Sektor MŚP, co warto o nim wiedzieć?

2 min

drewniane pionki na niebieskim tle

Planujesz założyć firmę? A może już prężnie się rozwijasz? Niezależnie od etapu działalności warto znać podstawowy podział tego sektora. Bo to, do której kategorii MŚP należy Twoja firma, może wpłynąć na wiele kwestii, w tym na dotacje. Aby ułatwić Ci ten etap, zebraliśmy najważniejsze informacje właśnie w tym artykule. Koniecznie dowiedz się więcej!

MŚP co to jest?

MŚP to skrótowiec od: małe i średnie przedsiębiorstwa. Coraz częściej zapisywany też bez polskich znaków: MSP.

Sektor ten obejmuje małe, średnie firmy, ale także mikroprzedsiębiorstwa.

MŚP – definicja i geneza

Takie określenie segmentu i podział z nim związany wiąże się z art. 7 ustawy Prawo przedsiębiorców, a także z Załącznikiem I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. Już w 2004 roku w ramach ujednolicenia przepisów z UE wprowadzono kategoryzację. Co ważne, w podziale firm nie ma znaczenia ich forma prawna. Liczą się zupełnie inne czynniki.

Kryteria MŚP 

Kwalifikatorem dla segmentu MŚP są dwa czynniki:

  • liczba pracowników (zatrudnienie)
  • roczny obrót lub sumy bilansu

W tabeli znajdziesz przedstawione w przejrzysty sposób kryteria podziału na mikroprzedsiębiorstwa, a także małe i średnie firmy.

Kryteria firm w sektorze MŚP Liczba zatrudnionych osób Roczny obrót* Całkowity bilans roczny*
Mikro <10 ≤ 2 mln euro ≤ 2 mln euro
Małe <50 ≤ 10 mln euro ≤ 10 mln euro
Średnie <250 ≤ 50 mln euro ≤ 43 mln euro


* W przypadku rocznego obrotu i całkowitego bilansu dane można stosować zamiennie. Więc, aby prawidłowo przypisać firmę, należy zawsze wziąć pod uwagę liczbę zatrudnionych i dodatkowo jeden z tych dwóch warunków

Co ważne, trzeba też uwzględnić podmioty powiązane.

Sektor MŚP a dofinansowania

W przypadku dotacji publicznych wielkość przedsiębiorstwa odgrywa znaczącą rolę. Różne programy najczęściej przeznaczone są dla konkretnych sektorów.

Co prawda, każdy z nich, może mieć inne sposoby na zdefiniowanie wielkości przedsiębiorstwa, ale co do zasady stosuje się podział wynikający właśnie z Załącznika I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. A jeśli szukasz aktualnych naborów na dofinansowania, znajdziesz je np. na tej stronie.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy