Krótki przegląd kredytów dla firm – jakie opcje są dostępne na rynku?

7 min

mężczyzna stoi przed tablicą i zastanawia się, co wybrać

Masz pomysł na biznes, ale brakuje Ci kapitału? A może firma rozwija się tak dynamicznie, że nie nadążasz z obsługą klientów? W obu tych przypadkach może Ci się przydać zastrzyk finansowy, który pozwoli Ci osiągnąć wytyczone cele. Dla wszystkich przedsiębiorców mamy dobrą wiadomość. Rynek kredytów dla firm jest na tyle dobrze rozwinięty, że każdy, nawet drobny przedsiębiorca ma szansę znaleźć coś dla siebie. Poniżej krótki przegląd aktualnych możliwości finansowania biznesu.

Kredyt obrotowy – na ratunek płynności finansowej

Brak płynności finansowej to jeden z najczęstszych problemów, bez względu na branżę. Długie terminy zapłaty za sprzedaż towarów i usług lub – co gorsza – dodatkowe opóźnienia po stronie kontrahentów niejednokrotnie sprawiają, że przedsiębiorca ma problem z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań. Dodatkowo może brakować mu kapitału na zakup towaru, którym handluje, co np. przy sprzedaży sezonowej ma ogromne znaczenie. Nie trzeba tłumaczyć, że tego typu sytuacja nie tylko jest stresująca, ale także hamuje rozwój. 

Problem ten może rozwiązać kredyt obrotowy. W największym uproszczeniu jest to kredyt, o który firma może się ubiegać, o ile działa od jakiegoś czasu i jest w stanie przedstawić powtarzalne dochody z działalności. Fakt ten jest dla banku formą zabezpieczenia, gdyż widzi on, że przedsiębiorca ma już sprawdzony model biznesowy, ale zmaga się z bolączkami, które można wyeliminować za pomocą dostępu do kapitału.

Kredyt obrotowy dla firm może zostać przyznany na dwa różne sposoby:

  • jako ustalony limit w rachunku bieżącym, który bank pozostawia do dyspozycji przedsiębiorcy – od każdej wykorzystanej kwoty naliczane są odsetki do dnia wyrównania salda na zero;
  • jako kredyt wypłacany w określonej kwocie i na ściśle określony cel, np. zakup towaru – w takim przypadku przedsiębiorca spłaca raty kapitałowo-odsetkowe w terminach ustalonych w harmonogramie.

Kredyt na start, czyli pomoc dla początkujących przedsiębiorców

W nieco trudniejszej sytuacji są osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Jest to zrozumiałe. Bank ma prawo obawiać się o pożyczone pieniądze, szczególnie gdy przedsiębiorca nie może przedstawić żadnej historii działalności. Z tego też względu kredyty dla nowych firm nie są tak powszechne, jak inne. Wymagają m.in. zabezpieczeń, które zwiększą wiarygodność osoby składającej wniosek.

Kredyty inwestycyjne i pomostowe – wsparcie w rozwoju

Oba kredyty kierowane są do firm o większej skali działalności, a także ubiegających się o wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt inwestycyjny dla firm to produkt na rozwój. Może nim być np. budowa lub zakup nieruchomości, zakup maszyn albo pojazdów itd. Ponieważ kredyty takie z reguły opiewają na wysokie kwoty, zanim zostaną udzielone, przeprowadza się tzw. analizę opłacalności przedsięwzięcia. Jeśli z przedstawionych dokumentów, biznesplanu wynika, że dana inwestycja ma szansę poszerzyć skalę działalności firmy i przyczynić się do zwiększenia jej przychodów, to istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania kredytu. Co istotne, udzielenie go bank uzależnia m.in. od posiadania kapitału własnego przez przedsiębiorcę.

Kredyt pomostowy z kolei to produkt stworzony dla firm, które ubiegają się o dotacje unijne. Głównym celem takiego kredytu jest zapewnienie płynności finansowej w okresie, gdy firma oczekuje na pieniądze z Unii Europejskiej. Jak można się domyślić, kredyt tego typu wymaga dopełnienia odpowiednich formalności.

Dotacja z Unii nie zwalnia z posiadania zdolności kredytowej i przedstawienia realnego biznesplanu. Przedsiębiorca może się ubiegać o ten kredyt pod warunkiem, że wcześniej złożył wniosek o środki unijne. Pieniądze z kredytu pomostowego dają komfort i pozwalają dążyć do osiągnięcia wytyczonych celów bez oczekiwania na upragnioną dotację.

Kredyt konsolidacyjny – ulga dla firmowego budżetu

Konsolidacja, czyli zamiana kilku kredytów w jeden, to rozwiązanie popularne, jeśli chodzi o klientów detalicznych. Tymczasem budzi ona zainteresowanie również wśród przedsiębiorców, którzy na przestrzeni lat zaciągnęli różne kredyty na firmę, a teraz chcieliby nieco uporządkować ich spłatę. Kredyt konsolidacyjny cechują dwie główne zalety: poza tym, że spłaca się jedną ratę zamiast kilku, ma on z reguły niższe oprocentowanie niż inne kredyty. To pozwala uzyskać pewne oszczędności w firmowej kasie, szczególnie jeśli spłacane kredyty opiewały na wyższe niż kilka tysięcy złotych kwoty.

Kredyty dla firm – pozostałe opcje

Na koniec warto wspomnieć o kilku innych opcjach kredytowania:

  1. Kredyt zabezpieczony hipoteką. O ile tylko twoja firma posiada nieruchomość mogącą stanowić zabezpieczenie, jest to opcja godna rozważenia. Poza tym oprocentowanie takiego finansowania jest z reguły niższe niż oprocentowania pozostałych kredytów.
  2. Pożyczka gotówkowa dla firmy. Wymaga niewielu formalności. Pozwala osiągnąć dowolny cel, ale jest dość drogi w porównaniu z kredytem na ściśle określony cel i z mocnym zabezpieczeniem.
  3. Firmowa karta kredytowa – to też pewna forma kredytu dla przedsiębiorców. Przyznany w jej ramach limit nie może się wprawdzie równać z innymi typami kredytów, ale do bieżących rozliczeń na kwoty do kilku tysięcy złotych miesięcznie jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Co ważne, kartę kredytową dość łatwo otrzymać, jeśli tylko masz regularne wpływy na firmowe konto.
Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy