Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Zanim to zrobisz, musisz podjąć kilka kluczowych decyzji. Nie będzie przesadą kiedy powiem, że zależy od nich przyszłość Twojego biznesu. Wybór odpowiedniej nazwy, określenie daty rozpoczęcia działalności, wybór PKD oraz formy opodatkowania – to wszystko musisz przemyśleć jeszcze zanim zarejestrujesz firmę. Twoje decyzje będą miały wpływ nie tylko na jej wizerunek, ale też na zgodność z obowiązującymi przepisami. Zobacz, co już teraz musisz wziąć pod uwagę.
Jak nazwać firmę?
Każda firma ma swoją nazwę. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wymóg formalny jest jeden – nazwa musi zawierać imię i nazwisko właściciela. Można nawet ograniczyć się wyłącznie do imienia i nazwiska! Pamiętaj jednak, że dodatkowe elementy podkreślą specjalizację firmy, pomogą Ci wyróżnić się na rynku i budować profesjonalny wizerunek. Na co zwrócić uwagę? Dobrze, aby nazwa budziła profesjonalne i pozytywne skojarzenia. Postaw na unikalną ale krótką nazwę, którą łatwo wymówić i zapamiętać. Możesz nawiązać konkretnie do swojej branży, żeby klienci lepiej rozumieli charakter Twojej działalności. Pamiętaj, że nazwę będziesz wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych – odpowiednio dobrana pomoże Ci osiągnąć założone cele biznesowe.
Jak ustalić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?
Kwestia daty rozpoczęcia działalności gospodarczej pozornie może wydawać się oczywista. Dlaczego więc wymaga Twojej uwagi? Podczas rejestracji firmy możesz wskazać datę bieżącą, przyszłą, a nawet przeszłą. Jeśli zdecydujesz się na datę z przeszłości, musisz mieć świadomość obowiązków, jakie spoczywają na przedsiębiorcach. Jest to na przykład rejestracja do właściwych składek ZUS, na którą jest 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zbyt odległa przeszła data utrudni albo uniemożliwi terminowe zarejestrowanie się do składek ZUS. W efekcie już na starcie możesz mieć problem z prawidłowym rozliczeniem podatkowym i prowadzeniem księgowości.
W praktyce osoby otwierające firmy podają zwykle przyszłą datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zyskują w ten sposób czas na przygotowanie dokumentacji rejestracyjnej, na przykład do składek ZUS czy jako czynny podatnik VAT.
A czy wiesz, że na przyszłe rozliczenia podatkowe wpływa nawet konkretny dzień miesiąca, w którym startuje Twoja firma? Wielu przedsiębiorców korzysta z ulgi na start, dzięki której przez sześć pierwszych pełnych miesięcy opłaca się tylko składkę zdrowotną. Kluczowe jest tu słowo „pełnych”. Jeśli jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskażesz np. drugi dzień miesiąca, to miesiąc nie będzie już pełen. W takiej sytuacji ulga na start działa od początku, ale czas jej obowiązywania liczysz dopiero od kolejnego, pełnego miesiąca – a więc korzystasz z niej dłużej! Dużo informacji o ulgach na start znajdziesz na Firmove.pl.
Jak wybrać kody PKD?
Kiedy zakładasz JDG musisz wskazać jeden podstawowy kod PKD. Określa on główny rodzaj wykonywanej działalności, a więc główne źródło przychodów w Twojej firmie. Możesz go uzupełnić o kody poboczne, które opiszą pozostałe czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności. Zwróć uwagę, że niektóre z nich mogą wpływać na różne obowiązki podatkowe.
Kody PKD są widoczne we wpisie w CEIDG. Jest to informacja dla przyszłych kontrahentów oraz klientów o tym, czym zajmuje się firma. Dodatkowo PKD pozwala Głównemu Urzędowi Statystycznemu na prowadzenie statystyk i analiz.
Jak forma opodatkowania wpływa na podatki?
Jeśli zastanawiasz się nad formą opodatkowania, w pierwszej kolejności sprawdź, czy w ogóle masz możliwość wyboru spośród trzech dostępnych opcji. Jeśli na przykład będziesz świadczyć te same czynności dla byłego pracodawcy co wcześniej na etacie, to nie masz wyjścia - musisz rozliczać się według skali podatkowej. W innym wypadku możesz wybrać jeszcze podatek liniowy albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Wysokość podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej w głównej mierze zależy od osiąganego wyniku działalności gospodarczej. Mówiąc bardzo skrótowo – w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego na podatek i składkę zdrowotną wpływa dochód, a więc przychody minus koszty. Na skali podatkowej możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, a także uwzględnić ulgę na dzieci. Z kolei w ryczałcie opodatkowaniu według właściwej stawki ryczałtu podlega cały przychód.
Formę opodatkowania najlepiej zweryfikować na liczbach. Na Firmove.pl znajdziesz kalkulator B2B, który pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Wystarczy że wpiszesz szacunkowy miesięczny przychód i koszt, żeby zweryfikować, jaka forma opodatkowania może być najbardziej opłacalna. Inny kalkulator dostępny w serwisie pomoże Ci określić właściwą stawkę ryczałtu.
To już wszystkie kluczowe podpowiedzi, które pomogą Ci założyć własną firmę. Jeśli wciąż masz pytania – zespół ING Księgowość czeka na Ciebie! Pomożemy Ci uzupełnić wniosek i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.