Jak budować sukces w biznesie w oparciu o swoje mocne strony?

7 min

uśmiechnięta kobieta sukces

Osiąganie sukcesu w biznesie nie zawsze oznacza konieczność ciągłego poprawiania swoich słabości. Wręcz przeciwnie, kluczem do budowania silnej i prosperującej firmy może być skupienie się na swoich mocnych stronach. Wykorzystując indywidualne talenty i predyspozycje, można nie tylko osiągnąć lepsze wyniki, ale również czerpać większą satysfakcję z pracy. Oto, dlaczego warto zmienić perspektywę i jak zacząć budować sukces, koncentrując się na tym, co robisz najlepiej.

O poprawianiu słabości już chyba wszyscy wszystko wiemy. Prawie każdy jest tu ekspertem. I choć nie jest to najefektywniejsza strategia na budowanie sukcesu firmy, wciąż pokutuje przekonanie, że aby go osiągnąć, trzeba wyeliminować potencjalne braki. Zwróć jednak uwagę na to, co potwierdzają badania Instytutu Gallupa1 -  jeśli Twoja uwaga w biznesie koncentruje się na tym, co Ci nie wychodzi, to w rezultacie skupiasz się przede wszystkim na unikaniu porażek, zamiast na rozwoju i dążeniu do sukcesu. 

Dlatego zapraszam Cię do poznania podejścia do rozwoju opartego na odkrywaniu i rozwijaniu mocnych stron, które pozwoli na maksymalne wykorzystanie Twojego potencjału. A przecież o to chodzi w prowadzeniu własnego biznesu. 

Dlaczego warto skupić się na mocnych stronach?

Na początek poznaj rezultaty badania przeprowadzonego w latach 50. na Uniwersytecie Nebraski. Jego celem było sprawdzenie, co się stanie, jeśli daną umiejętność zaczną rozwijać osoby bardzo utalentowane oraz ich przeciętnie uzdolnieni koledzy. Chodziło o sprawdzenie umiejętności szybkiego czytania ze zrozumieniem. Test przeprowadzono na dwóch grupach uczniów: uzdolnionych, którzy czytali ze zrozumieniem średnio 350 słów na minutę, oraz czytających w słabym tempie, ze średnią prędkością 90 słów na minutę. Obie grupy odbyły taki sam kurs szybkiego czytania, a następnie zweryfikowano, jak zmieniły się wyniki uczniów. Oto co się stało: grupa uczniów czytających 90 słów na minutę poprawiła swój wynik o około 66% i osiągnęła średnią prędkość 150 słów na minutę. Świetnie! Jednak to nic w porównaniu z wynikami uczniów, którzy czytali szybko już przed ukończeniem kursu. Osiągnęli oni wynik 2900 słów na minutę. 

Pomyśl więc, co robisz dobrze już dziś i co warto pomnażać, by budować na potencjale, a co lepiej delegować, oddać wspólnikom lub zakupić w formie usługi, aby Twój biznes nabrał rozpędu.

Odkrywanie swoich mocnych stron

Zacznij od autorefleksji i samooceny, aby zidentyfikować swoje unikalne mocne strony. Jak to zrobić? Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, co robisz dobrze i dodatkowo, co sprawia Ci przyjemność. Tak!  Te dwa elementy razem są ważne, aby budować mocną stronę. Możemy robić coś poprawnie, ale jeśli nie będziemy lubić danej aktywności, szybko będzie ona drenować nas z energii. 

Jeśli trudno Ci samodzielnie nazwać swoje talenty, możesz przypomnieć sobie co zwykle słyszysz od innych na swój temat. Co chwalą lub czego Ci zazdroszczą. Na przykład:

  • „Maciej, nikt tak jak Ty nie potrafi negocjować z klientami” albo 
  • „Ania, jak ja Ci zazdroszczę tego, że jesteś tak dobrze zorientowana w nowinkach technologicznych i potrafisz ogarnąć social media jak mistrzyni. Dla mnie to czarna magia” 

To właśnie tutaj są ukryte Twoje talenty i choć Tobie wydawać się może, że nie robisz nic wyjątkowego, to uwierz, że robisz. To co przychodzi Ci z łatwością jest źródłem Twojego potencjału i w to warto inwestować. 

Instytut Gallupa, który od dawna zajmuje się propagowaniem koncepcji rozwoju opartego o mocne strony, zdefiniował nawet takie równanie: TALENT * INWESTYCJA = MOCNA STRONA.

Talent to nasz potencjał, a według Instytutu Gallupa to naturalny wzorzec działania, myślenia i odczuwania, który możesz produktywnie wykorzystać.

Inwestycja, to wysiłek, który wkładasz w rozwinięcie talentu, taki jak: wiedza, doświadczenia, praktyka i rozwój.

Jeśli nadal trudno nazwać Ci samodzielnie swoje mocne strony, możesz posłużyć się diagnostyką, taką jak na przykład badanie Clifton Strengths, potocznie nazwane talentami Gallupa. To badanie pokaże Twój profil unikalnych talentów, które możesz produktywnie wykorzystywać w swoim biznesie. Możesz też skorzystać z innych narzędzi diagnostycznych, które pozwolą Ci zwiększyć samoświadomość w tym zakresie. 

A co ze słabościami? 

Każdy z nas je ma i nie chodzi o to, by zupełnie je zignorować, ale by nimi świadomie zarządzać. Co to znaczy? 

Chodzi o odpuszczenie dążenia, że absolutnie wszystko musisz robić świetnie i do wszystkiego dochodzić samodzielnie. Jeśli coś realnie przeszkadza Ci w osiąganiu sukcesu, masz kilka opcji. Możesz wypracować daną umiejętność na tyle, aby była jak szkolna „trójka” – czyli dostateczna i nie przeszkadzała Ci skupiać się na tym, co robisz świetnie. Albo skorzystać z pomocy innych – kupić usługę na rynku, zdelegować lub podzielić się obszarami ze wspólnikiem lub wspólniczką, jeśli takich masz. 

Dodatkowo ważna sprawa, nie zawsze coś, czego nie potrafisz, musi być Twoja słabością. Jasne, możesz sobie wyrzucać, że nie potrafisz robić świetnych prezentacji czy błyskotliwych power speechy… ale jeśli w Twoim biznesie są one niepotrzebne, to odpuść i nie przejmuj się tym wcale. Słabość to coś, co stoi Ci na drodze to realizacji Twoich celów – i właśnie tymi przeszkodami warto zarządzać. 

Przykład: Prowadzisz biuro rachunkowe. Uwielbiasz pracę z Excelem, znasz się świetnie na przepisach księgowych, jednak nie wiesz, jak działać w social mediach, aby promować swoje usługi. Masz następujące wyjścia. Możesz kupować kursy na temat promocji biznesu i uczyć się nagrywać filmiki na TikTok’a, tracąc przy tym mnóstwo czasu i energii, dodatkowo pogłębiając swoją frustrację, że jest to trudne i średnio ci idzie. Lub możesz skorzystać ze wsparcia osób, które zrobią to za Ciebie. Może się to wiązać z inwestycją, jednak szybko przekonasz się, że najważniejszą walutą w biznesie jest Twój czas. I warto w tym czasie robić to, co wychodzi Ci najlepiej. Bo właśnie za to klienci zechcą Ci płacić. 

Wykorzystywanie mocnych stron w biznesie

Kiedy już określisz to, co robisz dobrze i co sprawia Ci przyjemność, zastanów się, jak możesz wykorzystać mocne strony w swojej firmie. Czy istnieją obszary działalności, które mogłyby skorzystać na Twoich naturalnych predyspozycjach? Czy możesz dostosować swoje obecne role lub zadania, aby lepiej pasowały do Twoich talentów? Wykorzystanie mocnych stron w pracy prowadzi do większej efektywności, zaangażowania i zadowolenia. Instytut Gallupa dowodzi, że ludzie, którzy każdego dnia mają szansę korzystać ze swoich mocnych stron, są aż sześciokrotnie bardziej zaangażowani w swoją pracę!

Przykład: Jeśli świetnie idzie Ci nawiązywanie nowych relacji czy uwielbiasz rozmowy z ludźmi, staraj się jak najczęściej doprowadzać do spotkań na żywo ze swoimi obecnymi i potencjalnymi klientami. Wykorzystuj swoją naturalną zdolność do komunikacji i uczyń z niej swój atut. Możesz rozważyć działanie w social mediach – prowadzić profil swojej firmy, nagrywać video lub pisać angażujące treści. 

Jeśli natomiast czujesz się świetnie w gromadzeniu danych, analizowaniu przepisów prawnych, możesz rozważyć tworzenie comiesięcznego newslettera dla swoich klientów, w którym podsumujesz najważniejsze dla nich informacje w dziedzinie, którą się zajmujesz. Klienci z pewnością docenią twoją pracę i będziesz pozycjonować się jako ekspert lub ekspertka. 

Współpraca i delegowanie zadań

Rozumienie swoich mocnych stron jest kluczowe, ale równie ważna jest umiejętność delegowania zadań, które leżą poza Twoim obszarem ekspertyzy. Nie musisz być alfą i omegą, aby odnieść sukces w biznesie. Skuteczna współpraca i umiejętność korzystania z talentów innych osób może przynieść Twojej firmie znaczne korzyści. Kiedy delegujesz zadania, które nie pasują do Twoich mocnych stron, zyskujesz więcej czasu i energii na skupienie się na tych obszarach, w których możesz naprawdę zabłysnąć.

