Prowadzenie działalności nierejestrowanej: wyższe limity przychodów na 2023 rok

5 min

uśmiechnięta kobieta lepi naczynia

Działalność nierejestrowana to specyficzny rodzaj prowadzenia firmy, który w polskim porządku prawnym wprowadziła ustawa Prawo Przedsiębiorców. Jakie zmiany zajdą w tzw. firmach na próbę od 2023 roku?

Czym jest działalność nierejestrowana?

Często określa się ją jako tzw. drobną działalność o charakterze zarobkowym. Jeśli zdecydujesz się na założenie takiej firmy, nie poniesiesz typowych kosztów, z jakimi muszą się liczyć np. tradycyjne, jednoosobowe działalności gospodarcze. Nie zapłacisz też obowiązkowych dla nich składek ZUS.

W polskim systemie prawnym można spotkać się z wieloma interpretacjami dotyczącymi tego, czy działalność nierejestrowana jest firmą czy nie. Sporo kontrowersji wzbudza np. możliwość wystawiania przez nią faktur. Zgodnie z prawem jest to możliwe, a jednak taki podmiot, z racji tego, że nie jest zarejestrowany w CEIDG, nie ma NIP-u ani numeru REGON, a więc nie ma kilku cech, które są charakterystyczne dla działalności uprawnionych do wystawiania faktur VAT.

Musisz pamiętać też o wielu obostrzeniach związanych z prowadzeniem tzw. firmy na próbę. Kluczowe jest tutaj kryterium finansowe. Jeśli przekroczysz ustawowo określony limit przychodów (który dla tradycyjnych firm nie obowiązuje), to w ciągu siedmiu dni musisz zarejestrować swój biznes, a więc także uregulować wszystkie należne opłaty, w tym podatki i składki na ZUS.

Jakie są limity przychodów w działalności nierejestrowanej na 2023 rok?

Kluczowym aktem, który określa wysokość limitów, jest wspomniana już wcześniej ustawa Prawo Przedsiębiorców. Jeśli nie chcesz rejestrować firmy, to w żadnym miesiącu Twój przychód nie może przekroczyć 50% minimalnego, wyszczególnionego w ustawie, wynagrodzenia za pracę.

Jak zapewne wiesz, pensja minimalna zwykle jest waloryzowana raz do roku. W 2023 wynosiła:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca: 3490 zł brutto,
  • od 1 lipca do 31 grudnia: 3600 zł brutto.

W 2024 minimale wynagrodzenie będzie wynosić:

  • od 1 stycznia 4 242 zł brutto;
  • od 1 lipca 4 300 zł brutto.

To zaś oznacza, że osoby prowadzące działalność rejestrowaną będą musiały uważać, by miesięcznie nie przekroczyć progu brutto 1745 zł (od stycznia do lipca) i 1800 zł (od lipca do grudnia).

To jednak nie wszystkie zmiany, które przygotowuje ustawodawca. Trwają konsultacje związane ze zmianą artykułu 5 ustawy Prawo Przedsiębiorców. Jeśli zaproponowane przez gabinet rządzący innowacje wejdą w życie, to już niebawem limit przychodów z działalności nierejestrowanej zostanie podniesiony do pełnej kwoty wynagrodzenia minimalnego. Warto jednak podkreślić, że będzie dotyczył on tylko osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej.

16 listopada 2022 roku, po pierwszym czytaniu w sejmie, znowelizowana ustawa została skierowana do Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji. Oznacza to, że finalna decyzja jeszcze nie zapadła, jednak prace nad zmianami w prawie są zaawansowane.

Czy firmy nierejestrowane muszą płacić podatki?

Tak. To, że nie musisz opłacać składek na ZUS, nie oznacza, że nie musisz wykazywać przychodów w zeznaniu rocznym. Pamiętaj jednak o tym, że od 2022 roku obowiązuje Cię podwyższona kwota wolna od podatku, która wynosi aż 30 tysięcy złotych. Po przekroczeniu tej kwoty będzie konieczne podzielenie się z państwem zyskami na zasadach skali podatkowej.

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy