KSeF – nowa struktura faktury elektronicznej. Ważne zmiany obowiązują od 1 września
Krajowy System e-Faktur już niedługo będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. 1 września 2023 roku wprowadzona została nowa, druga struktura logiczna e-faktury. To ważny krok we wdrażaniu systemu i najwyższy czas na sprawdzenie, czy wykorzystywane systemy pozwalają na wystawianie faktur ustrukturyzowanych.
Nowa struktura logiczna w KSeF
Podatnicy przywykli już do posługiwania się fakturami elektronicznymi dostępnymi jedynie w cyfrowej postaci. Nie są jednak tym samym, co faktury ustrukturyzowane, czyli dokumenty, które już teraz podatnicy mogą dobrowolnie wystawiać w ramach KSeF. Struktura faktury odgrywa w ich przypadku kluczową rolę.
W czerwcu Krajowa Administracja Skarbowa opublikowała na ePUAP nową strukturę logiczną FA(2). W lipcu udostępniła również środowisko testowe oraz dokumentację, a 1 września 2023 roku udostępniono środowisko produkcyjne struktury logicznej FA(2). Tym samym zastąpiła wykorzystywaną do tej pory strukturę logiczną, która wcześniej służyła do wystawiania faktur w ramach systemu. Co wyjątkowo ważne: ta struktura będzie obowiązywać także po 1 lipca 2024 roku, od kiedy e-faktury staną się obowiązkowe dla większości przedsiębiorców.
19 stycznia 2024 r. minister finansów ogłosił, że Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie zgodnie z planem - tzn. w 2024 r. Oznacza to, że termin wprowadzenia KSeF dla vatowców (1 lipca 2024 r.) przestaje obowiązywać. Ministerstwo nie wskazało nowej daty wdrożenia.
Schemat pozwala na zapisanie najważniejszych informacji dotyczących faktury i dokumentowanej przez nią sprzedaży, w tym m.in. daty przesłania do systemu, daty i wartości sprzedanych towarów lub usług, danych sprzedawcy i nabywcy oraz innych informacji, które zgodnie z przepisami powinny znaleźć się na fakturze.
Jakie korzyści niosą zmiany w fakturach elektronicznych?
Wdrożenie nowej struktury logicznej to bez wątpienia dobra informacja z perspektywy podatników, którzy już niedługo będą zobowiązani do wystawiania i udostępniania faktur wyłącznie w Krajowym Systemie e-Faktur. Przede wszystkim obecna struktura FA(2) nie ulegnie już zmianie, więc to odpowiedni czas na przygotowanie i skonfigurowanie narzędzi. Wielu przedsiębiorców i dostawców oprogramowania wykorzystywanego do księgowości czekało w tym celu na publikację ostatecznej wersji struktury.
Co ważne: faktury wystawiane w środowisku testowym nie są dokumentami księgowymi w świetle obowiązującego prawa. W związku z tym nie musisz obawiać się, że potencjalne błędy czy niedopatrzenia będą niosły jakiekolwiek konsekwencje. Korzystanie ze środowiska testowego nie wymaga również dodatkowych uprawnień.
Nowa struktura logiczna uwzględnia opinie otrzymane w ramach konsultacji podatkowych oraz postulaty i pytania zgłoszone między innymi przez przedsiębiorców, księgowych, specjalistów IT czy biegłych rewidentów. Zgodnie z deklaracjami daje więc zdecydowanie większe możliwości, jest pozbawiona wad swojego pierwowzoru i co ważne, bardziej przyjazna z perspektywy podatnika.
Zapowiedzi kolejnych zmian w KSeF
Prace nad wdrożeniem KSeF trwają już od października 2021 roku. Właśnie wtedy uruchomiono pilotaż, w którym brali udział również podatnicy, oraz uruchomiono środowisko testowe KSeF. Od 1 stycznia 2022 roku Krajowy System e-Faktur został natomiast uruchomiony jako dobrowolne rozwiązanie i jest dostępny w takiej formie do tej pory. Każdy chętny podatnik może więc skorzystać z możliwości wystawienia faktur ustrukturyzowanych po autoryzacji w Krajowym Systemie e-Faktur.