Przykład: Jeśli prowadzisz agencję marketingową i Twoją mocną stroną jest kreatywne myślenie i projektowanie kampanii, ale administracja, organizacja i pilnowanie deadline’ów sprawiają Ci trudność, koniecznie zatrudnij odpowiednią osobę, która zadba o wszystkie szczegóły. To sprawi, że klienci nie tylko będą zadowoleni z Twoich oryginalnych pomysłów, ale poczują się profesjonalnie obsłużeni w zakresie korespondencji, terminów i niezbędnych kwestii administracyjnych. 

Siła partnerstwa w biznesie 

Jeśli prowadzicie spółkę i zastanawiacie się, jak najlepiej podzielić zadania, to skupienie się na mocnych stronach każdego ze wspólników będzie dobrym rozwiązaniem. Po to macie się wzajemnie, aby budować na synergii Waszych pomnożonych talentów i mocnych stron. 

Przykład: Pracowałam kiedyś z dwiema wspólniczkami prowadzącymi biuro rachunkowe. Wykonały badanie talentów i jedna z nich posiadała talenty skupione wokół dyscypliny, analizy i zadaniowości. Druga wspólniczka posiadała talenty wywierania wpływu i komunikacji. Miały już za sobą kilka drobnych problemów z klientami w szczególności skupionych na kwestiach komunikacyjnych. Dla wspólniczki, której niewątpliwą mocną stroną była świetna znajomość przepisów księgowych i niezwykle analityczny umysł, wyzwaniem bywała skuteczna komunikacja z klientami, co przysparzało niepotrzebnych nieporozumień. Irytowały ją pytania klientów o sprawy, które z jej perspektywy wydawały się oczywiste. Zdarzało się, że odpowiadała dość oschle, co klienci odbierali jako pouczanie. Druga natomiast świetnie sprawdzała się w nawiązywaniu relacji, zdobywaniu nowych klientów i utrzymywania kontaktów z obecnymi. Po zweryfikowaniu swoich profili ustaliły, że tylko jedna z nich będzie osobą kontaktującą się na co dzień z klientami, w szczególności w sytuacjach trudnych i wymagających większych zdolności porozumienia i komunikacji. 

Inwestowanie w rozwój mocnych stron

Po zidentyfikowaniu mocnych stron trzeba nieustannie w nie inwestować. Świat biznesu jest dynamiczny, a technologie i trendy ciągle się zmieniają. Regularne szkolenia, uczestnictwo w branżowych konferencjach czy nawet codzienny przegląd fachowej literatury i artykułów może pomóc w rozwijaniu Twoich naturalnych talentów i dostosowaniu ich do zmieniającego się środowiska.

Wybierz takie działania, które będą rozwijać Twoje naturalne zdolności. 

  • Świetnie prezentujesz i prowadzisz szkolenia? Rozwijaj te umiejętności poprzez kursy storytellingu czy wystąpień publicznych, które zmaksymalizują Twój potencjał. 
  • Jesteś osobą zdyscyplinowaną i świetnie zorganizowaną? Już dziś świetnie prowadzisz projekty? Zainwestuj w kurs project managementu, aby robić to jeszcze lepiej i wyróżnić się na rynku.  

Pamiętasz przykład uczniów, którzy już na starcie czytali bardzo dobrze? Zwykle w takiej sytuacji odpuszczamy, myśląc, że skoro już coś potrafię, skupię się na poprawianiu słabości. Ale nie zapominaj, jakie efekty możesz osiągnąć inwestując w to, co już jest mocne! 

Przykład: Jesteś właścicielką firmy IT i masz talent do rozwiązywania skomplikowanych problemów technologicznych. Bycie na bieżąco z najnowszymi technologiami i narzędziami programistycznymi poprzez regularne szkolenia i warsztaty nie tylko zwiększy Twoje kompetencje, ale także pozwoli Twojej firmie oferować klientom najnowocześniejsze rozwiązania. 

Podsumowując, budowanie sukcesu w biznesie w oparciu o mocne strony wymaga świadomości własnych talentów, gotowości do inwestowania w ich rozwój, efektywnej współpracy i umiejętności budowania partnerstw i sojuszy, które pozwolą Ci na osiąganie najlepszych wyników. 

Twoje mocne strony to Twój największy atut. Skupiając się na nich i wykorzystując w maksymalny sposób, możesz osiągnąć znacznie więcej niż próbując poprawić każdą swoją słabość. To nie oznacza ignorowania obszarów do rozwoju, ale świadome zarządzanie nimi w taki sposób, aby nie przeszkadzały one w realizacji twoich głównych celów biznesowych.

 

How full is your bucket?” Don Clifton Ph,D., Tom Rath

Malwina Faliszewska
Malwina Faliszewska
Ekspertka w dziedzinie wykorzystania potencjału i inkluzywności

Certyfikowana coachka mocnych stron Instytutu Gallupa, autorka książek "Uwolnij swój talent. Porzuć walkę ze słabościami i postaw na mocne strony” oraz "Sięgaj po więcej", mówczyni TEDxWarsawWomen, PCC coach, trenerka, strateżka i konsultantka Learning & Development oraz Diversity & Inclusion. 

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy