Dzień dobry, nazywam się Natalia Pielka, jestem doradcą podatkowym i starszym konsultantem w zespole VAT w Crido. W tym filmiku opowiem Państwu troszeczkę o schematach podatkowych w kontekście leasingu. Żeby móc rozmawiać o leasingu w kontekście schematów podatkowych, to powinniśmy ustalić najpierw, czym jest schemat podatkowy.
Schemat podatkowy to jest pojęcie, które zostało wprowadzone do ustawy o VAT w ramach tak zwanych przepisów MDR o raportowaniu schematów podatkowych. W pewnym momencie było o nich bardzo głośno i były postrachem. Jednocześnie są bardzo trudnymi przepisami, a ich interpretacja jest kłopotliwa także dla specjalistów i doradców podatkowych.
Przykładem takiego trudnego przepisu jest przepis, który definiuje schemat podatkowy. To jest czynność lub zespół powiązanych czynności, gdzie co najmniej jedna strona jest podatnikiem, lub czynność lub zespół powiązanych czynności, które mają lub mogą mieć wpływ na powstanie lub niepowstanie obowiązku podatkowego. I to jest definicja schematu podatkowego. Natomiast żeby schemat podatkowy podlegał raportowaniu, to musi on spełniać albo ogólną cechę rozpoznawczą i wówczas jeszcze kryterium głównej korzyści, szczególną cechę rozpoznawczą, albo inną szczególną cechę rozpoznawczą.
Ja w tym filmiku nie będę tłumaczyła tych wszystkich cech, bo nie jest to potrzebne. Jest to skomplikowane i na potrzeby tego filmiku do niczego nas nie doprowadzi. Natomiast zastanowimy się troszkę nad tym, czy leasing może być schematem podatkowym.
Leasing a schematy podatkowe
W pewnym momencie, gdy głośno było o schematach podatkowych i one robiły bardzo dużą karierę w świecie doradczym, firmy leasingowe zaczęły przesyłać do swoich klientów, do leasingobiorców takie pisma, że zgłosiły leasing jako schemat podatkowy, informują o tym klientów jako korzystających. Te firmy, które są leasingobiorcami, zaczęły wpadać w panikę i zastanawiać się, czy w związku z tym, że leasingodawca jako promotor zaraportował ich schemat podatkowy, powinni dalej coś robić, np. powinni poinformować fiskusa o tym, że skorzystali ze schematu podatkowego. I tutaj odpowiedź na to pytanie jest i tak, i nie, gdyż leasing jako taki może spełniać przesłankę ogólnej cechy rozpoznawczej, jedną z przesłanek ogólnej cechy rozpoznawczej, tę, która mówi, że dokonywane w ramach uzgodnienia czynności opierają się na znacznie ujednoliconej dokumentacji albo przyjmują znacznie ujednoliconą formę, które nie wymagają istotnych zmian w celu wdrożenia schematu u więcej niż jednego korzystającego. Leasing faktycznie może być taką czynnością, która opiera się na ujednoliconej dokumentacji, bo te umowy leasingowe wyglądają podobnie i wdrożenie leasingu nie wymaga wielkich zmian, żeby mógł korzystać z niego więcej niż jeden leasingobiorca.
Natomiast trzeba się zastanowić, jak pamiętamy z tego poprzedniego slajdu, jeśli występuje ogólna cecha rozpoznawcza, to trzeba się zastanowić, czy spełnione jest kryterium głównej korzyści. I mówiąc tak w zupełnym uproszczeniu, kryterium głównej korzyści jest spełnione, jeżeli celem naszego działania jest przede wszystkim albo wyłącznie uzyskanie korzyści podatkowej, czyli jeśli poprzez leasing chcemy oszczędzić na podatkach, to wówczas możemy powiedzieć, że kryterium głównej korzyści będzie spełnione.
Leasing faktycznie daje możliwości optymalizacji podatkowej, głównie kosztowych, to znaczy pozwala czasem na szybsze zaliczanie wydatków do kosztów, pozwala na jednorazowe zaliczenie opłaty wstępnej do kosztów. Więc jeśli to było naszym celem, jeśli to jest celem naszej umowy leasingowej, to wówczas faktycznie należy się zastanowić, czy nasz leasing nie spełnia kryterium schematu podatkowego i czy nie powinniśmy poinformować o korzystaniu z tego schematu.
Natomiast jeśli głównym celem naszego leasingu nie jest chęć osiągnięcia korzyści podatkowej, tylko jakieś inne względy, np. ekonomiczne, nie mamy gotówki na to, żeby zakupić np. samochód czy jakiś drogi sprzęt, i znacznie łatwiej jest nam ponosić co miesiąc w określonych okresach rozliczeniowych raty leasingowe. Głównym powodem, dla którego decydujemy się na leasing, jest kryterium ekonomiczne, kryterium finansowe. Wówczas kryterium głównej korzyści nie będzie spełnione i takiego leasingu nie musimy raportować.
Możemy się zdecydować na leasing także z innych względów, np. formalnych. Chcemy, żeby to leasingodawca się zajął wszystkimi kwestiami formalnymi. W przypadku leasingu samochodu to będzie np. jego rejestracja, opłacenie wszelkich podatków itd. A my chcemy tylko mieć przedmiot, z którego korzystamy. Wówczas także naszym głównym celem nie jest osiągnięcie korzyści podatkowej i oszczędności na podatku, tylko inne kwestie, inne względy. I w takim przypadku kryterium głównej korzyści również nie będzie spełnione, a nasz leasing nie będzie podlegał raportowaniu jako schemat podatkowy.
To tyle w temacie leasingu jako schematu podatkowego. Bardzo dziękuję za uwagę!