Raportowanie ESG
Dyrektywa CSRD wprowadza obowiązek raportowania niefinansowego. Konieczność raportowania działań firmy w obszarze ESG będzie stopniowo obejmować coraz szerszą grupę przedsiębiorstw.
O obowiązku decydują kryteria związane z liczbą pracowników, bilansem i przychodami firmy. Odpowiedz na kilka podstawowych pytań i dowiedz się, czy i od kiedy Twoja firma będzie podlegać obowiązkowi raportowania ESG.
Już tylko jeden krok...
dzieli Cię od informacji. Właśnie w tym miejscu pojawi się odpowiedź na pytanie, czy obowiązek raportowania dotyczy Twojej firmy. Wystarczy, że wypełnisz formularz powyżej. Nie czekaj. Sprawdź!
Raportowanie ESG - od czego zacząć?
- Dowiedz się więcej na temat wymogów raportowania i ESG, w tym dyrektywy CSRD,
- Zacznij monitorować i zbierać niezbędne dane,
- Wprowadź konieczne zmiany w realizowanych działaniach ESG,
- Oblicz ślad węglowy swojej firmy i opracuj strategię redukcji emisyjność.
Czym jest dyrektywa CSRD?
Działania na rzecz klimatu i dążenie do osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej to istotny punkt w strategii Unii Europejskiej. Dlatego wprowadzono dyrektywę CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), która nakłada na firmy konieczność raportowania danych niefinansowych. Już wkrótce nie tylko duże, ale też mniejsze firmy spełniające określone kryteria będą musiały raportować swoje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyniki zamieszczane w raporcie rocznym firmy będą podlegały zewnętrznemu audytowi.
Konsekwencje CSRD odczują pośrednio w zasadzie wszystkie firmy – nawet te, na które nie nakłada ona obowiązku raportowania. Jak to możliwe? Wiele przedsiębiorstw współpracuje z firmami objętymi obowiązkiem raportowania - w roli podwykonawcy lub dostawcy. Żeby uniknąć wykluczenia z łańcuchów dostaw, firmy powinny podjąć i raportować działania w obszarze ESG.
- Na czym polega ESG i co oznacza dla Twojej firmy?czas czytania5minuty20.07.2023W Twojej firmie najprawdopodobniej realizujesz już szereg działań ESG, nawet jeśli to Twój pierwszy kontakt z tym pojęciem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wykorzystać filary ESG.
- Jak wdrożyć ESG w firmie i dlaczego warto?czas czytania5minuty19.09.2023Zastanawiasz się jak rozwijać firmę i dbać o środowisko? Zrób z nami pierwsze kroki na drodze do zrównoważonego rozwoju!
- Co Dyrektywa CSRD oznacza dla małych firm?czas czytania4minuty16.11.2023W świetle dyrektywy CSRD do raportowania niefinansowego zobowiązanych będzie wiele podmiotów. Jak ta regulacja wpłynie na małe, polskie firmy?
- Jak ryzyko ESG wpływa na Twój biznes?czas czytania5minuty23.10.2023Ryzyko ESG to stosunkowo nowy termin, z którym jednak warto się zapoznać. Ten rodzaj ryzyka może istotnie wpłynąć na kilka obszarów Twojego biznesu. Jak? Odpowiada Michał Pstyga z ING Banku Śląskiego.
- Ślad węglowy - po co i jak go obliczać? 5 powodów, dla których warto to robićczas czytania10minuty30.08.2023Poznaj zagadnienie śladu węglowego firmy i dowiedz się, dlaczego zarówno małe biznesu, jak i duże przedsiębiorstwa powinny znać i redukować emisyjność gazów cieplarnianych.
- Jak zbudować strategię ESG? Zaplanuj zrównoważony rozwój swojej firmy!czas czytania5minuty14.09.2023Strategia ESG to nowe podejście do planowania. Dzięki niej możesz umacniać swoją pozycję konkurencyjną i obniżać ryzyko.