybór strategii rozwoju Twojej organizacji leży w Twoich rękach!
Autorka: Edyta Gorczyńska – Head of Sales w Worksmile, buduje zespoły, ulepsza ludzi (i siebie), rozwiązuje rzeczywiste problemy klientów w branży HR Tech od ponad 10 lat. Pasjonatka wpływu technologii na biznes i społeczeństwo.
1 https://www.hays.pl/raport-placowy/wynagrodzenia
2 https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/raport-trendy-hr-2019.html
3 https://media.pracuj.pl/313146-badanie-pracujpl-na-swieto-pracy-nowa-era-benefitow-na-nowe-oczekiwania-pracownikow
4 https://www.weforum.org/agenda/2024/01/remote-global-digital-jobs-whitepaper/
5 https://mitsmr.pl/b/benefity-przyszlosci-gotowy-przepis-na-przyciagniecie-i-zatrzymanie-talentow/P1B8h0ZfM
Polecamy
- Czym jest zadaniowy czas pracy i na czym polega?czas czytania3minuty14.04.2023Dla wielu jest to układ idealny, inni obawiają się związanych z nim obciążeń czasowych. Jak w rzeczywistości wygląda zadaniowy system pracy? Sprawdź!
- Employer branding – co to jest i dlaczego warto o niego dbać?czas czytania5minuty11.03.2024Definicję, rodzaje, metody kształtowania i wiele więcej przybliżymy Ci w naszym artykule. Sprawdź!
- Czas pracy - najważniejsze informacjeczas czytania10minuty23.01.2024Czas pracy jest ściśle regulowany przez Kodeks pracy. W tym filmie Justyna Brzyska z ING Księgowość omawia wszystkie podstawowe pojęcia związane z tym zagadnieniem.
- Regulamin pracy – czy jest obowiązkowy w każdym przedsiębiorstwie?czas czytania3minuty07.05.2024Czy regulamin pracy jest obowiązkowy? Jakiego rodzaju informacje należy tam umieścić? W jaki sposób zapoznać z nim pracowników? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
- Czas pracy w 2024 rokuczas czytania4minuty05.12.2023Wymiar czasu pracy jest regulowany przepisami. Sprawdź, ile godzin pracy, dni pracujących oraz wolnych czeka w poszczególnych miesiącach 2024 roku.
- Koszty ZUS – porównanie B2B i umowy o pracęczas czytania11minuty18.03.2024Zastanawiasz się, jaka jest różnica w kosztach ZUS dla B2B i umowy o pracę? Zobacz wideo, w którym nasz ekspert wszystko wyjaśnia.