W ostatnim okresie Ministerstwo Finansów przeprowadziło konsultacje publiczne dotyczące systemu i omówiło go podczas spotkania Dialog z Biznesem.
Zgodnie ze zmienionymi założeniami:
- KSeF nie obejmie faktur konsumenckich i biletów pełniących funkcję faktury;
- do 31 grudnia 2024 roku wystawiać będzie można w takiej samej formie faktury uproszczone i faktury z kas fiskalnych;
- pojawi się możliwość wystawienia faktury offline w przypadku awarii mającej miejsca po stronie podatnika. Konieczne będzie dostarczenie faktury do systemu następnego dnia.
Zmieniła się również data, od kiedy KSeF będzie obowiązkowy: pierwotnie był to 1 stycznia 2024 roku, jednak obecnie jest to 1 lipca 2024 roku. Nieco więcej czasu na transfer będą mieć podatnicy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT – w ich przypadku wystawianie dokumentów ustrukturyzowanych będzie konieczne od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z informacją z tabelki powyżej - 19 stycznia 2024 r. minister finansów ogłosił o przełożeniu daty wdrożenia KSeF.
Co ważne: aby wystawiać fakturę ustrukturyzowaną, można posłużyć się zarówno udostępnianym przez Ministerstwo Finansów darmowym oprogramowaniem, jak i narzędziami komercyjnymi. W drugim scenariuszu możliwe jest oczywiście sięgnięcie po dodatkowe opcje usprawniające zarządzanie księgowością w firmie czy integracje z systemami płatności.
Co zmieni obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur?
Wprowadzenie KSeF to bez wątpienia bardzo duża zmiana dla przedsiębiorców, która wymaga również dobrego przygotowania technologicznego. Warto więc jak najszybciej zapoznać się z działaniem narzędzi, aby być gotowym na 1 lipca 2024 roku, od kiedy elektroniczne faktury ustrukturyzowane będą obowiązkowe.
Choć to kolejny obowiązek, to rozwiązanie posiada również kilka istotnych zalet: przede wszystkim proces wystawiania i udostępniania faktur zostanie zautomatyzowany, zyskasz również pewność, że kontrahent otrzymał fakturę (nie ma możliwości jej nieodebrania). Zarządzanie ujednoliconymi dokumentami zapewni przy tym wyższą transparentność. Znika również problem z archiwizacją dokumentów: będą przechowywane w KSeF przez 10 lat. Dodatkowo: podatnicy szybciej otrzymają zwrot VAT. Czas oczekiwania ulegnie skróceniu z 60 do 40 dni.
Polecamy
- KSeF nie będzie obowiązywał w 2024 r. Zmiana w terminachczas czytania3minuty19.01.202419 stycznia 2024 r. minister finansów ogłosił, że Krajowy System e-Faktur nie będzie jednak obowiązywał w 2024 r. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.
- Co to jest faktura VAT i jak ją wystawić? Podstawowe informacjeczas czytania6minuty21.12.2022Faktura VAT to jednym z ważniejszych dokumentów. Sprawdź, jak powinien wyglądać taki druk i co dokładnie musi zawierać.
- Czym jest nota korygująca oraz kto i kiedy może ją wystawić?czas czytania4minuty04.04.2023Zdarza się, że faktury VAT zawierają błędy. Co wtedy musisz zrobić? Przeczytaj nasz tekst - wszystko wyjaśniamy!
Polecamy
- Paragon z NIP-em – czy może stanowić podstawę rozliczenia?czas czytania4minuty07.06.2023Czym dokładnie różni się paragon z NIP-em od zwykłej faktury? Jak zaksięgować paragon fiskalny z NIP-em? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.
- KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Nagranie z webinaru z ekspertemczas czytania105minuty04.01.2024Eksperci z ING Księgowość kompleksowo omawiają Krajowy System e-Faktur. Odpowiadają też na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź!
- Faktura VAT marża – czym jest i kiedy jest wystawiana?czas czytania4minuty16.05.2023Co to jest faktura VAT marża? Jakie korzyści niesie dla kupującego i jak ją księgować? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście. Sprawdź!