Planujesz zakup samochodu do firmy i zastanawiasz się, czy skorzystać z leasingu? W takim razie ten film jest dla Ciebie. Leasing jest dobrym sposobem finansowania inwestycji w każdej firmie – od spółek giełdowych po małe przedsiębiorstwa. Warto go rozważyć, chociażby ze względu na szybkie procedury, prostotę i korzyści podatkowe. Opowiem Ci, co musisz wiedzieć, jeśli rozważasz ten rodzaj finansowania.
Zacznijmy od najistotniejszej rzeczy, czyli wyboru pojazdu. Przemyśl:
- ile środków możesz przeznaczyć na jego zakup;
- jak będziesz go wykorzystywać - czy ma to być samochód osobowy do reprezentacji czy raczej użytkowy?;
- na jakim wyposażeniu Ci zależy;
- ile czasu planujesz korzystać z samochodu i co zrobisz po zakończeniu użytkowania;
- czy będzie to auto na dalekie trasy czy raczej do poruszania się w najbliższej okolicy?;
Dlaczego jest to istotne? Dobrze dobrane do potrzeb firmy auto zapewni Ci największe korzyści. Jeśli np. będziesz poruszać się tylko na krótkich dystansach w samym centrum miasta, dobrym rozwiązaniem będzie samochód elektryczny. Na taki pojazd możesz dodatkowo uzyskać dotację w programie Mój elektryk. Z kolei w przypadku transportu międzynarodowego zwróć uwagę na akceptowane normy emisji spalin w krajach destynacji.
Model wybrany? W takim razie najtrudniejszą część masz za sobą! Pozostaje teraz przejść do zakupów.
Jak działa leasing samochodowy?
Leasing to umowa zawierana pomiędzy firmą leasingową a korzystającym, czyli klientem. Łączy w sobie elementy kredytu, najmu czy też dzierżawy. W ramach umowy finansujący, czyli firma leasingowa, zobowiązuje się do zakupu wybranego przez klienta środka trwałego (a więc np. auta) od wskazanego przez niego dostawcy. Klient może go użytkować w zamian za regularne płatności, tzw. raty, opłaty czy czynsze leasingowe.
Rozróżniamy 2 rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Najczęściej wybierany przez firmy jest leasing operacyjny. Dzieję się tak głownie dlatego, że jest on prosty w rozliczeniu księgowym. Na każdą ratę leasingową otrzymasz co miesiąc fakturę VAT, która w zależności od tego, jaką prowadzisz księgowość, może być kosztem uzyskania przychodu. Dodatkowo, jeśli rozliczasz podatek VAT, możesz to robić w stałych miesięcznych cyklach. Możliwości te najlepiej sprawdzić ze swoją firmą księgową. Musisz pamiętać, że minimalny czas trwania umowy i minimalna wartość, za jaką możesz po jej zakończeniu wykupić samochód, są określone w ustawach podatkowych.
W leasingu finansowym rozliczenia wyglądają nieco inaczej. Tu okres leasingu zależy głownie od Twoich potrzeb. Zasadniczą różnicę zauważysz jednak w sposobie rozliczenia podatku Vat. Jest on płatny jednorazowo z góry, od całej wartości transakcji. Kosztem uzyskania przychodu będą dla Ciebie odsetki oraz amortyzacja środka trwałego.
Na pierwszy rzut oka może się wydać, że leasing finansowy jest mniej atrakcyjny. Warto jednak zwrócić na niego uwagę - szczególnie jeśli masz możliwość skorzystania z dotacji na zakup środków trwałych dla firm. Leasing finansowy jest bardzo często akceptowalną formą finansowania. Pomyśl o nim też wtedy, kiedy masz dużo podatku VAT i zależy Ci na jednorazowym rozliczeniu.
Jak ustalić strukturę umowy leasingu?
Skoro wiesz już, jaki rodzaj leasingu będzie najlepszy dla Twojej firmy, trzeba ustalić strukturę umowy, a więc udział własny, okres leasingu, ratę oraz wartość końcową. Co oznaczają te terminy? Już wyjaśniam.
- Udział własny to środki własne, które chcesz przeznaczyć na zakup. Oferty firm leasingowych zakładają finansowanie w przedziałach od zera do nawet 45% wartości sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, jest to kwota, która będzie zafakturowana od razu po wpłacie.
- Okres finansowania to liczba rat, w ilu chcesz spłacić samochód. Dla leasingu operacyjnego będzie to min. 24 miesiące. Maksimum – w zależności od firmy finansującej – może sięgać nawet 6 lat.
- Rata – a więc ile środków co miesiąc chcesz przeznaczać na spłatę leasingu. Możesz wybrać raty stałe lub zmienne. Stała rata da Ci poczucie bezpieczeństwa w całym okresie finansowania. Nie będzie rosnąć, ale nie będzie też maleć – tak jak rata zmienna, która jest zależna od stawek referencyjnych Wibor czy Wiron.
- Wartość końcowa to kwota, jaka pozostaje do zapłaty na koniec finansowania – jeśli chcesz wykupić samochód. Jest to wartość, na którą w przypadku leasingu operacyjnego zostanie wystawiona faktura sprzedaży pojazdu. Przemyśl, co chcesz zrobić z pojazdem po zakończeniu leasingu, czy planujesz zostawić go w firmie, czy raczej sprzedać. Pamiętaj, że niższa wartość końcowa da co miesiąc wyższą ratę, ale jednocześnie niższy koszt leasingu. Wyższa z kolei pozwoli na niższą miesięczną ratę i przy odsprzedaży pojazdu w firmie może być ciekawszym rozwiązaniem, ale procentowy koszt takiego finansowania będzie wyższy.
Jak wybrać leasing?
Zastanawiasz się, jaki jest koszt leasingu? Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie… Koszt leasingu zależy od wielu parametrów: wysokości udziału własnego, okresu leasingu oraz wartości końcowej. Porównując oferty leasingowe z różnych firm patrz zatem nie tylko na jego procentowy koszt, ale również na to, co się na niego składa.
Finansując auto leasingiem, zwróć uwagę na propozycje ubezpieczenia. Praktycznie każda firma leasingowa oferuje ubezpieczenia komunikacyjne. Są to bogate pakiety OC, AC oraz Assistance, płatne jednorazowo lub w ratach leasingowych. Możesz też spotkać się z polisą GAP, czyli gwarancją straty finansowej. To ubezpieczenie z reguły nie jest kosztowne, a bardzo wspiera rozliczenie umowy w przypadku szkody całkowitej czy kradzieży pojazdu.
Jakie są zalety i wady leasingu?
Jak widzisz, leasing oferuje możliwość dopasowania do potrzeb konkretnej firmy. Do innych jego zalet można zaliczyć:
- łatwość uzyskania, bo już od pierwszego dnia działalności, często bez konieczności przedstawiania dokumentów finansowych;
- bardzo proste zabezpieczenie finansowania (samochód jest własnością firmy leasingowej;
- w przypadku leasingu operacyjnego – prostota księgowania, a więc 1 faktura;
- możliwość skorzystania z dotacji (leasing finansowy jest kosztem kwalifikowanym w większości programów);
Oczywiście, jak każde rozwiązanie, także leasing ma też wady. Najważniejszą z nich w przypadku leasingu operacyjnego jest określony minimalny czas trwania umowy. Dla samochodu osobowego jest to 24 miesiące. Rozwiązanie umowy przed tym terminem może nie być korzystne dla Twojej firmy. Ale i na taką sytuację jest rozwiązanie. Firmy leasingowe mogą pomóc Ci przeprocesować cesję umowy, w ramach której wskażesz inną firmę, która przejmie Twoją umowę.
Podsumowanie
Podsumowując – leasing to proste i łatwo dostępne rozwiązanie, które wesprze Twoją firmę w jej rozwoju oraz pozwoli sfinansować inwestycje w dopasowany do Twoich potrzeb sposób. Decydując się na leasing, możesz pozwolić sobie na zakup nowocześniejszych i lepiej wyposażonych pojazdów, pozostawiając posiadane środki własne na dalszy rozwój firmy. Pamiętaj, że w leasing możesz wziąć nie tylko samochód ale również maszyny, urządzenia oraz wyposażenie niezbędne do działania Twojej firmy.