5 wskazówek dla miniprzedsiębiorstw ubiegających się o pożyczkę unijną

4 min

młody przedsiębiorca w warsztacie samochodowym

Jesteś właścicielem lub właścicielką mikroprzedsiębiorstwa i zastanawiasz się nad pożyczką unijną? A może pracujesz w firmie z tego sektora, a Twoim zadaniem jest jej pozyskanie? Koniecznie skorzystaj z naszych wskazówek. Odnoszą się one do 5 najczęstszych problemów, na które trafiają mikroprzedsiębiorcy podczas wnioskowania o środki unijne.

1. Nie zakładaj, że Twoja firma jest zbyt mała, żeby pozyskać finansowanie

Skąd wiesz, że nie otrzymasz pożyczki unijnej? Nie możesz tego wiedzieć, dopóki nie otrzymasz decyzji negatywnej. Niezależnie od wielkości Twojej działalności, nie zakładaj, że nie masz szans na uzyskanie pożyczki unijnej. Pożyczki z UE przeznaczone są dla firm o różnej skali wielkości, także mikroprzedsiębiorstw. Co więcej, firmy z tego sektora są ogromną częścią wszystkich podmiotów, które je pozyskują.

2. Odpowiednio wcześniej przygotuj dokumenty

Ta wskazówka może się wydać banalna, ale czy wiesz, że ogłaszane są terminy naborów wniosków o środki unijne? A musisz wiedzieć, że sam proces zbierania oraz tworzenia dokumentacji może być czasochłonny. 

Urząd Skarbowy ma 7 dni na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, podobnie ZUS, ale  pamiętaj też, że takie zaświadczenia mają termin ważności, więc nie warto zdobywać tych dokumentów zbyt wcześnie. Czasem będziesz potrzebować zaświadczenia z banku lub dokumentów księgowych, na nie także będzie trzeba poczekać. Dlatego przygotuj dokumentację odpowiednio wcześniej, tak by móc złożyć wniosek zaraz po otwarciu naboru, a dokumenty były aktualne – to zwiększa Twoje szanse.

3. Dobrze przemyśl swój cel

Pożyczka unijna zawsze udzielana jest na realizację konkretnego celu. Więc musisz go określić. Następnie sprawdź, którą z ofert pożyczek możesz go sfinansować – to ważne. Zastanów się też nad tym, co realizacja tego celu przyniesie Twojej firmie i jak wpłynie na jej rozwój. Musisz wiedzieć, w jaki sposób wpłynie na przyszłe wyniki Twojej mikrofirmy. Jeśli dobrze określisz cel, odpowiednio go uargumentujesz i jeszcze złożysz wniosek o odpowiednią ofertę pożyczki, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pożyczki unijnej.

4. Nie stresuj się, gdy czegoś nie umiesz uargumentować

Przygotowanie wniosku może być czasochłonne, zwłaszcza że musisz dobrze uzasadnić cel, na który chcesz pozyskać pożyczkę. Ale nie martw się, nie każdy aspekt wniosku musi być perfekcyjnie dopracowany. Skoncentruj się na mocnych stronach swojego projektu i przedstaw je w jak najlepszym świetle. Pamiętaj, że instytucje udzielające pożyczki raczej poproszą Cię o doprecyzowanie nieścisłości lub udzielenie większej ilości informacji, niż odrzucą Twój wniosek. Instytucje Finansujące rozumieją specyfikę mikroprzedsiębiorstw i małych firm, dlatego często są gotowe pomóc w wyjaśnieniach, nawet jeśli niekoniecznie umiesz odpowiedzieć na ich pytania.

5. Czytaj i edukuj się

Nie musisz być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi pożyczek unijnych, ale dobrze, jeśli posiadasz podstawowe informacje na ich temat. Brak jakiejkolwiek wiedzy nie dyskwalifikuje Cię, ale wpłynie na jakość przygotowanej przez Ciebie dokumentacji. Wiedza ułatwi Ci proces ubiegania się o finansowanie, będziesz rozumieć, na czym skupić się podczas przygotowywania dokumentacji. Regularnie przeglądaj również oferty dostępne w Twoim regionie i orientuj się w terminach naborów wniosków.

Case Study Innvesto

Mikrofirma z województwa zachodniopomorskiego – zakład fryzjerki, chciała pozyskać 70 000 zł w ramach pożyczki płynnościowej na pokrycie bieżących wydatków. Na etapie analizy wniosku pojawiły się liczne pytania ze strony Instytucji Finansującej (IF). Pytania wynikały z niedostatecznych uzasadnień celu, zawartych we wniosku. Jednak, co ważne, wniosek nie został z tego powodu odrzucony. Wnioskujący został poproszony o więcej informacji. Mikroprzedsiębiorstwo nie umiało odpowiedzieć na pytania i poprosiło o pomoc. Wsparliśmy przedsiębiorcę w wyczerpującym udzieleniu odpowiedzi na pytani, złożyliśmy odpowiedzi do IF. Ostatecznie odpowiedzi zostały przyjęte, a pożyczka udzielona.

Pamiętaj, nie ma żadnych przeszkód, aby mikroprzedsiębiorstwa otrzymały pożyczkę unijną. Warto pozbyć się uprzedzeń i dużo wcześniej zgromadzić dokumentację. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za przygotowanie wniosku lub skorzystanie z pomocy profesjonalisty.

logo Innvesto
Innvesto Group Sp. z o.o.
Ekspert w pozyskiwaniu środków unijnych dla firm w formie pożyczek unijnych i dotacji unijnych
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy