Dotacje unijne dla firm – przewodnik po aktualnych programach
Badania, innowacje, konkurencyjność – tak w skrócie można zobrazować idee Komisji Europejskiej w Nowej Perspektywie Finansowej 2021–2027 dla MŚP. Fundusze unijne dla firm mają jeszcze silniej wspierać transformację cyfrową, ekologiczną i energetyczną polskich przedsiębiorców. Poznaj najciekawsze i najbardziej popularne programy.
Dotacje unijne dla firm MŚP w 2025 roku
Dofinansowanie z Unii Europejskiej dla firm małych i średnich w Nowej Perspektywie1 zostało rozdzielone na różne programy. Do najbardziej popularnych należą te ujęte m.in. w:
- priorytetach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki FENG2,
- Funduszach Europejskich dla Polski Wschodniej3,
- szeregu Programów Regionalnych realizowanych w poszczególnych województwach.
Najciekawsze dotacje unijne dla firm jednoosobowych i MŚP, które można pozyskać w 2025 roku to:
Nazwa projektu | Priorytet | Nazwa działania |
---|---|---|
FENG | Wsparcie dla przedsiębiorców | Ścieżka SMART |
FENG | Środowisko przyjazne innowacjom |
|
FENG | Zazielenienie przedsiębiorstw |
|
FEPW | Przedsiębiorczość i innowacje |
|
Aby dowiedzieć się, z jakich działań możesz skorzystać w Twoim regionie, sprawdź mapę konkursów na stronie nowedotacje.eu, gdzie są ogłaszane projekty na poziomie regionalnym i krajowym.
Programy unijne dla firm małych i średnich w 2025 roku w ramach FENG
Wsparcie dla przedsiębiorców – Ścieżka SMART
Ścieżka SMART4 jest przeznaczona dla firm, które chcą się rozwijać i wprowadzać innowacje. Program wsparcia został podzielony na 7 modułów, a w każdym z nich można skorzystać z pomocy na konkretny cel biznesowy.
Moduły i zakres wsparcia:
- Badania i rozwój (B+R) – działalność badawcza i rozwojowa.
- Wdrożenie innowacji – wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, produktów i usług.
- Infrastruktura – stworzenie zaplecza potrzebnego do wytwarzania innowacyjnych produktów bądź usług.
- Kompetencje – szkolenia ipodnoszenie kwalifikacji pracowników.
- Zazielenienie przedsiębiorstw – transformacja przedsiębiorstwa na każdym jego etapie zgodnie z ideą ESG (środowisko,odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny), polityką zrównoważonego rozwoju i gospodarką cyrkularną.
- Cyfryzacja – transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa we wszystkich aspektach jego działalności i w całych procesach: produkcyjnych, produktowych i usługowych.
- Internacjonalizacja – umiędzynarodowienie łańcucha dostaw, promocja na arenie międzynarodowej, udział w targach międzynarodowych lub zagranicznych gospodarczych misjach wyjazdowych.
Aby skorzystać z programu Ścieżka SMART, MŚP obligatoryjnie muszą wybrać Moduł B+R lub Wdrażanie innowacji. Pozostałe ścieżki są fakultatywne.
Dotacje unijne dla firm realizowane w ścieżce „Środowisko przyjazne innowacjom”
Środowisko przyjazne innowacjom to kolejny obszerny projekt dla MŚP i start-upów. Jego celem jest wspieranie rozwoju zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wprowadzania na rynek udoskonalonych produktów bądź usług. W ramach dotacji unijnych na rozwój firmy dostępne są różne programy, m.in.:
- BRIdge Up – wspiera działania B+R realizowane przez start-upy, które chcą wprowadzić innowacyjną usługę lub produkt.
- IPCEI – pozwala przedsiębiorcom uzyskać dofinansowanie dla firm z Unii Europejskiej na projekty IPCEI5 związane np. z przemysłem niskoemisyjnym, czy cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa.
- Promocja marek innowacyjnych MŚP – projekt jest przeznaczony głównie dla MŚP z dużym potencjałem eksportowym. W ramach programu finansowane są m.in.:
- inwestycje produkcyjne,
- umiędzynarodowienie działalności,
- przedsiębiorstwa, których pozycja na arenie międzynarodowej wymaga wzmocnienia,
- udział w targach ujętych na Liście wydarzeń targowych6.
- Kredyt technologiczny – to kredyt z Unii Europejskiej dla firm MŚP. Beneficjent może ubiegać się o tzw. premię technologiczną z BGK na spłatę części długu zaciągniętego w banku komercyjnym. Ważne, aby wydatki były związane z określoną inwestycją technologiczną potrzebną do wdrożenia innowacyjnej technologii.
Zazielenienie przedsiębiorstw
Celem projektu jest propagowanie idei zrównoważonego rozwoju i finansowanie działań przedsiębiorców w zakresie wprowadzania zasad Zielonego Ładu, przechodzenia na alternatywne źródła energii i ciepła i zarządzania odpadami. Wsparcie można przeznaczyć między innymi na modernizację posiadanej infrastruktury:
- aktywa stałe, np. urządzenia, maszyny, budynki,
- termomodernizację, np. instalację OZE, wymianę sprzętu, maszyn i źródeł ciepła.
Dla MŚP szczególnie korzystne są Kredyt Ekologiczny (kredyt unijny na rozwój firmy) czy Zielony Fundusz Gwarancyjny.
Dotacje unijne dla firm z Polski Wschodniej
Obszerny projekt FEPW powstał z myślą o przedsiębiorstwach prowadzących działalność lub zamierzających prowadzić działalność na terenie Polski Wschodniej. Są to przede wszystkim dotacje unijne na rozwój firmy i wzrost konkurencyjności. W ramach projektu Przedsiębiorczość i innowacje jako przedsiębiorca MŚP możesz skorzystać z różnych źródeł dofinansowania:
- Platformy startowe dla nowych pomysłów – dofinansowanie jest przeznaczone dla innowacyjnych start-upów, które po zakwalifikowaniu się uczestniczą w programie inkubacji i otrzymują wsparcie w rozwoju produktu bądź usługi.
- Automatyzacja i robotyzacja MŚP – to dofinansowanie dla firm na rozwój, które ma na celu przyspieszyć czwartą rewolucję przemysłową Przemysł 4.0.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP – obejmuje wprowadzanie gospodarki o obiegu zamkniętym i wejście na drogę transformacji energetycznej polskich przedsiębiorców.
- Pożyczki na rozwój turystyki – kredyt unijny na rozwój firmy ze stałym, bardzo korzystnym oprocentowaniem, bez dodatkowych prowizji i opłat, dla firm działających w branży turystycznej.
Szczegóły dotacji w ramach programu FEPW zostały ujęte na portalu Funduszy Europejskich.
1 https://www.parp.gov.pl/component/site/site/nowa – perspektywa – finansowa – 2021 – 2027#feng
2 https://www.poir.gov.pl/media/113561/SZOP_FENG_001.pdf
3 https://www.polskawschodnia.gov.pl/media/119000/SZOP_FEPW_23062023.pdf
https://www.gov.pl/web/ncbr/ipcei
Lista jest dostępna pod tym linkiem: https://www.parp.gov.pl/storage/grants/documents/771/ZAL_8_DO_RWP_Lista-targow_14092023.pdf.
4 https://www.parp.gov.pl/storage/grants/documents/743/Sciezka–SMART–nabor–1–2023.pdf
https://www.gov.pl/web/ncbr/ipcei
Lista jest dostępna pod tym linkiem: https://www.parp.gov.pl/storage/grants/documents/771/ZAL_8_DO_RWP_Lista-targow_14092023.pdf.
5 https://www.gov.pl/web/ncbr/ipcei
6 Lista jest dostępna pod tym linkiem: https://www.parp.gov.pl/storage/grants/documents/771/ZAL_8_DO_RWP_Lista-targow_14092023.pdf.
Polecamy
- Co to jest pomoc de minimis i na czym polega?czas czytania5minuty21.12.2022Mali i średni przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy de minimis w celu rozwoju swojej firmy! Zastanawiasz się, jak to zrobić? Rozwiewamy wątpliwości!
- Pozyskiwanie finansowania dla początkującychczas czytania45minuty23.10.2024W kolejnym odcinku naszym gościem jest Marcin Koziorowski, CEO EcoBean. Firmy, która zamienia fusy z kawy na ekosurowce. Koniecznie posłuchaj, w jaki sposób start-upy mogą pozyskiwać fundusze!
- Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – wszystko, co musi wiedzieć każdy przedsiębiorcaczas czytania7minuty06.08.2024Dowiedz się, czym jest KPO, kto może otrzymać pieniądze z KPO i jak wygląda podział środków w ramach programu
- Krótki przegląd kredytów dla firm – jakie opcje są dostępne na rynku?czas czytania7minuty20.12.2022Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci kapitału? Mamy dobrą wiadomość! Wśród licznych opcji na pewno znajdziesz idealną dla siebie.
- Jak oszacować zdolność kredytową firmy?czas czytania4minuty05.12.2022Przed decyzją o finansowaniu, banki sprawdzają, czy podmiot jest w stanie spłacać swoje zobowiązania. Co na nią wpływa?
- Kredyt a pożyczka dla firm - poznaj najważniejsze różniceczas czytania8minuty21.12.2022Wskazujemy, jaka jest różnica między kredytem a pożyczką. Oba produkty, choć bardzo do siebie podobne, nie mogą być traktowane zamiennie. Czytaj więcej!