Leasing samochodu elektrycznego

7 min

miejsce postojowe ze znakiem samochodu elektrycznegi

Zakup samochodu elektrycznego to nie tylko decyzja zgodna z interesem planety, ale również świetny sposób na oszczędności. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zdecydujesz się na leasing pojazdu, korzyści mogą być jeszcze większe.

Liczba samochodów elektrycznych na polskich drogach rośnie. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego jest ich już blisko 55 tys1. Co ciekawe, oprócz aut osobowych w tej grupie znajduje się również blisko 2,5 tys. elektrycznych samochodów ciężarowych i dostawczych. Coraz częściej pojazdy zasilane energią elektryczną stanowią podstawę firmowych flot. Jeżeli chcesz skorzystać z tej możliwości i postawić na ekologiczny transport, dobrym sposobem na oszczędności będzie leasing aut elektrycznych.

Leasing samochodu elektrycznego – jak wygląda cała procedura?

Pod względem formalności leasing samochodów elektrycznych nie różni się od leasingu samochodów spalinowych. Zacznij więc od wyboru interesującego Cię modelu pojazdu, następnie znajdź leasingodawcę i ustal warunki umowy. Konieczne będzie przede wszystkim określenie:

  • wysokości opłaty wstępnej,
  • liczby rat, 
  • wysokości kwoty wykupu pojazdu.

Aby skorzystać z finansowania, musisz również spełniać warunki określone przez konkretną instytucję. Może to dotyczyć przede wszystkim minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej. Pamiętaj także, że leasingodawca oceni Twoją zdolność kredytową. W tym celu może poprosić Cię np. o dostarczenie Księgi Przychodów i Rozchodów czy formularza PIT za poprzedni rok. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji podpiszesz umowę leasingową i odbierzesz swój nowy pojazd.

Obecne przepisy podatkowe w przypadku aut spalinowych ograniczają możliwość zaliczenia w koszty podatkowe rat leasingu lub odpisów amortyzacyjnych do 150 tys. zł. Lepsze warunki oferuje leasing samochodu elektrycznego. Limit w takim przypadku jest wyższy i wynosi 225 tys. zł

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że interesuje Cię pojazd elektryczny o wartości 350 000 zł. Aby dowiedzieć się, jaką część opłaty początkowej i rat leasingowych możesz odliczać, musisz obliczyć proporcję kosztów. W tym celu podziel kwotę limitu przez wartość pojazdu, a następnie pomnóż wynik razy 100%. 

(225 000/350 000) * 100% = 64.29%

Do kosztów możesz wobec tego zaliczać 64,29% wartości opłaty wstępnej i rat (nie ma to wpływu na ubezpieczenie OC). 

Musisz jednak pamiętać, że rzeczywista wysokość limitu zależy również od tego, czy jesteś podatnikiem VAT oraz w jaki sposób korzystasz z pojazdu.

  • Limit wartości auta elektrycznego wynosi 225 000 zł netto (276 750 zł brutto), jeśli jesteś płatnikiem VAT i korzystasz z pojazdu tylko na potrzeby działalności, a więc masz prawo do pełnego odliczenia VAT-u. 
  • Jeżeli jesteś płatnikiem VAT i używasz samochodu zarówno w firmie, jak i prywatnie, odliczysz 50% podatku VAT, a połowę tego podatku zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu. Limit będzie wynosił wobec tego 201 793 zł netto i 248 206 zł brutto. 
  • Jeśli nie jesteś płatnikiem VAT, limit to 225 000 zł brutto, czyli 182 927 zł netto.

Limit dotyczy jednak części kapitałowej rat, w ramach której spłacasz wartość pojazdu. Część odsetkową możesz zaliczysz jako koszt uzyskania przychodu w całości.

Leasing samochodu elektrycznego a VAT

Jeżeli masz status czynnego podatnika VAT, przysługuje Ci prawo do odliczania tego podatku od opłacanych faktur rat leasingowych oraz opłaty wstępnej. To, w jakim wymiarze będzie to możliwe, zależy jednak od sposobu użytkowania pojazdu. 

Jeżeli samochód osobowy będzie wykorzystywany wyłącznie w celach służbowych, co wiąże się z koniecznością prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb podatku VAT, możesz odliczać 100%. W takiej sytuacji musisz również pamiętać o konieczności złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji VAT-26. Jeżeli jednak chcesz korzystać z auta zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych, odliczysz 50% podatku VAT. Drugą połowę możesz natomiast zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Co można wpisać w koszty leasingu pojazdu elektrycznego?

Jeżeli zdecydujesz się na leasing, do kosztów uzyskania przychodu możesz zaliczać koszty eksploatacji, jakie generuje samochód. O tym, w jakim procencie będzie można rozliczyć wydatki, decyduje sposób korzystania z pojazdu. Jeżeli jest używany wyłącznie w ramach działalności, możesz odliczyć 100% wartości netto faktury i 100% należnego z tego tytułu podatku VAT. Gdy samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany, wtedy odliczasz 75% kosztów. Więc, jeśli posiadasz fakturę, to do jej wartości netto dodajesz 50% nieodliczonego VAT-u i mnożysz przez 75%. Wynik to właśnie koszt.

W przypadku przedsiębiorców, którzy decydują się na auto spalinowe, z pewnością jednym z największych wydatków, które można uwzględnić, jest paliwo. Rzecz jasna inaczej wygląda to w kontekście pojazdów elektrycznych. Samochody tego typu również generują jednak koszty związane z ładowaniem i przedsiębiorca ma prawo do ich rozliczenia. 

O ile w przypadku płatnych publicznych stacji ładowania udokumentowanie wydatku nie będzie problemem, trudności pojawią się, jeśli ładujesz pojazd w domu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie odrębnego licznika, który będzie służył wyłącznie w tym celu.

Leasing a najem długoterminowy – zobacz, gdzie zyskasz więcej!

Finansowanie zakupu auta elektrycznego leasingiem to tylko jedna z dostępnych opcji. Ciekawą alternatywą jest najem długoterminowy. Te dwie formy są do siebie pod wieloma względami podobne. W przypadku najmu nie będziesz mieć jednak możliwości wykupienia pojazdu po zakończeniu umowy. Twoim podstawowym kosztem będzie natomiast czynsz. Bardzo często w jego ramach uwzględniona jest część wydatków, jakie musi ponosić użytkownik, w tym ubezpieczenia komunikacyjne, serwis czy wymiana opon. 

Wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu również możesz rozliczać na takich samych zasadach jak przy leasingu. To, który model finansowania będzie bardziej opłacalny, zależy od Twojego modelu biznesowego. Jeżeli nie zamierzasz wykupować pojazdu albo liczysz na bardziej elastyczne warunki, dobrym rozwiązaniem może okazać się najem. Oprócz tego dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej dostępny jest zarówno wynajem, jak i leasing konsumencki samochodu elektrycznego.

Rządowy program Mój Elektryk a leasing – najważniejsze informacje o dofinansowaniach

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w auta napędzane silnikami elektrycznymi i wodorowymi, mogą skorzystać ze specjalnej oferty dofinansowania. Program „Mój Elektryk” to atrakcyjna dopłata do samochodu elektrycznego. Leasing jest natomiast jedną z form finansowania, która pozwala na skorzystanie z tej opcji wsparcia. 

Wysokość dopłaty jest uzależniona od typu pojazdu:

  • samochody osobowe (kat. M1) – do 27 tys. zł, 
  • samochody dostawcze (kat. N1) – do 70 tys. zł, 
  • motocykle (kat. L1e-L7e) – do 4 tys. zł.

W ramach programu uzyskanie dotacji dla samochodów osobowych jest możliwe do wartości 225 tys. zł. Jeżeli interesuje Cię dofinansowanie zakupu samochodów dostawczych, wartość pojazdu nie będzie miała natomiast znaczenia. 

Samochody elektryczne a dyrektywa Fit For 55

Rozwój elektromobilności to jeden z najbardziej ambitnych celów, które stawia przed sobą Unia Europejska. To również znakomity argument, który powinien Cię zachęcić do wyboru pojazdu elektrycznego. Dyrektywa Fit For 55 zakłada wymóg obniżenia średniej emisji gazów cieplarnianych z nowych samochodów o 55% do 2030 roku i o 100% do 2035 roku

Oznacza to, że już za kilkanaście lat nie będzie możliwa sprzedaż nowych pojazdów z silnikami spalinowymi. Inwestycja w samochód elektryczny pozwoli Ci dobrze przygotować się do zmieniających się regulacji.

 

1  https://psnm.org/tag/licznik-elektromobilnosci/

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy