Leasing maszyn i urządzeń - wszystko, co musisz wiedzieć

5 min

maszyna drukarska

Jeśli na myśl o leasingu widzisz oczyma wyobraźni nowy firmowy samochód – jesteś w zdecydowanej większości. Bez wątpienia jest to bardzo popularna forma finansowania zakupu aut. Warto jednak spojrzeć na temat szerzej, bo w leasing możesz wziąć też różnego rodzaju maszyny i urządzenia, które pomogą Ci rozwinąć firmę. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje związane z właśnie z tym rodzajem leasingu.

Co można sfinansować w ramach leasingu?

Leasing to popularna forma finansowania, której podstawowe zalety to dostępność i elastyczność. W leasing można wziąć nie tylko pojazdy, ale również maszyny i urządzenia, w tym specjalistyczny sprzęt, meble i wyposażenie, sprzęt IT, a nawet nieruchomości! 

W ramach leasingu maszyn i urządzeń można sfinansować wszelkiego rodzaju przedmioty, które są zdolne do wykonania samodzielnej pracy. Mogą one podlegać leasingowi zarówno jako pojedyncze, stosunkowo niewielkie urządzenia, jak również w postaci dużych linii produkcyjnych. Im droższe i bardziej skomplikowane urządzenia, tym wnikliwsza jest analiza ich specyfikacji, kwestii montażu i związania z gruntem, zastosowania indywidualnych rozwiązań, a także potencjału re-marketingowego.

Warto pamiętać, że leasing jest doskonałym narzędziem finansowania zarówno nowych, jak i używanych maszyn oraz urządzeń. 

Leasing maszyn i urządzeń – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Przy wyborze oferty leasingowej, a więc również w sytuacji, kiedy decydujesz się na leasing maszyn i urządzeń, zwróć uwagę na kilka punktów:

 1. Bezpieczeństwo transakcji – musisz mieć zaufanie do firmy leasingowej, która ma dokonać finansowania. Firma leasingowa o odpowiednio dużym zapleczu kapitałowym jest gwarantem wypłacalności i zdolności do zapłacenia dostawcy za nabywany przedmiot leasingu.
 2. Elastyczność w kształtowaniu harmonogramu spłat rat leasingowych – ważne jest dostosowanie harmonogramu do Twoich potrzeb i specyfiki działalności firmy (np. sezonowości cyklu produkcyjnego), optymalne wyliczenie wartości wkładu własnego w inwestycję oraz okresu spłat, uwzględniające okres amortyzacji przedmiotu leasingu oraz jego żywotność. Rodzaj leasingu możesz również dopasować do potrzeb natury podatkowej.
 3. Jakość i szybkość procesu decyzyjnego – musisz wiedzieć jaka dokumentacja jest wymagana i jak długo firma leasingowa będzie podejmować decyzję. Transparentność procesu jest ważna dla każdego inwestora. Na polskim rynku dostępne są oferty finansowania w procesach uproszczonych, jak i wymagających podejmowania decyzji w oparciu o odpowiednio dogłębne zbadanie kondycji finansowej klienta. Zależą one najczęściej od wysokości możliwego finansowania i poziomu skomplikowania maszyny. Można trafić na oferty produktowe oparte o oświadczenie dot. danych finansowych na wniosku o leasing oraz o badanie zdolności finansowej na podstawie przedstawionych dokumentów finansowych.
 4. Kalkulacja kosztów leasingu – upewnij się czy przedstawiona kalkulacja zawiera wszystkie opłaty związane z przyszłą umową leasingu – zarówno w zakresie samych kosztów finansowania, jak i ubezpieczenia przedmiotu. Weź pod uwagę pozostałe koszty, takie jak import, dodatkowe ubezpieczenia czy obsługa w trakcie trwania umowy. Warto sprawdzić czy podczas podpisywania umowy leasingu nie pojawią się dodatkowe koszty (np. ubezpieczeniowe), które nie były wcześniej wskazane.
 5. Doświadczenie firmy leasingowej w realizacji zakupu przedmiotu leasingu – ważne szczególnie w sytuacji zakupu od zagranicznego dostawcy lub konieczności zapłaty za przedmiot w transzach. W takich przypadkach firma leasingowa powinna posiadać odpowiednie doświadczenie, znajomość prawa międzynarodowego i aspektów ubezpieczeniowych w zakresie transportu, montażu i uruchomienia przedmiotu leasingu.

Najczęściej finansowany w ramach leasingu sprzęt

Lista maszyn i urządzenień, które możesz sfinansować leasingiem, jest bardzo szeroka. Obejmuje ona m.in.:

 • Maszyny do obróbki drewna: centrum obróbcze CNC, formatyzerka, frezarka, okleiniarka, pilarka/piła, strugarka, szlifierka, tokarka, wiertarka.
 • Maszyny do obróbki metalu: centrum obróbcze CNC, frezarka, giętarka, prasa, piła, strugarka, szlifierka, tokarka, wiertarka, wycinarka laserowa, wyrzynarka, wytaczarka, nożyce gilotynowe, przecinarka, ploter laserowy, ploter frezujący, ploter grawerująco-tnący, prościarka, walcarka, spawarka, wycinarka elektroerozyjna.
 • Maszyny do obróbki tworzyw sztucznych: wtryskarka, wytłaczarka, rozdmuchiwarka, młynek (do granulatu), kruszarka (do granulatu), suszarka granulatów, podajnik, granulator.
 • Maszyny do obróbki kamienia: boczarka, frezarka, łupiarka, obrabiarka CNC, piaskarka, piła (cyrkularka), polerka, przecinarka, szlifierka, trak liniowy, trak formatowy, tokarka, wiertarka, kombajn do robót przygotowawczych.
 • Maszyny drukarskie poligraficzne (w tym plotery drukujące), falcerka, gilotyna, klejarka, krajarka, składarko-sklejarka, sztanca.
 • Maszyny do robót ziemnych, drogowych i budowlane: koparka/minikoparka kołowa i gąsienicowa, spycharka gąsienicowa, koparko-ładowarka, ładowarka, wiertnica, wozidło, walec, równiarka, rozściełacz do asfaltu, frezarka do asfaltu, zgarniarka, przesiewacz, kruszarka, dźwig samojezdny, zagęszczarka, pompa do betonu (nierejestrowana), recycler, remonter, stabilizator do gruntu, szczotki (nierejestrowane), układarka, zamiatarka (nierejestrowana), żuraw, mini-żuraw, odśnieżarka do 120 KM (nierejestrowana).
 • Maszyny rolnicze: traktor, kombajn, maszyna do siewu, opryskiwacz i inne sprzęty wykorzystywane w rolnictwie. 
 • Maszyny spożywcze: linia/maszyna do bułek, mięsiarka, piec cukierniczy, piec piekarniczy (wolnostojący), piece przelotowe/obrotowe, zmywarka, naważarka, maszyna do produkcji lodów, maszyna pakująca, tunel grzewczy.
 • Wózki widłowe.
 • Podnośniki: nożycowy, teleskopowy, podnośnik masztowy, teleskopowo-przegubowy, kolumnowy.
 • Sprzęt medyczny: aparaty USG, tomograf komputerowy, sprzęt do rezonansu magnetycznego, urządzenia laboratoryjne i inne zaawansowane technologie medyczne.
 • Urządzenia takie jak: spawarka, sprężarka/kompresor, agregat prądotwórczy, urządzenie geodezyjne, wyważarka, montażownica, wyważarka z montażownicą, belownica, zgrzewarka, owijarka, robot przemysłowy/cobot (manipulator).

Leasing maszyn używanych

W przypadku leasingu maszyn i urządzeń używanych, niezbędna może się okazać wycena sporządzona przez biegłego rzeczoznawcę. Pozwoli ona zweryfikować ich aktualną wartość, a także potwierdzić stan techniczny. Firmy leasingowe, które korzystają z usług renomowanych rzeczoznawców, zwiększają bezpieczeństwo transakcji.  

Jak i gdzie wziąć leasing na maszyny i urządzenia?

Wybór wśród firm leasingowych jest duży – od spółek należących do wiodących banków do tych należących do producentów maszyn i urządzeń. Firmy leasingowe coraz częściej oferują swoich klientom rozwiązania zdalne – w tym dostępne w bankowości elektronicznej. W efekcie coraz częściej wniosek o leasing możesz złożyć całkowicie online, a umowę leasingu podpisać z wykorzystaniem e-podpisu.
 

Logo ING Lease
ING Lease
Polska
ING Lease to jedna z największych instytucji leasingowych w Polsce.
Spółka wchodzi w skład Grupy Kapitałowej ING Banku Śląskiego S.A.
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy