Leasing a kredyt – najważniejsze różnice

9 min

dłonie i dokumenty

Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form finansowania. Dlatego firmowy samochód możesz wziąć na kredyt lub w leasing. Która opcja będzie atrakcyjniejsza? O tym decyduje Twoja indywidualna sytuacja. Sprawdź, co wziąć pod uwagę, porównując leasing z kredytem w praktyce.

Kredyt a leasing

Wśród polskich firm leasing cieszy się ogromną popularnością – ze względu na lepszą dostępność (mniej formalności). W wielu przypadkach będzie on korzystniejszy niż kredyt, ale i tak zawsze warto sprawdzić różne możliwości, zanim sięgnie się po finansowanie zewnętrzne.

Różnice między leasingiem a kredytem

W poniższym porównaniu za przykład aktywów, które najczęściej są przedmiotem leasingu, posłużył nam samochód firmowy. Finansowanie zewnętrzne, za pomocą leasingu lub kredytu, może jednak dotyczyć wielu innych składników majątku, np. maszyn czy nieruchomości. W takich przypadkach warto porównać m.in. kwestie podatkowe czy limity odliczeń, a najlepiej skonsultować się z doświadczoną księgową.

  Leasing Kredyt
Wybór auta Dowolny, spełniający wymogi leasingu Dowolny samochód
Właściciel samochodu Leasingodawca  Przedsiębiorca
Odpisy podatkowe / koszty uzyskania przychodu Leasing operacyjny – całość raty; leasing finansowy – odsetkowa część raty oraz amortyzacja Odsetkowa część raty, koszt amortyzacji
Limity odliczeń podatkowych przy samochodach osobowych Limit kosztów uzyskania przychodu: samochód spalinowy – 150 tys. zł; samochód elektryczny – 225 tys. zł Limit kosztów uzyskania przychodu: samochód spalinowy – 150 tys. zł; samochód elektryczny – 225 tys. zł
Podatek VAT dla samochodów osobowych Możliwość odliczenia 100% podatku VAT (zgłoszenie VAT-26 oraz prowadzenie kilometrówki dla potrzeb VAT) lub odliczenie 50% VAT (samochód wykorzystywany w sposób mieszany) Możliwość odliczenia 100% podatku VAT (zgłoszenie VAT-26 oraz prowadzenie kilometrówki dla potrzeb VAT) lub odliczenie 50% VAT (samochód wykorzystywany w sposób mieszany)
Czas trwania umowy  Leasing operacyjny – min. 2 lata;
leasing finansowy – dowolny
Dowolny
Formalności Prosta procedura, niewiele dokumentów Bardziej skomplikowana procedura, więcej dokumentów do dostarczenia
Limit kilometrów Nie Nie
Naprawy W punktach wyznaczonych w umowie leasingowej W punktach wybranych przez właściciela pojazdu


Kredyt a leasing – mocne i słabe strony tych form finansowania

W przypadku kredytu od razu stajesz się właścicielem pojazdu (lub innych aktywów) – od banku pożyczasz pieniądze. W ramach leasingu – w uproszczeniu – pożyczasz samochód, który następnie możesz wykupić, a płacisz za sam fakt wypożyczenia.

Dlatego jako właściciel auta na kredyt masz dużo większą swobodę w kwestii napraw i eksploatacji pojazdu. Jeśli potrafisz, możesz samodzielnie naprawiać swój pojazd (chyba że umowa kredytowa jest skonstruowana inaczej, zawsze sprawdzaj szczegóły). W przypadku leasingu właścicielem auta jest leasingodawca, który może narzucić pewne ogólne wytyczne, jednak w toku codziennej eksploatacji samochodu powinny być one niezauważalne.

Leasing a zdolność kredytowa

Leasing wymaga mniejszej liczby różnego rodzaju zaświadczeń czy dokumentów, które wchodzą w skład wniosku o finansowanie. Zdolność kredytowa również jest ważna, jednak poprzeczka jest postawiona nieco niżej niż w przypadku kredytu. Podstawowa różnica polega na tym, że w trakcie trwania umowy leasingu samochód jest własnością leasingodawcy, a więc stanowi zabezpieczenie umowy.

Nie oznacza to jednak, że leasing z automatu przysługuje każdemu przedsiębiorcy – leasingodawca sprawdza chociażby takie kwestie jak historia płatnika, a także weryfikuje, czy firma nie zalega z zapłatą faktur i nie widnieje w rejestrach dłużników. Leasingodawca, podobnie jak bank, chce wiedzieć, czy ma do czynienia z wypłacalnym kontrahentem.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy