Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 2026 r.
4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę, która zmienia sposób naliczania składki zdrowotnej. Wiele osób, które prowadzą własną działalność ucieszy ta informacja. Zgodnie z przewidywaniami około 2,4 mln przedsiębiorców zapłaci mniej. Chcesz poznać szczegóły? Omawiamy je poniżej.
Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej
Zgodnie z przyjętą ustawą od stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać dwuetapowa podstawa wymiaru składki (oczywiście jeszcze przed nami dalsza część procesu legislacyjnego). Na czym polega nowy sposób wylania składki? Do przyjętego poziomu będzie miała formę ryczałtową, a od nadwyżki dochodów – procentową.
Ile wyniesie wysokość składki zdrowotnej w 2026 r.
Część zryczałtowana składki będzie wynosiła 9 procent od 75 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2025 r. minimalna krajowa wynosi 4 666 zł). Z kolei druga część będzie zależna od formy opodatkowania:
- Obliczy się ją od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).
- W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.), czyli nie będzie miała stałej wartości.
Polecamy
- Zmiany w rozliczeniach kosztów uzyskania przychodów w 2025 rokuczas czytania5minuty20.03.2025Co to są koszty uzyskania przychodu i jakie zmiany w tym zakresie przyniósł nam rok 2025? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Zapraszamy do lektury!
- Zmiany w składce zdrowotnej? Już od 2025 roku!czas czytania3minuty20.11.2024Zgodnie z zapowiedzią Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dowiedz się, co oznacza to dla Ciebie jako przedsiębiorcy!
- PIT kasowy dla jednoosobowych działalności gospodarczych – nowe przepisy w 2025 rokuczas czytania5minuty27.01.2025Rozliczenia według zasad kasowego PIT-u wiążą się z wieloma korzyściami, ale nie są dostępne dla wszystkich przedsiębiorców. Dowiedz się, jakie są zasady.
- Rozliczenie roczne ryczałtu – jak prawidłowo złożyć zeznanie?czas czytania4minuty13.02.2024Jesteś ryczałtowcem i zastanawiasz się jak prawidłowo złożyć zeznanie roczne? Przeczytaj tekst!
- Ryczałt a wykaz PKD i kody PKWiU – jak ustalić stawkę podatku?czas czytania5minuty13.02.2024Prawidłowe określenie stawki ryczałtu jest dla wielu podatników sporym wyzwaniem. Poza PKWiU pomocny może okazać się wykaz PKD. Dowiedz się więcej!
- Opodatkowanie indywidualnych przedsiębiorców. Kwota wolna od podatkuczas czytania6minuty01.02.2024Ekspert Rafał Frączyk - doradca podatkowy i starszy menedżer w Crido - wyjaśnia szczegóły dotyczące kwoty wolnej od podatku. Zobacz wideo!