Dzień dobry, nazywam się Michał Panek i jestem menedżerem w zespole Human Advisory Services w CRIDO. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Państwu o sposobach finansowania zakupu samochodu osobowego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej
Najpopularniejsze opcje finansowania samochodów osobowych w działalności gospodarczej
Temat może nie jest bardzo długi, ale z uwagi na liczne rozwiązania warto go omówić. W Polsce mamy właściwie 5 takich dostępnych rozwiązań, jeżeli chodzi o finansowanie samochodu. Taki samochód może być sfinansowany:
- za gotówkę będącą w naszej działalności gospodarczej,
- kredytem,
- umowa leasingu tak finansowego,
- jak i leasingu operacyjnego,
- możemy taki zakup sfinansować w formie najmu długoterminowego.
Klienci często pytają się, jaka jest różnica pomiędzy leasingiem zwłaszcza tym operacyjnym a najmem długoterminowym, ponieważ obie te formy polegają na fakcie, że w zamian za określoną kwotę, ratę leasingu czy najmu przedsiębiorca uzyskuje do swojej dyspozycji samochód. Różnice tutaj są niewielkie, ponieważ w obu tych formach może być zawarta jakaś opłata początkowa, w obu tych formach może być możliwość wykupu samochodu po zakończeniu danej umowy, jak również w obu tych formach rata czynszu czy rata leasingu, czy rata najmu może w jakiejś wartości zawierać też kwotę samej wartości samochodu, co będzie prowadziło do niższej kwoty wykupu.
Natomiast, jeśli chodzi o różnice, to właśnie przy leasingu jego istotą jest to, że po zakończeniu tego leasingu wartość samochodu jest stosunkowo mała. I dlatego bardzo dużo osób decyduje się na wykup takie samochodu. Natomiast przy najmie - jego istotą jest to, aby jego raty były stosunkowo niskie, ale zazwyczaj osoba decydująca się na taką umowę godzi się z faktem, że albo nie będzie wykupywać w ogóle takiego samochodu, albo, jeśli się zdecyduje na taki wykup, jego wartość będzie wyższa, właśnie z uwagi na niższe raty w trakcie.
Wydatki na zakup samochodu a KUP
Jaka jest jeszcze przede wszystkim taka istotna różnica, jeżeli chodzi o amortyzację czy koszty uzyskania przychodu? Dodam tutaj, że w pewnych sytuacjach wydatek na zakup samochodu nie może być jednorazowo rozliczony w kosztach uzyskania przychodu. Tak zdarzy się w przypadku zakupu samochodu za gotówkę, na kredyt czy leasingu finansowego. W takiej sytuacji wartość samochodu będzie podlegała tzw. amortyzacji. Tzn. corocznie będziemy mogli… comiesięcznie właściwie będziemy mogli odliczać część wartości tego samochodu w ramach właśnie odpisów amortyzacyjnych, które de facto będą obniżały nam podstawę opodatkowania.
Natomiast jednorazowo nie będziemy mogli tego dokonać. Inaczej jest przy umowie leasingu operacyjnego i najmie. Tam w ogóle nie mamy do czynienia z amortyzacją, ponieważ samochód w ogóle nie będzie środkiem trwałym w naszej działalności. Przy tych dwóch opcjach, czyli w leasingu operacyjnym i przy najmie długoterminowym, jako koszt uzyskania przychodu będziemy wykazywali nasze raty.Czy to ratę leasingową czy wartość najmi. Przy leasingu finansowym kosztem uzyskania przychodu będzie część odsetkowa od płaconej przez nas raty, ponieważ równocześnie wartość samochodu uwzględniania w odpisach amortyzacyjnych.
Co tutaj jest bardzo istotne, tak przy amortyzacji, jak i przy wysokości raty leasingowej przy leasingu, jak i przy najmie długoterminowym to to, że ustawodawca wprowadził pewne limity, w wysokości 150 tys. zł dla samochodów spalinowych i w wysokości 225 tys. dla aut elektrycznych. Co oznacza ten limit? Jeśli wartość naszego samochodu przekroczy któryś z tych dwóch limitów, to nie będziemy mogli już dokonywać odpisów amortyzacyjnych albo nie będziemy mogli takiej części naszych rat leasingowych albo czynszu za najem uwzględniać w naszych kosztach uzyskania przychodu. Więc ten limit jest tak samo stosowany czy to przy amortyzacji, przy zakupie za gotówkę, zakupie na kredyt czy w leasingu finansowym. I ten sam limit ma do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego i najmu długoterminowego.
Wydatki eksploatacyjne a KUP oraz forma własności
Jak to jest w przypadku wydatków eksploatacyjnych i w porównaniu do poszczególnych form własności? Jeżeli, tak jak to się dzieje najczęściej, dany samochód jest wykorzystywany w tzw. sposób mieszany, tzn. i wykorzystujemy go w ramach naszej działalności gospodarczej, i wykorzystujemy dla potrzeb osobistych, wtedy wyłącznie 75% ponoszonych przez nas wydatków może stanowić koszt uzyskania przychodu, może być wykazana w rozliczeniu podatkowym jako koszt uzyskania przychodu. I przy kupnie samochodu za gotówkę, czy na kredyt, takie wydatki, które zazwyczaj uwzględnia się w kosztach uzyskania przychodu, to są koszty paliwa, serwisowania, przeglądy techniczne czy ubezpieczenie.
Przy leasingu operacyjnym zazwyczaj będzie to tylko kwestia paliwa czy jakiś rutynowy serwis. Przy leasingu finansowym znowu mamy możliwość uwzględnienia ubezpieczenia, serwisowania, kosztów paliwa. I przy najmie długoterminowym, ponieważ zazwyczaj tak, jak w leasingu operacyjnym już w samej naszej racie płatności są uwzględnione wszystkie takie koszty bieżącej obsługi, to tutaj znowu jako koszt uzyskania przychodu najprawdopodobniej będziemy wykazywać tylko i wyłącznie koszty paliwa.
Tutaj jeszcze wymaga podkreślenia, kto jest właścicielem danego pojazdu przy poszczególnych formach finansowania samochodu i tak:
- przy zakupie za gotówkę, na kredyt albo przy leasingu finansowym właścicielem tego samochodu będzie osoba prowadząca działalność gospodarczą
- natomiast przy leasingu operacyjnym czy przy najmie długoterminowym właścicielem będzie podmiot, który nam tego leasingu czy najmu udziela.
Oczywiście tak, jak wspomniałem, przy leasingu operacyjnym często zdarza się, że na jego zakończenie osoba korzystająca z tego leasingu wykupuje ten samochód. Natomiast to dzieje się dopiero po zakończeniu leasingu. Bardzo dziękuję za uwagę i zapraszam do kolejnych materiałów z Cridoteki. Dziękuję!