Kredyt a pożyczka dla firm - poznaj najważniejsze różnice

8 min

skarbonka i lupa na jasnym tle

Przedsiębiorca, który potrzebuje kapitału na rozwój firmy, ma do wyboru kilka opcji. Może np. sięgnąć po oszczędności, skorzystać z pomocy finansowej rodziny, udać się po kredyt lub pożyczkę do banku. W poniższym tekście wskazujemy, jaka jest różnica między kredytem a pożyczką. Oba produkty, choć bardzo do siebie podobne, nie mogą być traktowane zamiennie.

Kredyt a pożyczka – porównanie

W dużym uogólnieniu kredyt i pożyczka mają jedną wspólną cechę, a poza tym bardzo się różnią. To, co je łączy, to fakt, że oba produkty pozwalają pożyczyć pieniądze i wymagają ich zwrotu w terminie ustalonym z góry.

Czym różni się pożyczka od kredytu? Poniżej przygotowaliśmy tabelę, która – mamy nadzieję – pomoże Ci w zrozumieniu głównych różnic i ułatwi ewentualny wybór pomiędzy obydwoma produktami, gdy zaistnieje taka potrzeba.

  Kredyt Pożyczka
Podstawa prawna Ustawa Prawo bankowe, Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim
Kto udziela? Jedynie bank Może to być zarówno osoba fizyczna (znajomy), jak i osoba prawna (firma pożyczkowa)
Co jest przedmiotem umowy? Jedynie środki finansowe Środki finansowe lub rzeczy ustalone w umowie (surowce, artykuły przemysłowe)
Koszty Umowa kredytu co do zasady jest odpłatna, tzn. bank nalicza nam opłaty (odsetki, prowizje) za pożyczenie pieniędzy Możliwe jest zawarcie umowy, po której wygaśnięciu oddaje się dokładnie tyle, ile się pożyczyło
Przeznaczenie pieniędzy Kredyt obrotowy lub inwestycyjny bardzo często jest udzielany na stricte określony cel Może być dowolne
Okres rozpatrywania wniosku Procedury bankowe, w zależności od kwoty kredytu, mogą zająć więcej czasu niż w przypadku pożyczki Przy mniejszej kwocie pożyczki jest mniej formalności, co oznacza krótsze oczekiwanie na pieniądze
Forma spłaty W systemie ratalnym, liniowym lub jednorazowo Ratalnie lub jednorazowo na koniec trwania umowy
Tryb zawarcia Forma – tradycyjna lub elektroniczna Forma pisemna, tradycyjna lub elektroniczna, wymagana jest dla pożyczek powyżej 1000 zł
Konsekwencje braku spłaty Odsetki karne, skierowanie sprawy do sądu, egzekucja komornicza Odsetki karne, skierowanie sprawy do sądu, egzekucja komornicza


Jak widać na podstawie powyższej tabeli, zbieżność produktów zachodzi w punkcie ostatnim. Zarówno kredytodawca, jak i pożyczkodawca mają do dyspozycji te same narzędzia, jeśli chodzi o dochodzenie swoich praw i odzyskanie pieniędzy wraz z należnymi odsetkami.

Kredyt a pożyczka korporacyjna – kiedy warto z nich korzystać?

Wiesz już, że pożyczki i kredyty to produkty podobne w konstrukcji. Kiedy warto korzystać z jednego, a kiedy z drugiego?

Pożyczka powszechnie uważana jest za bardziej elastyczną i łatwiej dostępną. Przemawia za tym chociażby fakt, że pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt z kolei pozwala dokonywać różnego rodzaju inwestycji, które zwykle wymagają znacznych nakładów finansowych. Często jest obwarowany koniecznością przedłożenia dokumentów potwierdzających przychody oraz biznesplanu, który jest poddawany analizie opłacalności (dotyczy to szczegolnie sytuacji, gdy kredyt opiewa na wyższe kwoty).
 

W zamian kredyt niejednokrotnie jest korzystniej oprocentowany niż pożyczka, choć nie jest to regułą. Dużo zależy np. od pożyczanej kwoty i przedstawionych zabezpieczeń. Firmowy kredyt gotówkowy będzie droższy od pożyczki korporacyjnej pod zastaw nieruchomości.

Podsumowując ten punkt: pożyczka sprawdzi się lepiej, gdy potrzebujesz szybkiego zastrzyku pieniędzy, np. na zakup towaru. Kredyt natomiast wesprze rozwój firmy długoterminowo. Nie bez przyczyny kredyty dzielimy na: obrotowe, inwestycyjne, pomostowe, w rachunku bieżącym, konsolidacyjne. Przy takim wyborze pożyczka jawi się nader skromnie.

Co jest lepszym rozwiązaniem – kredyt czy pożyczka firmowa?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Należałoby wziąć pod uwagę kilka czynników: cel i potrzeby finansowe, możliwe do przedstawienia zabezpieczenia, historię kredytową.

Całość sprowadza się do złożenia wniosku i sprawdzenia przez pracownika banku wpływów na firmowe konto. Tak zwana uproszczona procedura oznacza bardzo często możliwość skorzystania z preferencyjnego oprocentowania, zwolnienia z prowizji. Łączny czas niezbędny do załatwienia formalności związanych z pożyczką i otrzymania przelewu nie przekracza dnia lub dwóch, a cały proces odbywa się w pełni online. Warto zapoznać się z ofertą danego banku, gdyż niektóre oferują kredyty, nawet do 400 tys. zł, z natychmiastową decyzją już w trakcie wypełniania wniosku.

Więc za każdym razem, gdy jako przedsiębiorca będziesz potrzebować dodatkowych finansów, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z ofertą rynkową. Rozpocznij od wizyty w banku, w którym masz konto firmowe. Historia przepływów finansowych to coś, na co bankierzy zwracają szczególną uwagę. Z reguły doceniają oni stałych klientów, co pozwala tym ostatnim na uzyskanie korzystniejszych warunków umowy kredytowej lub pożyczkowej. Bank może np. zaoferować klientowi oferty pre-scoringowe, które generuje i wystawia w bankowości elektronicznej. Wystarczy więc tylko podpis klienta pod umową na dany produkt, aby  natychmiast otrzymał pozytywną decyzję. Oferty banków są różne, ale odpowiednia  wiedza z pewnością ułatwi wybór.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy