Zakładanie firmy - dodatkowe formularze CEIDG

3 min

lista checkboxów i zielony długopis

Rejestracja firmy to proces, który staje się coraz bardziej wygodny. Już niedługo będzie realizowany wyłącznie online. Jednak niezależnie od formy wymaga złożenia formularza CEIDG-1, a często też innych druków. Kiedy należy rozszerzyć pulę dokumentów i czego właściwie dotyczą? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście. Nie czekaj, dowiedz się więcej!

Wnioski uzupełniające – zasady ogólne

Jeśli zastanawiasz się, skąd masz wiedzieć, czy złożyć dany formularz, to podczas uzupełniania druku CEIDG-1 wszystko stanie się jasne. Dlaczego? Znajdziesz w nim podpowiedzi o poszczególnych drukach. A dodatkowo przygotowane przez nas opisy jeszcze bardziej rozjaśnią Ci sytuację. 

Z zasad ogólnych – pamiętaj:

  • każdy formularz zawiera u góry opisy, które są skrótową instrukcją. Kieruj się nimi podczas uzupełniania;
  • obowiązkowo wypełnij pola oznaczone gwiazdką;
  • pisz drukowanymi literami, Twoje pismo będzie wtedy bardziej czytelne.

Ważne! Opisane tutaj wnioski CEIDG składasz jako załączniki (uzupełnienie) formularza CEIDG-1. Muszą być podpisane za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego. Jeśli złożysz je osobiście, wtedy podpiszesz się odręcznie w urzędzie. Masz również opcję wysłania wniosków pocztą, zanim jednak to zrobisz, swój podpis potwierdź notarialnie. 

Formularze dodatkowe do CEIDG-1

CEIDG-PN

Ten wniosek jest po to, aby zgłosić pełnomocników, jeśli jest kilku (przez co formularz CEIDG-1 okazał się niewystarczający). Poza danymi personalnymi określisz w nim również zakres pełnomocnictwa. A w przypadku, gdy chcesz anulować upoważnienie, wystarczy, że zaznaczysz na nim opcję Wykreślenie informacji o pełnomocnictwie z CEIDG.

CEIDG-RD

Za pomocą CEIDG-RD informujesz urząd o dodatkowych kodach PKD. Pamiętaj, mimo że jest to formularz uzupełniający, to kody powinny być ściśle związane z profilem Twojej działalności. Nie musisz zabezpieczać się przez podawanie wielu z nich. Jeśli zaczniesz lub przestaniesz wykonywać działalność związaną z wybranymi kodami – masz 7 dni na zgłoszenie tego do urzędu. Więc w każdej chwili możesz je aktualizować.

CEIDG-MW

Ten formularz uzupełnij, jeśli masz więcej niż jedno dodatkowe miejsce prowadzenia działalności. Co do zasady musisz wprowadzić każdą lokalizację, w której wykonujesz czynności związane z firmą. Dodatkowo podaj w nim kody PKD związane dokładnie z tą jednostką firmy (a przynajmniej przeważający). Tym samym drukiem (CEIDG-MW) posłużysz się, gdy zechcesz usunąć lub zmienić wcześniej zgłoszone adresy dodatkowe.

CEIDG-RB

Jeśli masz kilka numerów rachunków (bankowych lub SKOK), to właśnie ten dokument musisz złożyć. Jednak ponownie – robisz to tylko jako uzupełnienie CEIDG-1, czyli formularza do rejestracji firmy. Pod każdą z sekcji do wpisania rachunku dostępny jest checkbox, który zaznaczasz, gdy właśnie na wybrany numer masz otrzymać zwrot podatku. Opcję możesz określić tylko w przypadku jednego z nich, dodatkowo rachunek do tego celu nie może być zagraniczny. Z kolei jeśli edytujesz wcześniej podane dane i chcesz usunąć numer – wystarczy, że zaznaczysz okienko o likwidacji. Formularz CEIDG-RB służy też do poinformowania o numerach identyfikacyjnych nadanych w innych krajach niż Polska.

CEIDG-SC

W przypadku, gdy masz udział w więcej niż jednej spółce cywilnej – wtedy składasz właśnie formularz CEIDG-SC. Musisz pamiętać, że jeśli taka sytuacja ma miejsce, masz obowiązek ujawnić w bazie CEIDG: NIP oraz Regon. Jeśli zawieszasz lub wznawiasz działalność w spółce, wtedy na tym wniosku zaznaczasz odpowiednie pola.

CEIDG-ZS

Za pomocą tego wniosku wskazuje się osobę, która zastąpi przedsiębiorcę w przypadku śmierci, tzw. następcę sukcesyjnego. Zawiera też oświadczenie, w którym deklarujesz, że wskazana osoba jest świadoma tej roli i wyraża na nią zgodę. Jeśli faktycznie tak jest – wystarczy zaznaczyć pole Tak, składam oświadczenie. Formularz służy też do odwołania czy zmiany informacji o już zgłoszonym następcy.

CEIDG-POPR

A co, gdy zorientujesz się, że w formularzach pojawił się błąd? Takie sytuacje przecież mogą wystąpić. Odpowiedzią jest właśnie druk CEIDG-POPR. Wystarczy, że wskażesz w nim nazwę formularza, a także konkretne pole, w którym zdarzyło się potknięcie pióra. Po złożeniu CEIDG-POPR dane będą zmienione.

Źródło zdjęcia: istock, autor: BeeBright

Czy ten artykuł był przydatny?
średnia: 0 | 0 ocen

Przeglądaj tematy